Kostičas

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Host - 2014
ISBN: 978-80-7294-902-1

Host (2014) 978-80-7294-902-1 480

Paige působí jako jakási „spojka“ či „posel“: díky svým jasnovidným schopnostem se dokáže vnořit do mysli jiného člověka. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které už před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala… (Založil/a: Celupka)

Samantha Shannon Samantha Shannon
*1991

Magyana
  6. 7. 2015, 9:57
Ve zkratce: jsem nadšená.
Kostičas je úžasně čtivá kniha, opravdu ji máte problém odložit. A po dočtení poslední stránky hned googlíte, kdy že sakra bude ten další díl.
A mimochodem, věděli jste, že jich bude celkem sedm?
To zas bude čekání...

Aiobheann
  15. 7. 2014, 9:40
Samantha Shannon rozhodně není "nová J. K. Rowling" (kdo ví, možná v budoucnu...). Kostičas je vcelku příjemné čtení, ovšem takovou pozornost, jaké se mu dostává, si zatím nezaslouží. Svět, který Shannon vytvořila, je sice spletitý, ale zůstává "děravý". Jedinou propracovanou postavou je hlavní hrdinka Paige, všechny ostatní jsou pouhými figurkami. Novotvary a složité názvosloví jistě zaujmou, ale při čtení působí rušivě. O finále knihy je snad lepší se nezmiňovat... Zkrátka, podle mého názoru je Kostičas v rámci žánru průměrem, jako debut dvaadvacetileté autorky je ovšem zajímavým příslibem. Na další díly si proto určitě počkám.
anishta
  25. 2. 2015, 20:32
Uf, to byla jízda, přečteno během 14 hodin s přestávkami na jídlo a další, ehm, potřeby. Příběh byl poutavý, čtivý, i když jsem se občas v novotvarech ztrácela (ale věděla jsem o slovníčku na konci knihy). Už teď se nemůžu dočkat dalšího dílu, skvělá kniha a budu ji doporučovat vřele dalším.
LeaLea
  23. 11. 2014, 11:22
To je prostě knížka, kterou čtete, dokud nedojdou stránky. A každý večer se divíte, že i když jsme měli před spaním čas jen dvě hodinky, o kolik dál zase vsunujete záložku. I pro mě byl začátek nářez. Vůbec jsem nevěděla, o čem je řeč, kdo je kdo a o co ve Scionu vlastně jde. Popravdě mě přiměla k dalšímu čtení až anotace (kterou kvůli spoilerům poslední dobou hodně často u dobře hodnocených knih vynechávám). Nakonec jsem Kostičas s hrdostí dočetla bez slovníku pojmů. Neměla jsem ani nutkání dívat se na poslední stránky, jestli tam nějaký najdu. Celkově se mi příběh líbil, ale pár výhrad mám. Na čem ještě musí mladá autora zapracovat, jsou záporné postavy. Nedovedla jsem si příliš představit ucelený charakter Nashiry (no vlastně ani Jaxe). Jsou jako takové ty zlé královny z dílny Walta Disneye, tak jak si je pamatujeme z dětství. To znamená přímočaré zlo bez hlubší pointy. Další, co chtělo ještě vyladit, byl Paigein vztah ke Strážci. Chovala se spíš jako puberťák, kterému zakazují koukat na televizi, než dospělá holka, která měla už spoustu let na kahánku. Z mého pohledu bylo jasně vidět, jak moc už se Samantha na budoucnost se Strážcem těší, a proto musí tu skutečnost popírat evidentně strojeným způsobem. Když ale přestanu hanět, líbila se mi dějová linka s Nickem. Autorka si se mnou pěkně pohrála, až jsem si nebyla jistá, jestli zůstaneme u klišé, nebo mě čeká pěkně ledové rozuzlení. Nápad celkově hodnotím skvěle. Hodně poutavé čtení s minimem hluchých míst.
