Mág: Mistr

ISBN: 978-80-86939-81-0

Wales (2011) 978-80-86939-81-0 443
Wales (2004) 80-86390-57-8 443
United Fans (1996) 80-85892-13-8 506

Další kniha série Sága Trhlinové války. Díly volně navazují v tomto pořadí: Mág: učedník, Mág: mistr, Stříbrný trn a Zlo v Sethanonu.

Zajetí na Kelewanu znamená pro většinu obyvatel Midkemie jen otroctví a smrt. Díky skrytým magickým vlohám, které dokáže probudit teprve vyšší učení kelewanských mágů, je však pro Puga počátkem cesty za skutečným poznáním. A díky znalostem nižší midkemské magie, kterou Kelewané přehlížejí, se časem stane prvním mezi sobě rovnými. Zbývá již jen rozhodnout, do kterého z obou světů vlastně patří.
Mocenské spory kelewanské šlechty invazi na Midkemii sice dočasně pozastavily, nyní ale útok opět nabývá na síle a do čela invazních armád se staví sám císař. Proti němu stojí král, který stále hlouběji propadá svému šílenství, rozhádaná šlechta, znesvářené provincie, dlouhými boji s vetřelci oslabené pohraničí a možná i ponurý mág Macros o němž nikdo neví, jaké cíle vlastně sleduje.

Ariko
  13. 9. 2014, 17:21
Jedním slovem - paráda, ale někdy mi až překáželi dlouhé popisy zasvěcování. první díl nebyl podle mého překonán, ale není to naškodu, laťka byla skutečně nasazena grandiozně
Gustik5
  18. 5. 2014, 14:07
Tento díl je dle mého z celé ságy trhlinových válek nejlepší a nejčtivější. Zvláště pro magii, jejíž ztvárnění v dalších dílech trošku pokulhává. Přesto jsou však i následující dva díly velmi dobře napsané. Jediné, co mi trošku vadilo, byl malinko hektický konec knihy. O to má však Stříbrný trn pomalejší rozjezd.
Peter.Melon
  1. 1. 2014, 13:43
Vydařené pokračování Mága Učedníka...Určitě si jej přečtěte!Stojí za alespon jedno přečtení.Feist je jednička!
Zuzzi
  9. 11. 2012, 23:28
Kniha "Mág" je zajímavá a čtivá fantasy, přesto není TOP z oboru. UČEDNÍK má pomalejší rozjezd (to by ani nevadilo), horší jsou některé dějové zvraty, které působí trochu úsměvně. MISTR je čtivější, dynamičtější a asi i zajímavější. Ke konci knihy mne však vyloženě otrávila scéna "napravení krále Rodrika", které jsem prostě neuvěřila (podle příznaků jasně duševně chorý a vyšinutý člověk před smrtí zázračně získá zdravý rozum, no nevím nevím...)
UČEDNÍK 4* MISTR 4,5*
Methat
  9. 6. 2015, 13:57
"Jsem Ashen-Shugar, Valheru. Zničím každého, kdo se pokusí vtrhnout do mého světa s nekalými úmysly."

Druhý diel Pugovho a Tomasovho dobrodružstva už nie je vôbec o nich. Pojednáva skôr o princovi Aruthovi a o celkovom probléme a tým je vojna, ktorá trvá už príliž dlho. Celá kniha je (ako som očakával už po dočítaní prvého dielu) temnejšia než prvý diel a to je veľmi dobré, no nedá mi povedať, že nie je dostatočne temná, aká by mohla určite byť. Každej jednej hlavnejšej postave autor dáva priestor, aký si právom zaslúži, no vyložene nevedie Pug alebo Tomas (ktorí by mali hviezdiť v hlavných úlohách), ktorých uvidíte v knihe len zriedkavo (okrem konca). Konečný vývoj na konci knihy Puga a Tomasa bol vyložene naivný, oplývajúcimi značným množstvom klišé a predvídavosti, no bola zábava ho sledovať, pretože bol ich prerod taký iný (nechcite, aby som vám ho vykecal), no v zásade je to kniha pre násťročných, takže, ako som napísal už pri prvej knihe, mladšie ročníky budú slintať, tí starší... veď viete.

