Mág: Učedník

ISBN: 978-80-86939-80-3

Wales (2011) 978-80-86939-80-3 411
Wales (2003) 80-86390-56-X 411
United Fans (1996) 80-85892-12-X 477

První kniha série Sága Trhlinové války. Díly volně navazují v tomto pořadí: Mág: učedník, Mág: mistr, Stříbrný trn a Zlo v Sethanonu.

Když chlapci Pug a Tomas naleznou trosky cizího plavidla, jde o první z událostí, které ovlivní celé Ostrovní království i osudy jich samotných. Pug upoutá pozornost mága na dvoře knížete z Crydee a stane se jeho učedníkem, zatímco Tomas se vydává cestou válečníka, která jej dovede až k lásce k elfí královně a k dědictví posledního z Valherů, mocných bytostí, které kdysi vládly lidem, elfům i drakům.
Nikdo netuší, že plavidlo není z jejich planety, ale z Kelewanu, jehož mágové otevřeli trhlinu mezi dvěma světy. Po průzkumných výpravách přichází vlastní invazní armáda rozených válečníků, v jejichž existenci však vzdálený panovnický dvůr nevěří. Žádosti o pomoc jsou dvorní kamarilou pokládány za intriky případných zájemců o trůn a tak se zdá, že kelewanským samurajům stojí v cestě jen chatrná aliance hraničářů, trpaslíků a posledních elfů.

Magyana
  16. 1. 2014, 10:47
Velmi příjemná sword and sorcery fantasy, dnes už právem považována za klasiku. Ani nevím, proč jsem se jí tak dlouho vyhýbala... V každém případě se hned vrhám na další díl.
Barabura
  29. 2. 2012, 8:37
Nádherná fantasy. Sice chvílema trochu vykradenej Tolkien, ale jenom takový drobný záblesky, který vlastně s historického a faktického hlediska ani jinak nepsat nejdou. Přece jenom má fantasy svět svoje zažitý pravidla. Moc se mi líbí styl, kterým je příběh napsán, nikde ani věta, který by byla jenom výplní. Žádná nuda ani slepý místo. Moc se těšim na další pokračování.
Ariko
  13. 9. 2014, 17:22
Úžasné čtivo, nebylo zatíženo přehršle zpotvořenými postavami, takže děj byl reálný až se mi ježili chlupy na zádech :D Skutečně Fesit je Pan Mistr
Keatin
  14. 7. 2013, 20:23
To se tak hezky četlo a hlavní hrdina Pug to je tak fajn klučina. :) Dost pubertálních výlevů, skvěle napsáno, napínavé, bez nudných pasáží, už se těším na další díl ...
TomToman
  14. 1. 2016, 18:40
Nedočteno. Nějak jsem tomu nepřišel na chuť. Nelíbil se mi styl psaní, poněkud rozvleklé. Dějově poněkud chudé...
Gustik5
  30. 4. 2014, 0:33
Hned jakmile jsem po letech našel cestu zpět k této knize, jednomu z pomníků mého dětství, chytila se mne nostalgie, jaká mne asi jen tak nepustí, dokud si celou ságu nepřečtu znovu. Tak jen do toho. Nemohu se dočkat rozvinutí Pugovy a Tomasovy osobnosti. Už zase... :)
Peter.Melon
  1. 1. 2014, 13:40
Dobrý fantasy román.Četl jsem ho jako dítě a dobrý.Feist je velmi dobrý autor.Pojednává o přátelství dvou kluků-budoucího mága Puga a budoucího válečníka Tomase.Zkuste přečíst!
Methat
  9. 6. 2015, 13:56
"Otec říkával, že mezi podivným lidským podnikáním je válka rozhodně tím nejpodivnejším." - Arutha

Prvý diel Trhlinových válek približuje detstvo a dospievanie Puga, Tomasa, Carline, Rolanda a ďalších postáv, pričom do sveta Midkemie vtrhne vojsko z iného časopriestoru (vo svete Trhlinových válek sa jedná o sériu Sága o Impériu - úplne mi pripomínali Číňanov). Zatiaľ sa všetky postavy len rozmiestňujú po svete a putujú, no prvý diel by taký mal byť, pretože sa dozvedáme o mestách a krajine sveta Midkemie naozaj dosť. V tomto svete nájdete všetky klasické rasy - trpaslíkov, elfov, temných elfov, trollov, drakov atp., takže niekomu môže kniha prísť podobná s Tolkienom alebo ďalšími podobnými knihami (ja som si okrem Tolkiena spomenul ešte aj na Tobina od Flewelling, čo bolo podobne napísané). Autor píše trochu naivne (samozrejme, veď vidíme svet očami detí), no myslím si, že od toho upustí pri ďalších dieloch a uvítam aj trochu atmosférickej temnoty, ktorá mi tu chýbala (holt, som už asi zvyknutý na Eriksona). Mladšie ročníky budú slintať, tí starší... veď viete.