Lucianna
  8. 5. 2015, 12:30
Upřímně nevím, co jsem od knihy čekala, ale absolutně mě nadchla. Autorka mě svým psaním nadchla (na to jak je mladá). Příběh byl hodně dobrý, vtáhne do děje a někdy nechápete slangy v knize. Samozřejmě, že na konci knihy byl slovníček těchto pojmu. Což se mi také líbilo, protože jinak bych se asi fakt ztratila a nechápala o čem tam mluví. Jelikož mám v knihách ráda romantiku, tak mě nadchl skoro konec s Paige a Strážcem. To bych ale nebyla já, kdybych nebyla na konci naštvaná a neměla chuť tou knihou třísknout. Očekávám co nejdříve další díl! Doufám, že bude takový, jako první díl!
Ginnidlo
  10. 5. 2014, 13:23
Nooo....začátek lehce masakrální..vyznat se v tom názvosloví a novotvarech a popisech. Pak už to šlo samo, i přes lehké náznaky Marry Sue jsem hltala každé slovo. Těším se co dál..
včelka
  27. 12. 2014, 17:18
Tohle bylo úžasné!
Už předtím jsem věděla, že to bude super kniha, ale zas tolik.. To jsem nečekala. :)
Jediné, co je ze začátku trošku problém jsou jména všech druhů jasnovidců a jejich podrobnější dělení... Hlavní hrdinka je sympatická a rozhodně to není žádná rozklepaná husička. Knize taky podle mého názoru přidala lokace, kde se děj odehrává.. Tedy Londýn respektive Oxford. :)
Na závěr chci říct jen: SAKRA! NAVALTE DALŠÍ DÍL! >_< :D
wendieta
  29. 6. 2014, 22:59
Jedním slovem úžasná. Autorka si pohrála a vymyslela dokonalý příběh. Dystopický Londýn a Oxford, názvosloví, ve kterém se ze začátku nevyznáte, Strážce. Prostě všechno je to super!
Zajdaanek
  21. 5. 2014, 20:53
Jak je tu již napsáno, začátek je vážně masakr a než se v tom člověk vyzná, pár stránek bude za ním. Poté to však stojí za to. Moc jsem od knihy neočekával, mediální boomy nemám rád a tak jsem si říkal, že půjde asi jen o šikovně nafouknutou bublinu. Ve finále jsem však spokojen. Není to fantastické, hodně jsem se bavil, začíst se mi nedělalo problém a prožívat tohle story s Paige, která je někdy podle mě docela na ránu, ale jinak super, za to vážně stojí. Už se těším na podzim na pokračování!
Katniss Lavender
  2. 8. 2015, 12:39
Musím přiznat, že začátek knihy mne nijak neuchvátil a opravdu jsem doufala, že se ten děj trochu vylepší a rozjede. Má přání byla vyslyšena a čím déle jsem četla, tím to bylo úžasnější! Ke konci už jsem knihu doslova hltala a nechtěla jsem ji dát z ruky. Sem tam se objevila taková hluchá místa, která by se dala proškrtat a kniha by tím získala větší spád, ale i tak jsem byla spokojená a Kostičas mohu vřele doporučit!
Desmond
  14. 6. 2015, 19:18
Rozvleklá povídka. Vyprávění směřuje lineárně, což se pro téměř pětisetstránkovou knihu nehodí. Z Kostičasu prýští nevypsanost autorky napříč celým příběhem. Vzhledem k současným trendům ve fantastické literatuře pro mladé čtenáře zaujme originální námět a jazyk, který až lehce koketuje s kyberpunkem. Charakteristika postav ale zůstává zoufale nepropracovaná, žádná postava ve mně nedokázala vzbudit emoce ani sympatie. A přitom na stránky jedna silnější myšlenka dvakrát prosákla - na ni se mělo zaměřit. Pokud by nešlo o autorčin debut, bylo by hodnocení přísnější, takhle označuji Kostičas za žánrový průměr. Četl jsem lepší, četl jsem horší.
