Zlá žena

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Host - 2014
ISBN: 978-80-7491-030-2

Host (2014) 978-80-7491-030-2 248

Barcelona, rok 1911. Chudinskou čtvrtí se šíří podivné zvěsti o příšeře, která v poslední době unesla a zavraždila několik dětí. Policie je bezmocná a navíc ji tento případ ani příliš nezajímá, jedná se totiž o dcery a syny prostitutek, které se často neodváží nahlásit, že se jim ztratilo dítě.
Inspektor Moises Corvo se však rozhodne, že tyto „bezvýznamné vraždy“ nenechá nepotrestané. Ve městě nemá moc dobrou pověst: sem tam si rád přihne, navštěvuje veřejné domy a konflikty často řeší pěstmi nebo pistolí. Vyšetřování ho zavede do luxusního veřejného domu Xalet del Moro a do kasina Arrabassada, za jehož zdmi se odehrávají nelegální obchody, do hospod, divadel, chudinských domů a do ordinace excentrického rakouského lékaře.
Jeho nadřízení tvrdí, že kde není oznámení, nemělo by být ani vyšetřování, avšak inspektor Corvo a jeho kolega Malsano jsou jiného názoru a začnou pátrat na vlastní pěst, přičemž odkryjí nezodpovědnost tehdejší policie a poodhalí rovněž zoufalé podmínky, v nichž žije městská chudina.
Kniha je založena na skutečném případu, který otřásl Barcelonou na začátku 20. století. Hlavní roli v něm hrála „Upírka z ulice Ponent“, jejíž krutost všechny šokovala. Zlá žena je strhující román, který potvrzuje literární talent Marca Pastora. (Založil/a: Zdenča22)

Marc Pastor Marc Pastor
*1977

janeicka
  20. 1. 2015, 13:48
Musím se přiznat, že jsem z této knihy byla rovněž hodně zklamaná... Asi ani ne tak z knihy, jako ze zpracování určitě zajímavého příběhu o upírce z Barcelony na počátku 20. století. Nevím, jestli příběh měl být detektivkou či historickým románem, nepovedlo se ani jedno z toho. Detektivní příběh byl velmi slabý a historicky nebyl moc ukotvený, žádné zmiňování dobových zvyklostí, oblečení, nálad atd. Jedinou zajímavostí byl neobvyklý vypravěč a zvláštní konec, takže jsem se nakonec rozhodla ohodnotit 2*.

Co se týká anotace, rozhodně neshledávám tento román strhujícím, a už vůbec nepotvrzuje literární talent autora...
Nikolka001
  6. 7. 2014, 16:00
Co se týče děje této knihy, tak jsem opravdu velice zklamaná. Očekávala jsem napětí a knihu, která mě bude bavit. Bohužel mě bavila pouze na některých stránkách a po zbytek knihy jsem se modlila, aby již skončila. Jsem zklamaná. Hodnotím třemi hvězdičkami z toho důvodu, že tu třetí získala knížka za nádherné zpracování a obálku.
Neli.studentka
  30. 10. 2014, 11:42
Knihu sem přečetla téměř na jeden zátah. Brilantní jazyk a zrůdnost lidské existence tvoří zajímavý koktejl.
Pihtipudas
  26. 5. 2014, 13:09
Sama od sebe bych se do této knihy nepustila (přestože mě zaujalo, že autor vycházel ze skutečných událostí a zařadil do beletrie reálnou osobu), přece jen téma unášení a zabíjení dětí není nic pro můj citlivý žaludek. Ale na doporučení jsem se rozhodla knihu zkusit a musím uznat, že autor se držel při popisu jistých scén velice při zemi a decentně čtenáři dávkoval to, co by snad nikdo normální ani číst dopodrobna nechtěl...

Jako nejlepší věc v knize hodnotím vypravěče-smrt. Originální pohled na příběh, jistý nadhled, s nímž "smrťák" děj vypráví, jeho hovory s lidmi. Poutavé, krásně děsivé, klidně tajuplné. Zároveň však využití tohoto vypravěče trochu přispělo k jistému zamotání se do postav, kterých se na krátkém rozsahu knihy vyskytuje příliš mnoho. Řekla bych, že ubráním postav by autor příběhu prospěl - ne, že by se tam některá vyskytovala zbytečně, ono to samozřejmě všechno do sebe zapadne, ale opravdu mě to mátlo.

Celkově hodnotím knihu jako originální prózu s vynikajícím vypravěčem, která se dobře čte, morbidní záležitosti čtenáři poodkrývá jen decentně a přináší velice netradiční závěr.
Astonius
  12. 11. 2014, 8:52
Dlouho jsem se rozmýšlela, jestli knihu mám vůbec číst, protože od doby, co mám vlastní děti, nějak nemohu číst knihy, kde se dětem ubližuje. Nicméně zde zlo nebylo tak drasticky popisováno - dokázala jsem se od toho odpoutat a všechny popisované skutečnosti pozorovat jen zpovzdálí a moc je neprožívat. Smrťák coby vypravěč a průvodce dějem celému příběhu dodal kvalitu, i když asi do poloviny knihy jsem dost často nechápala jeho vstupy, které se prolínaly textem mnohdy jen jako myšlenkové komentáře a člověk nevěděl, kdo to právě mluví... Když jsem tento způsob vyprávění ale pochopila, tak jsem se na jeho vstupy vyloženě těšila a celou detektivku to rozhodně ozvláštnilo. Postavy jsou popsány hodně uvěřitelně, i vykreslená společnost sestávající z chudiny a úchylných jedinců působí věrohodně, ale něco tomu chybělo - kniha dobrá, ale žádné velké ohromení z ní nepociťuji.