Pravdupovediac, začiatok knihy na hrade ma veľmi bavil. Prišlo cestovanie a to ma nebavilo, no a koniec ma bavil tak napoli. Kniha zo začiatku ide len a len s Pugom, no neskôr sa rozdelí a my môžeme nazrieť do hlavy aj Tomasovi, Rolandovi alebo Aruthovi. Presne ako "knedle" som si myslel, že mágia bude rozpísaná oveľa detailnejšie a Pug sa niečomu na svojej púti aj naučí, keďže kniha má názov MÁG, očakával som väčší ohňostroj (rovnaký by som si mohol urobiť na Silvestra, doma na záhrade).

"Některá láska přichází jako vítr od moře, zatímco jiná vyrůstá pomalu ze semínka přátelství a laskavosti." - Tully
kozel89
  24. 9. 2012, 11:38
Velice dobře propracovaná fantasy, která odstartovává dlouhý příběh světa, zvaný Midkemie. Kniha se čte moc dobře. Byla to první kniha, kterou jsem z žánru fantasy přečetl a je jednou z nejlepších. Pro fanoušky fantasy určitě nebude zklamáním.
Loro
  30. 12. 2014, 15:26
Výborná fantasy kniha, místy mi však připomíná některé jiné knihy. Na tenhle typ fantasy si budu muset zvyknout, je tam úplně jiné kouzlení než třeba v Zaklínači. Přesto opravdu dobrá knížka, která zabaví. 100%
shebi
  24. 11. 2013, 18:09
Velmi dobře se to čte, ale když to tak vezmu, tak v knize se "nic" neodehraje, proto je potřeba přečíst celou ságu, takže se těším na další díly, ale styl psaní Feista se mi líbí. Skvělé popisné pasáže a vykreslování míst.
Mazda
  19. 9. 2016, 20:33
Musím přiznat, že z prvního dílu jsem měla rozporuplné pocity. Ačkoli mě kniha hned v samém úvodu upoutala, později mě trochu podráždila ona do očí bijící podobnost s pánem prstenů a dlouhá nepřítomnost hlavního hrdiny, Puga. Úvodní nadšení v druhé půli knihy trošku opadlo. Vpád mimozemských armád mi zpočátku do příběhu moc nepasoval a chvilku trvalo, než jsem ho strávila. Celkově ale vnímám úroveň knihy pozitivně a myslím, že se jedná o dobře rozehranou sérii. Následující díl ale bude pro mě rozhodující.
brano286
  14. 1. 2013, 20:16
Pri tejto serii som zistil, že fantasy mam rad ... Naozaj putavy dej, pri ktorom si ani neuvedomite ze ste na konci knihy. Aspoň , že ich je viac :)
RajAthen
  18. 2. 2012, 22:51
Žánrová klasika, ze které stále čerpají a odkoukávají triky pisatelé, snažící se o literaturu, se kterou by se nejlépe ztotožnili dospívající "hrdinové". Jakkoli vlastně nepřichází Feist s ničím novým, jeho styl je skutečně čtivý a navíc investice do seznámení s dvěma idealistickými mladíky se pak zúročí v dalších pokračováních.
LordBartimaeus
  26. 10. 2014, 21:16
Když to vezmu kolem a kolem - je to výborně napsaná fantasy, vtipné, vyvolá dojem, originální typ války. Na druhou stranu je v tom až moc Tolkiena (ano, vím, veškeré fantasy posledních padesáti let z něj vychází) - například průchod trpasličími doly, no a bestie tvořená temnotou s ohnivýma očima?? To už je opravdu moc... Nicméně v žádném případě knihu nezatracuji, začínám číst Mistra!
bety.k
  13. 3. 2015, 21:31
Výborná kniha, kterou jsem bůhví proč dlouho obcházela. Teď už vím, o co jsem přicházela. Příběh propracovaný, končí patřičně napínavě, postavy zajímavé, na první pohled (čtení) sympatické. Pro milovníky fantasy kniha jako dělaná. Vrhám se na další díl.
Soundtrack
  15. 8. 2014, 18:50
Není to špatné, jen prostě tisíckrát ohrané bez jakékoliv originality.. navíc se autor fakt hodně často opakuje (někdy i celé věty).
lamkal
  20. 3. 2014, 13:30
Není to špatná kniha, ale když to srovnám s některými jinými ságami, tak musím říct, že přední místa v knihovně rozhodně nezaujme. Budu hodnotit oba první díly zároveň (mág učedník a mág mistr, které v angličtině vyšli jako jedna kniha).
Bylo to napsáno dobře, autorova popisnost je příjemná. Místy mi, ale přišel děj hodně utahaný, mnohokrát jsem měl pocit, že knihu odložím, protože se tam vlastně vůbec nic důležitého neděje.
Hlavní hrdinové jsou kluci, kteří nejsou nikterak výjimeční, a do konce knihy jsem se s nimi nijak neztotožnil a ani jsem neměl pocit, že by se nějak vyvinuly, pořád jsem v nich viděl ty malé kluky. Mnohem víc mi přišli vybroušené vedlejší postavy.
Celkový děj i svět je vymyšlen dobře. Bohužel spád knihy i popisnost nedosahuje úrovně jako třeba Pána prstenu, Dragonlance, Zaklínače, ...
Jsem rád, že jsem to četl, ale po dalších dílech nesáhnu.
mgjam
  20. 9. 2012, 19:36
Začátek knihy je možná až trochu moc povědomý, ovšem vydržet u knihy se vyplatí. Velice originální příběh a hlavně poutavý a krásný.