Dagmar

Originální název: Dagmar

Imagination of People - 2012
ISBN: 978-80-87685-02-0

Imagination of People (2012) 978-80-87685-02-0 136

Federico Fellini na počátku devadesátých let zcela náhodně drží v rukou fotografii herečky Dagmar Veškrnové z filmu "Holky z porcelánu" a vysloví překvapivé: "Je to klasická Venušina tvář. Obočí stoupá bez zakřivení jako bumerang: tady andělská tvář - jako Paola v mém "Sladkém životě" - pomalu přechází v emancipační tendence. Děvče, které se chce prosadit a navíc na vlastní pěst." Italský maestro doplní: "Ten malý koutek nad rty - že by měla pochopení pro starší muže jako Fanny ve "Sladkém životě". Této herečce bych nabídl roli." Jeden z nejslavnějších režisérů nemá rád přemrštěné zdvořilosti, ale u Dagmar Havlové-Veškrnové se jeho mimořádná empatie, a nejen umělecká, dočká dokonalého naplnění. Hvězdička ze snímků Juraje Herze "Holky z porcelánu" a "Holka na zabití", a třeba také z filmu Věry Chytilové "Dědictví aneb Kurvahošigutntag", vyroste v přední českou filmovou herečku. A především se rovněž stane uznávanou hvězdou činoherní scény, zejména v rolích Marie Stuartovny, Královny Kristiny, prestiž divadelní herečky si vydobyde i rolí Kathleen ve hře "Chvíle pravdy", postavou Evy v "Gazdině robě", a vůbec na počátku kariéry je skvělou Taťánou v "Evženu Oněginovi". Démonický a současně naturalistický Fellini neřekne napřímo - stane velmi vlivnou ženou, ale Dagmar se dokonce brzy stane chotí hlavy státu. A co víc, i opravdovou láskou Václava Havla, nepochybně největšího muže přelomu našich století a "otce naší doby", jak prvního českého prezidenta nazval autor ve své úspěšné knize "Člověk Havel". A Dagmar Havlovou nyní pojmenuje přívlastky "žena a láska velkého muže". Ano, tako kniha je na rozdíl od převážně negativních až zlých pohledů reálným přemítáním autora nad životem i dílem Dagmar Havlové jako pozoruhodné osobnosti herecké i lidské. Svým vyváženým uvažováním je daleka bulvárním kampaním a tak ji lze označit za rozumný i laskavý portrét na obranu jedné hrdinky naší doby. (Založil/a: alča87)