Proč se klepou řízky

Proč se klepou řízky

Podtitul: Chemie v kuchyni

Originální název: Proč se klepou řízky
Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Dokořán - 2007
ISBN: 978-80-7363-143-7

Dokořán (2007) 978-80-7363-143-7 200

Příprava jídla a jeho konzumace je pro většinu z nás oblíbenou činností. Ne nadarmo vychází neustále velké množství nejrůznějších kuchařských knih plných tradičních či experimentálních receptů. Vaření je však především chemický proces, má proto s chemií mnoho společného. V této knize žádné nové recepty nenajdete, ale za to se dozvíte o potravinách spoustu zajímavostí - od jejich chemického složení přes to, proč se řízky mají naklepat, až po vysvětlení, proč si červ vybere vždy to nejkrásnější jablko. Nemalý prostor je věnován také nejrůznějším chemickým látkám (lidově zvaným "éčka"), které se do potravin přidávají. Autor, profesor biochemie, je neobhajuje, ale uvádí na pravou míru některé názory na jejich přehnanou nebezpečnost. Součástí knihy je kompletní seznam těchto aditiv řazený podle jejich kódů s popisem původu a technologické funkce. (Založil/a: CharlieLN)

Vladimír Mikeš Vladimír Mikeš
*??.??.1950 - †??.??.2007