DanielOsbourne
  31. 7. 2014, 14:48
Samantha Shannonová vytvořila nový svět s novými bytostmi, které doplnila slovními novotvary. Právě kvůli tímto novotvarům není začátek čtení žádná procházka růžovím sadem. Naštěstí je vzadu vypsán slovníček výrazů, takže téměř na každé stránce se člověk musí přesunout na konec knihy, vyhledat požadovaný výraz a pokračovat dál ve čtení. Brzy však máte vše podstatné v povědomí, takže po nějakých 100-150 stránkách si můžete naplno užívat požitku ze čtení ať z přítomného příběhu, nebo při snových návratech do Paiginy minulosti. Mně se Kostičas hodně zalíbil, jen mám trochu strach, s čím přijde druhý díl, protože první díl působí zajímavě tím, že objevujeme nový svět a seznamujeme se s postavami a druhý díl to bude mít těší v tom, že spíše než na formu, kterou má tento díl velmi propracovanou, se bude muset spíše soustředit na děj a ten občas skřípe. Především v závěru knihy, kdy se sice nemůžete od knihy odtrhnout, ale říkáte si: "...no tak to už nenatahuj a ukonči to!"
RenataHopsinka
  28. 9. 2016, 16:00
Tato kniha je úžasná. Po trošku nudném začátku nastupuje strhující děj. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout.
kamie
  10. 8. 2014, 13:25
Čas od času mám ráda knihy, do kterých se člověk ponoří a nechá se unášet dějem, aniž by musel o knize nějak hluboce přemýšlet, protože prostě stačí, že je řemeslně dobře napsaná. Tady jsem byla ze začátku spokojená. Začátek byl nápaditý a navzdory mnohým odkazům na notoricky známé knihy pro mě celkem originální.
Od druhé poloviny ale přišlo zklamání. Jako odpočinková literatura fajn, ale jakýs takýs potenciál, který je ze začátku zdánlivě cítit, je pro mě zničen rozvíjející se romantickou rovinou díla, která na můj vkus až příliš sleduje zažité vzory současných (zoufale vyprázdněných) populárních sérií. Většina postav navíc působí nedotaženě. Možná kdyby se nápad rozvinul v hutné a propracované povídce, vyvstalo by téma zajetí/svobody na jiné úrovni.
kklepkaa
  14. 5. 2014, 22:43
Knihu předchází obrovská mediální kampaň podobná jako u 50 odstínů. U 50 odstínů to bylo pomalu to jediné, na co se dá vzpomínat. Kostičas celkem dostál své kampani i když ne úplně. Zahraniční média mluví o novém Harrym Potterovi či Pánovi Prstenů, držme se ale při zemi. Samantha Shannon dokázala na svůj věk s přehledem zplodit zajímavý svět, kde všechno funguje a dává smysl. I když se jedná o dystopickou budoucnost, kde v původním světě nezůstal kámen na kameni a ovládají ho tajemné bytosti a duchové. A ne, nepůsobí to pitomě.

Do knihy jsem se naprosto ponořila a nelituji. Ze začátku bude mít každý trochu problém se zorientovat v novém světě plného nových názvosloví, ve kterých měla možnost se překladatelka vyřádit a i v uspořádání nového světa. Po pár stránkách už ale žádný problém v orientaci nehrozí. Děj celkem plyne a i když je kniha celkem obsáhlá, nenudíte se. To že má autorka v plánu celkem sedm knih mě těší. První díl odstartoval zajímavou sérii a nejen, že nás seznámil s novým světem a jeho pravidly, ale položil i plno otázek a hlavní hrdinku čeká evidentně ještě spoustu práce v boji za svobodu. A nevyhnu se malému srovnání... oproti Harry Potterovi se od začátku v knize objevuje menší romantická linka (což je pochopitelné, když Paige je 19 let), která ale příběh nijak nenarušuje a bude v dalších dílech jistě zajímavá (doufám). Akorát hlavní hrdinka mi přišla občas trochu otravná, ale tak nikdo nejsme dokonalí a postavě to přidává na věrohodnosti.

Kniha má obrovskou reklamu a čtenáři po prvním díle obrovská očekávání. Autorka má před sebou nelehký úkol a doufám, že to zvládne ke spokojenosti všech čtenářů, kterým se líbil první díl. Nebudu tvrdit jaká je to bomba, stojíme na začátku, ale je to opravdu dobré. Jsem zvědavá na další díl a těším se na filmovou podobu.
