Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Průvodce

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Průvodce
Autor:
Originální název: The Guide

Nejnovější vydání:
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1985
Počet stránek: 204
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1985) 204

Kdo je Rádžu, protagonista románu ze současné Indie? Na začátku příběhu se nám objeví v podobě neznámého muže, který se usídlil v opuštěné svatyni blízko jedné z jihoindických vesnic. Svým jakoby meditatívne odosobněným chováním tu inspiruje vesničany k domněnce, že je potulným jogínem, jehož moudré rady pomohou vyřešit řadu osobních i obecných problémů. Ve druhé, retrospektivně odvíjené časové rovině však postupně poznáváme i jeho podoby v předchozích životních etapách: chudý podnikavý mladík, který si kromě skrovného živobytí z krámku u maloměstského nádraží přivydělává jako průvodce turistů po místních pamětihodnostech; poté nerozvážný milenec krásné Rosie, bývalé chrámové tanečnice, manželky jednoho ze svých klientů; a vzápětí obchodně zdatný manažer, když je Rosie žárlivým chotěm vypuzena z domova a s Rádžuovou pomocí se vydává na dráhu profesionální sólové tanečnice. Poznáme Rádžua i jako trestance ve vězeňské cele, kam se dostal ze samého vrcholku společenských a obchodních úspěchů. Avšak tím prudkým pádem dozrává — shodou kuriózních okolností a jen z morálního donucení — k roli jogína, ,,svatého muže" uctívaného davy, o jehož osud se začnou zajímat i senzacechtiví reportéři, ba i významné instituce.. .
Průvodce proslulého indického prozaika R. K. Narayana není ovšem jen zábavnou, humoristicky i dramaticky laděnou prózou, jak by se z atraktivní dějové osnovy mohlo zdát. Pro náročné čtenáře, kteří hledají hlubší umělecký zážitek i poučení, se zde díky brilantnímu Narayanovu vypravěčství rozevírá podivuhodný pohled do hloubky všedního života současné Indie, do mnohých z jejích sociálních i společenských problémů, starostí i nadějí. R. K. Narayan (nar. 1907 v Madrásu), nositel mnoha významných literárních cen ve své vlasti i zahraničí, obdržel za Průvodce v r. 1958 Národní cenu Indické literární akademie. Od té doby bylo toto pozoruhodné dílo přeloženo do několika desítek jazyků. (Založil/a: vladislaus)

(více)  
R. K. Narayan R. K. Narayan
*10.10.1906 - †13.05.2001


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

DeanZ
100% 100% 100% 100% 100%
  26. 11. 2015, 20:23
Obsahuje spoiler spoiler Príbeh človeka, ktorý sa z chudobnej chatrče dostane na vrchol, aby v zápätí padol na dno a povstal ako fénix a stal sa svätým mužom. Cez lásku, klamstvá, intrigy a napokon cez pokoru a zmierenie sa so sebou sa odvíja príbeh, ktorý je výborne napísaný. Číta sa rýchlejšie, ako som si prial. Rád sa k nej vraciam.