Češi v Antarktidě

Češi v Antarktidě

Freytag & Berndt - 2010
ISBN: 978-80-8623-623-0

Freytag & Berndt (2010) 978-80-8623-623-0 142

Kniha Hynka Adámka Češi v Antarktidě mapuje působení českých polárníků na nejjižnějším kontinentu. Nabízí zajímavý pohled na život v polárních stanicích, který zůstane běžnému turistovi utajen. (Založil/a: dadlinka)

Hynek Adámek Hynek Adámek
*13.02.1962

wroclav
  18. 1. 2016, 21:49
Krásně zpracovaná kniha prezentuje minulost a současnost působení českých polárníků na nejjižnějším kontinentu. Výborně mi přišly zpracovány kapitoly o prvních Česich, kteří se do Antarktidy dostali, a co tam dělali (Vojtěch, Kostka, Sekyra..).
Co se mi ale nelíbilo bylo, že autor vytváří dojem, že jediné důležité, co lze v Antarktidě dělat, je věda a nic než věda.
Osobně si myslím, že tam spíš lidi jedou, protože tam chtějí být - a aby se neřeklo (a někdo jim na to dal nějaké peníze), tak si k tomu vymyslí nějaký projektík na grant. Ve výsledku pak stejně většinou takové výsledky (až na pár vědeckých pracovníků) moc nikoho nezajímají. Z tohoto hlediska má podle mě vyšší hodnotu pobyt lidí jako Vopěnka, Vácha, Halík, kteří přináší a publikují skutečné svědectví od tam. Bohužel v knize jsou akcentováni především vědci. Z tohoto důvodu bych skoro mohl parafrázovat kapitolu o Pavlíčkově stanici "Zmařená šance".