Pihtipudas
  30. 4. 2014, 11:03
Tohle je prostě bomba! Začátek mi dal celkem zabrat, než jsem se sžila se všemi těmi postavami a novotvary a vůbec světem, který dvaadvacetiletá (!!!) spisovatelka dokázala vytvořit, ale pak už to byla jízda. Jsem z knihy absolutně nadšená a říkám si, že to šílenství, které román v Británii i dalších zemích, kde vyšel, vyvolalo, není jen tak pro nic za nic. Opravdu úctyhodný výkon, za který by se nemusel stydět ani mnohem starší a zkušenější autor, propracovaný příběh, jemuž nechybí napětí, překvapení, zajímavé postavy a nechybí samozřejmě ani trocha té romantiky (i když z těch náznaků, které autorka čtenáři nabízí, jsem čekala něco víc - ale upřímně, o čem by pak psala v těch dalších 6 dílech, co plánuje!). Prostě a jednoduše výborná kniha, která zaujme všechny!
Veunek
  14. 8. 2014, 15:58
Knížku jsem měla v merku od té doby, co se tady na ni objevila první recenze, a dneska jsem ji dočetla. S Rowlingovou bych asi nesrovnávala, ale i tak má kniha co do sebe! Příběh má neotřelý námět, je skvělě propracovaný a stále se stupňující napětí mi skoro nedovolovalo pustit knížku z ruky :). Myšlenka barevných aur, světa duchů, snových krajin se mi moc líbí.
Jak už bylo řečeno, na začátku se člověk musí seznámit se spoustou nových slov, což ale nebyl zase takový problém... víc jsem se motala v tom, co dělá osteomant, chiromant, taseograf, kleromant a spol., v tom jsem měla po celou dobu čtení úplný guláš a všechny jsem proto házela do jednoho pytle vidoucích :D.
Strážce je sympatická postava a Paige rovněž, ta je ale na můj vkus někdy až příliš tvrdohlavá... vývoj situace mezi těmito dvěma postavami je sice předvídatelný, ale mě se líbil, a to moc, fandila jsem jim :). Další díl si určitě přečtu!
Barbora Ptáčková
  16. 7. 2015, 21:08
Tak ke knize....Musím se přiznat, že jsem od té knihy moc neočekávala, ale velmi mile mě překvapila a určitě ji doporučuji. Přečetla jsem jí doslova jedním dechem i když jsem se v té knize ze začátku moc neorientovala, ale jakmile jsem se začetla nemohla jsem se odtrhnout od stránek. Byla jsem zcela unešená. Takže jestli vyjde další díl na 100 °% po něm sáhnu.
teteka
  17. 5. 2014, 20:05
Tak právě dočteno jednim dechem .Musim souhlasit, že začátek je motanice pro mozek .Zapamatovat si kdo je kdo a co kdo ovládá. Od půlky my, ale vše bylo díky autorce jasnější a jasnější. Možná je v tom záměr. Nazačátku trochu čtenáře zamotat ať se trápí a víc ho to ke knize táhne a potom mu to po malých dávkách odkrývat. Už se těšim na další pokračování .
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 10:37
Názory na tuhle knihu se opravdu hodně různí. Pravdou je, že chvíli trvá, než si na tu spoustu nových výrazů zvyknete a kdo má radši pozvolný náběh děje, může mít trochu problém. Samantha Shannonová se s náma vůbec nemazlí a ve velkém nám dávkuje nové názvy i dějové zvraty. Nicméně nemůžu říct, že bych se v knize ztratila. Naopak jsem byla mile překvapena svižností děje a novotvary mi nevadily (pro toho, kdo by si eventuelně nebyl jistý, je vzadu přehledný slovník pojmů). Po přečtení Kostičasu jsem byla uchvácená světem, který Samantha vytvořila. Je naproto skvěle propracovaný a najít někde nějakou nesrovnalost či chybičku je zdá se nemožné (a že jsem se jako knižní rejpal snažila, protože takhle obsáhlý děj, to je výzva).
sallyhec
  28. 9. 2016, 12:09
Nemohu popřít fakt, že je Kostičas opravdu originální. A co víc, nemyslím si, že bych někdy četla knihu rozpracovanou do těch nejmenších detailů. Avšak, i přese všechno mne hluboce zklamal. A nejen mne. Také všechna má očekávání o nové "Rowlingovce" a výborně započaté sérii. V knize mi chyběla čtivost, postavy se zdáli býti takové nemastné neslané, a i přestože autorčinu originalitu chválím, její schopnost zaobírat se nadbytečnými detaily a líčit až přespříliš chaoticky ji přede mnou shodila o stupínek níže. Škoda, nicméně na Vidořád se opravdu těším. Doufám, že mi Kostičas alespoň trochu vynahradí.
