Telurie

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Pistorius & Olšanská - 2015
ISBN: 978-80-87855-51-5
Vyšlo jako e-kniha

Pistorius & Olšanská (2015) 978-80-87855-51-5 288 Vyšlo jako e-kniha.
Pistorius (2014) 978-80-87855-09-6 288

Nový román Vladimíra Sorokina Telurie (rusky vyšel v říjnu 2013) je jakousi svéráznou odpovědí na otázku Umberta Eca: Vstoupili už jsme do epochy nového středověku, nebo na nás ta středověká budoucnost čeká za nejbližší zátočinou? Sorokin jako by Ecovi odpovídal: Nový středověk je náš společný celoevropský úděl…
Děj knihy se odehrává v roce 2054 po dvou evropsko-islámských válkách, které ze "staré" (tedy současné Evropy) nenechávají kámen na kameni: V této nové Evropě opět potkáváme křižáky, novou šlechtu, kentaury, opričníky (a vůbec řadu reálií ze Dne opričníka), pravoslavné komunisty, obyvatele SSSR (čti Stalinské sovětské socialistické republiky), templáře, kteří se stanou zachránci Evropy, a ti všichni hledají nový řád a nové absolutno, případně nový ráj, jenž si někteří navozují novým narkotikem, působícím i několik měsíců - telurovými hřeby, odborně zatloukanými rovnou do mozku.
Román má padesát kapitol, z nichž každá je napsána zcela jiným jazykem a vždy ze zcela nových, neopakujících se ideových pozic. Je to Evropa, která není schopna se dohodnout, Evropa zachvácena všeobecným zmatením pořádků a hodnot, z něhož jde mráz po zádech. (Založil/a: jaryj07)

Vladimír Sorokin Vladimír Sorokin
*07.10.1955

kamil
  26. 8. 2014, 17:10
Román Telurie nás opět zavádí do nedaleké budoucnosti, tentokrát do poloviny 21.století, kdy svět je rozdroben po mnoha válkách do malých státečků, vrací se i přes jistý pokrok k jakoby středověkému chování. Sorokin navazuje na svá předešlá díla a opět ukazuje, jak by mohl temný návrat středověku v evropských zemích vypadat. Vypráví zde v malých střípkách osudy různých lidí, ale i státečků. Napříč všemi kapitoly se projevuje touha po teluru, vzácném kovu, který umí tajemní tesaři vtlouct ve tvaru hřebu do mozku, způsobující blažený stav uvědomění.
Někdy je čtení drsné, jindy vtipné, ale čiší z textů opravdový návrat fanatismu, ať jde o postkomunisty, pravoslaví, křesťany apod.
Mně tedy tento autor velice svědčí, ale upozorňuji, že čtivo není pro běžného čtenáře a nemusí se každému líbit.