Anna

Anna

Podtitul: Jaký bude rok 2082?

Originální název: Anna, En fabel om klodens klima og miljo
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Albatros - 2014
ISBN: 978-80-00-03509-3

Albatros (2014) 978-80-00-03509-3 187

Anně je 16 let, baví ji přírodovědný kroužek a moc by chtěla vědět, jak bude vypadat svět v budoucnosti. To se jí vyplní – po gaarderovsku – prostřednictvím snu.
Dívka jménem Nova si 11. prosince 2082, tedy o sedmdesát let později, než je Annina přítomná chvíle, otevře počítač a najde tam dopis od prababičky z 11. prosince 2012. Svět budoucnosti vypadá docela jinak. V rodinném sadu stojí rodiče na žebříku a opylovávají štětečkem stromy, protože hmyz je vzácnost. Nova si přeje zažít svět, jak vypadal za prababiččina mládí. Kdyby se tak Nova mohla vrátit, mohla by něčemu zabránit, dělat něco jinak, vynasnažit se nějak, aby zvířata nevyhynula. (Některé vyhynulé druhy se podařilo udržet jen ve speciální zoologické zahradě.)

Jako červená nit se knihou táhne téma: Každý by si měl uvědomit, že jeho odpovědností je, abychom zanechali zemi v takovém stavu, v jakém byla, když jsme na ní žili.
Autor se nevyhýbá ani politickým tématům, jako je rozšiřující se poušť a z toho plynoucí agresivita tamních národů, přílišné spoléhání na těžbu ropy, obchodování s tzv. klimatickými kvótami. V knize najdou čtenáři řadu opakujících se motivů ze Sofiina světa. Místo filosofie a dějin myšlení se román zajímá o přírodu a ekologii. (Založil/a: jatox)

S.monika
  25. 4. 2015, 14:03
Gaarder nezklamal. Možná se do nás "obul" až moc. Myslím, že s Gaarderem je problém, kam řadit jeho knihy .. pro děti, mládež, pro všechny?! Téma se zhostil neskutečně dobře a je vidět na něm má osobní zájem. Knihu jsem přečetla naráz a tedy leží mi hlavě pořád. Já můžu mít ohledně svého prostředí, recyklace, životosprávy apod vcelku dobrý pocit, ale teď mám pocit, že bych měla dělat ještě víc! A měli by všichni. A myslím, že by neškodilo, tuto knihu, plus podobné témata více začít probírat ve školách a výuce! Protože Gaarder nám ukázal budoucnost...
Matata123
  15. 8. 2016, 21:59
Tato kniha mě donutila přemýšlet - a to by správné knihy dělat měly. :) Že se do nás Gaarder obul až moc? Je to dost oprávněné, protože pokud s tím nezačneme něco dělat hned, pak už to nepomůže.
I když Anna nebyla tak kouzelná jako Sofiin svět, za přečtení rozhodně stojí. :)
Victoria
  1. 12. 2014, 18:33
Přiznám se, kniha mě vystrašila na tolik, že jsem se nad sebou zamyslela a trošku přehodnotila. Opravdu nechci aby moje možná budoucí vnoučata, pravnoučata byli naštvaný! Tuto knihu by měli číst děti na základních školách už. Je smutné, že svět na životní prostředí kašle a dopadne to nejspíš, jako v té knize. Bez zoo, bez hmyzu. :( Je mi z toho ouzko.