Kenty
  17. 7. 2015, 23:30
ze začátku podotknu, že dle anotace jsem litovala, že jsem knihu zakoupila. Zkrátka anotace mě zklamala. Knihu jsem koupila kvůli pěknému obalu, nelituji toho! Opravdu krásná kniha a napjatě očekávám další díl.
poučení : Nenechte se anotací odradit. Klame!
Dragita
  26. 5. 2014, 23:01
Tohle bylo něco. Silný příběh, úžasná hlavní hrdinka a spousta emocí, akce, lidské krutosti a slabosti(něco nadpřirozena). Konec mě dostal, já chci pokračování! Takhle to přece nemůže být, já chci číst dál, vidět Strážce, Juliana, Nicka a co Jaxova výhrůžka? Doufám, že brzy vyjde pokračování. Doslova jsem se do příběhu ponořila. Kdo nečetl, napravte, tohle vážně stojí za to. A hrdinka je správná ženská, která ví, jak se o sebe postarat a nebude se před nikým plazit.
Lejlika
  15. 11. 2016, 23:11
Ako len začať.. po dlhej dobe jedna z fakt podarených kníh, ktoré ma dokázali zaujať viac menej od začiatku. Aj keď je pravda, že som sa strácala v nových výrazoch a asi v polke knihy som prišla na to, že je ku knihe i slovník čo mi vo veľkej miere pomohol keď som stratila niť o koho či o čo ide :) Aj keby len pre Arcturusa sa teším na pokračovanie bo on mi padol do oka hneď pri prvej zmienke o ňom. Aj keď mám trošku obavy z toľkých pokračovaní a hľavne to nekonečné čakanie... :)
Rithis
  16. 9. 2016, 21:10
Bestseller, "nová Rowlingová" a další superlativy mě přiměly, že jsem si knížku přečetl a přiznám se, že i hodně očekával. Ale byl jsem docela zklamán. Dokonce jsem chvíli zvažoval, že knížku odložím (což jsem udělal asi 3x v životě).
Nápad není rozhodně špatný a celé prostředí je zajímavé. Vymyšlená slova jsou docela pěkně použita a musím pochválit i překladatele/ku. První část je dynamická, plná tajemství a hrozby. Ta se mi moc líbila. Bohužel druhá půlka to zkazila. Asi nejvíc mi vadila nepropracovanost postav a bohužel i hlavní hrdinky, které jsem to prostě nevěřil. Kdyby ji bylo 15 tak možná, ale je jí přes 20 a má za sebou několik let práce ve zločineckém syndikátu a roky pronásledování vládními agenty. Člověk by očekával trochu dospělejší osobnost. Bohužel hrdinka se podle mě chová silně nelogicky, zmítají jí emoce (a bohužel ani ty jí nevěřím) a chová se nekonzistentně - jednou ukazuje velký okázalý a hlavně nesmyslný a zbytečný vzdor, jindy tvrdí, že "nemá žádnou možnost". No a navíc postupem času už ani ten příběh úplně nedává smysl.

Závěrem: pěkný námět a první půlka, druhý část (ta hlavní) dle mého zcela nezvládnutá. Místo této série doporučuji Divergence či Hunger Games, které odpovídají tématicky - mladá holka, která zachrání svět a přitom prožívá své lásky v dystopickém světě. Každopádně jsou ale mnohem lepší...
danyni
  6. 8. 2016, 18:58
Tohle byla moje první fantasy knížka a hodně mě překvapila. Docela mi trvalo, než jsem se začetla, protože jsem neustále listovala na slovníček pojmů. Ale tak ve třetině, mě totálně pohltila a dočetla jsem jedním dechem. Vymyšlený svět, byl na mě sice trošku složitý, ale příběh jako takový super a určitě si přečtu další díly.
yags
  18. 6. 2016, 13:21
Knihu jsem přečetla velmi rychle, vcelku zajímavý námět. Konec mi ale přijde takový nedokončený. Řadím ji spíš mezi horní polovinu, ale ten konec mi zkrátka neseděl.