Je veľmi dobré, že kniha nestojí na jednom bode ale z ničoho nič prejde rok alebo 4 roky a vy sa pomaly dozvedáte, čo sa vo svete udialo nového (to mi napríklad u Flewelling chýbalo, pretože ona opisovala každý Boží deň). Začiatok knihy ma bavil tak napoli, vojenské porady vôbec, keďže im chýbala nejaká väčšia taktika a len riešili či pošlú na nepriateľskú armádu vojská zo Západu alebo Východu, Pugov výcvik a jeho putovanie Kelewanom ma veľmi bavilo, Tomasova premena už menej a koniec (výstup v koloseu a celý popis od bojov až po výčet živlov nemal chybu, autor chcel asi prirovnať hry a ľud, ktorý sa baví násilím práve k Rímu, ktorý aj padol, no keby vtedy mali rimania takého múdreho mága z inej planéty ako Tsuranuanni, asi by Rím "žil" dodnes) bol konečne epickejší a konečne Macros odhalil svoju pravú tvár (aj keď vyvstalo x-krát toľko ďalších otázok). Škoda len, že ma to nejako nepostavilo zo stoličky, a tak som nefandil žiadnemu protagonistovi, keďže som vedel, že to je len rozprávka. Od prvého a druhého dielu som čakal viac, no keďže sa to tak dobre číta, musím dať nadpriemerné hodnotenie. Dúfam, že ešte v ďalších dvoch knihách Puga s Tomasom stretnem, pretože konečne sa z nich stal niekto, o kom by sa dali písať básne.

"Je jich jako vší v žebrákových vousech" - Jimmy Ručka
kozel89
  24. 9. 2012, 11:39
Pokračování mága učedníka. Kniha je stejně dobrá jako její předchůdce, možná o chlup lepší. Kniha se čte jedním dechem.
Mazda
  19. 9. 2016, 20:45
Rozhodně o level lepší než díl předchozí. Navzdory tomu, že se mi na Kelewanu zpočátku moc nelíbilo, a že Pugovu závěrečnou zkoušku jsem doslova přetrpěla. Pasáže výcviku hlavního hrdiny, vývoj jeho schopností a rozšiřování jeho znalostí u mě většinou patří k těm nejoblíbenějším, ovšem Pugův výcvik je v tomto případě výjimkou. Ještěže mě tato rozvláčná kapitola neodradila od pokračování. Také vývoj osobností ostatních postav, zejména Aruthy, se začal slibně rozpínat a závěrečná část knihy byla strhující. To, v co jsem doufala po přečtení prvního dílu, se mi vyplnilo - úroveň příběhu stoupá a má prvotní rozpačitost se postupně mění v zápal a zvědavost, co další díly přinesou.
LordBartimaeus
  8. 11. 2014, 17:48
Obsahuje spoiler spoiler Musím uznat, že se mi tento díl líbil více než ten první, přestože i zde jsem byl zklamán. Velmi se mi zamlouval výcvik a život Milambera, skvěle popsaná kouzla, avšak neskutečně mě zklamal závěr - král si najednou uvědomí, že je psychopat a chce vše změnit, aby Carline nezůstala sama tak se ve dvou větách zamiluje neskutečně do Laurieho et cetera et cetera. Myslím, že Deus ex machina je nic oproti tomu, co zde Feist vytvořil. I tak ovšem 70%.
Vladislav
  11. 5. 2016, 9:54
Závěr 2 dílu je na mě dost melodramatický, jinak dobrý čtení, mám tu připraven 3 díl. Snad ně to rovněž upoutá, jako předchozí díly.
lamkal
  20. 3. 2014, 13:31
Není to špatná kniha, ale když to srovnám s některými jinými ságami, tak musím říct, že přední místa v knihovně rozhodně nezaujme. Budu hodnotit oba první díly zároveň (mág učedník a mág mistr, které v angličtině vyšli jako jedna kniha).
Bylo to napsáno dobře, autorova popisnost je příjemná. Místy mi, ale přišel děj hodně utahaný, mnohokrát jsem měl pocit, že knihu odložím, protože se tam vlastně vůbec nic důležitého neděje.
Hlavní hrdinové jsou kluci, kteří nejsou nikterak výjimeční, a do konce knihy jsem se s nimi nijak neztotožnil a ani jsem neměl pocit, že by se nějak vyvinuly, pořád jsem v nich viděl ty malé kluky. Mnohem víc mi přišli vybroušené vedlejší postavy.
Celkový děj i svět je vymyšlen dobře. Bohužel spád knihy i popisnost nedosahuje úrovně jako třeba Pána prstenu, Dragonlance, Zaklínače, ...
Jsem rád, že jsem to četl, ale po dalších dílech nesáhnu (takový lepší průměr)
mgjam
  20. 9. 2012, 19:37
Pokračování je akčnější než předchůdce a díky skvělému podkladu prvního dílu je poutavé a nepřestává překvapovat. Velice poutavé čtení.