Jennefer
  27. 3. 2016, 22:56
Kniha podle mého gusta. Úžasně vymyšlený systém řádů, zde chvála i překladateli. Paige mi připomínala typ hrdinky jako je Lisbeth Salanderová z Milénia. Výborný kontrast postav a lokace děje. Nicméně jde poznat, že jde o začínající autorku, některé scény nebyly dotažené, jakoby useknuté. Ale i tak se těším na další díly a hlavně mě zajímá, kam až svůj "dar" Paige posune.
bebla
  1. 3. 2015, 15:44
Kniha byla opravdu čtivá, moc se mi líbila. I když mě trošku překvapil ten "nedokončený" románek na konci :) Snad bude nějaké vyústění v dalším díle. Jinak bych chtěla pochválit i obálku knihy, která je jakoby sametová a pěkné propracování vnitřních desek, kde se nachází mapka a rozdělení nepřirozených. Chvilku trvá, než se v těch jasnovidcích zorientujete :)
Monilla
  25. 1. 2015, 11:28
Když jsem o knize četla v knižním katalogu, řekla jsem, že takovou blbost nikdy číst nebudu. A pak doběhla nadšená kamarádka. Tak jsem se nechala přesvědčit a knihu jsem přečetla. A jsem za to ráda. Prvních 30 stránek je sice hrozný zmatek a člověka to moc nechytí, ale pak už jsem četla jedním dechem. Kniha mi opravdu sedla, možná proto, že pro mě byla něčím zcela novým na trhu, kde jeden autor vykrádá druhého a člověka to postupně začne nudit. (Sedla mi dokonce tak, že vydání druhého dílu mám zapsané v diáři.) Velké plus také musím přičíst vydavatelství, protože obálka je pro mě jedna z nejkrásnějších v poslední době.
anailer
  11. 7. 2014, 22:36
Tady se opět ukazuje,že lidé s nízkým přehledem jako jsem já mohou velice snadno přijít i o ty největší knižní bomby. Vykládá se tady,že o knize se už dlouhou dobu píše v médiích,je jí věnována světová pozornost,hovoří se o novém bestselleru a já se o ní dozvím jen díky této stránce. (What the Fuck?)
Ale teď už vážně,jde o jednu z nejlepších knih co jsem kdy četl. Když jsem totiž stál u knižního pultu tak jsem kupodivu nesáhl stejně jako většina těch ke kterým patřím,čili k těm co momentálně prožívají období dospívání po vztahovém románu. Měl jsem dojem,že knižní série jako Divergence či Hunger Games jsou určené spíše dívčímu pohlaví,o čemž by šlo ale polemizovat i v této knize vzhledem k tomu že ji napsala autorka (žena) a hlavní hrdinkou je také žena. Ovšem to,co jsem pokládal za hlavní přednost této knihy,čili to že se nevěnuje primárně vztahovým pudům hlavní hrdinky,tuto skutečnost vyvrátilo. Tato knížka je skutečně určena oběma pohlavím i když ženským vztahovým pudům se zde alespoň v té menší míře nevyhneme. (Ale řekněte mi,co by byla kniha kterou neprolíná alespoň jeden vztah,alespoň v optimálně snesitelných měřítcích) Jako celek jde skutečně o výbornou knihu,plnou skvělých slovních obratů,okořeněnou pořádnou dávkou krutosti(to mám rád) a završenou epickým koncem. Jen mi tak trochu není jasné o čem má autorka v plánu psát v dalších dílech. Ovšem nepředvídatelnost tomu všemu dává své osobité kouzlo,takže příběh má skutečně předpoklady stát se světově uznávanou ságou. No nic,tolik knihy,teď se těším na film a na druhý díl.