Washingtonský dekret

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Host - 2014
ISBN: 978-80-7491-028-9

Host (2014) 978-80-7491-028-9 616

Politický thriller od autora severských kriminálních bestsellerů.
Demokratický guvernér Bruce Jansen právě vyhrál s velkým náskokem americké prezidentské volby. Oslava vítězství je však pokažena atentátem, při němž umírá jeho manželka. Kdo stojí v pozadí tragédie? Je vrahem opravdu místní podivín, nebo nitky sahají dál? Po Jansenově nástupu do úřadu prezidenta se Spojené státy rázem ocitají v situaci, kdy nový prezident udělá cokoliv, aby změnil americkou společnost — okamžitě a za jakoukoliv cenu.

Doggie Rogersová, členka Jansenova štábu, se po schválení Jansenova kontroverzního dekretu, který ruší ústavní práva amerických občanů, ocitne uprostřed všeho dění. Rozpoutá se peklo na zemi, jaké Amerika ještě nezažila. Doggiin svět je brzy vzhůru nohama. Její otec je odsouzen k trestu smrti za vraždu prezidentovy ženy. Ve společnosti to vře a vojáci v ulicích násilím potlačují protesty bouřících se občanů. Doggie se cítí bezmocná. Zbyli jí ještě nějací přátelé, kteří jí mohou pomoci? (Založil/a: Zdenča22)

Jussi Adler-Olsen Jussi Adler-Olsen
*02.08.1950

janeicka
  12. 12. 2014, 18:31
Vcelku zajímavé zjištění, že můj oblíbený autor detektivek vlastně původně vystudoval politologii :-) Washingtonský dekret je pak politický thriller, který napsal ještě před slavnějšími knihami s Oddělením Q. Jelikož se jedná o politický thriller z prostředí Spojených států amerických, tak jsem se již od začátku připravovala, že se asi nebude jednat o lehké čtení - a taky to ze začátku moc lehké nebylo. Nelze popřít, že Jussi Adler-Olsen rozehrál parádní hru s množstvím zajímavých postav, na které zapůsobí hned dvě tragické nehody v průběhu několika let. Vlivem těchto okolností se pak nový americký prezident snaží zastavit zločinnost v USA za každou cenu - kontroverzními dekrety ruší základní lidské svobody společně s demokratickými principy a situace se také podle toho vyvíjí. Až mi z toho mnohdy nebylo dobře - při představě, že teoreticky je tato situace možná. Konec knihy byl pak už spíše v detektivní režii, proto se mi líbil víc než začátek. Jedná se určitě o zajímavou knihu, ale musíte se obrnit množstvím trpělivosti při čtení, je to úplně jiné kafe než autorovy dosavadní skvělé detektivky ;-)
prkali
  13. 9. 2016, 17:13
Nesmírně pomalý rozjezd. Ještě pomalejší, než u Nesmírného. Hne se to až někde kolem 120. strany. Ale pak je to jízda až do konce!
Eidalon
  10. 1. 2015, 18:54
Na úvod základní data – zapomeňte na oddělení Q, Karla Morcka a jeho kolegy a na nevyřešené případy, zapomeňte na detektivní román, v době kdy kniha WD vznikla (2006) se skvělé detektivky pana Olsena teprve rodily v jeho hlavě. A pokud jste je četli tak jak já pěkně v časové posloupnosti, asi Vám neuniklo, že kvalita a propracovanost těchto příběhů neustále stoupá.

WD je pokus o politický thriller, který (alespoň co se mne týče, co by čtenáře, který má podobné knihy dost načteny od autorů – mistrů svého řemesla) nezaujal a knihu jsem nakonec dočetl jen proto, abych si „udělal obrázek“ a tak trochu z úcty k panu Olsenovi.

Trochu jsem doplatil na malou domácí přípravu, to když jsem po knize sáhl jako další v pořadí po Složce 64, kterou zatím považuji za vrchol autorova psaní. Ano ona byla další v pořadí vydaná v českém jazyce, ale jak jsem psal v úvodu napsaná mnohem dříve, ještě před první Olsenovou detektivkou.

Takže teď trochu ke knize. 600 stránek (hustě sesazených, které by v klasické sazbě vydalo na 750 stránek) je pořádná porce čtení, které jsem několikrát odložil, neboť toto je jiný Olsen.

Jste na 280 straně a pořád se nic neděje. Autor Vám předkládá spoustu dat o svých hlavních hrdinech, popisuje je od dětských let až po dospělost, stále si jakoby chystá podklady a půdu pro děj příští, aby mohl vstoupit do akce, a vy jste se v postavách správně orientovali. Uplynulý děj by se dal napsat na 25 stranách a ještě i zde by jste museli tak trochu zápasit s nudností a fádností textu.

Trochu se vše rozjíždí až za polovinou knihy, ale o akci v pravém slova smyslu se nejedná. Hlavní hrdinové jen utíkají před zlořádem moci, skáčete od jednoho hrdiny k druhému, ale jinak se opět mnoho neděje. A pak Vám Olsen předloží neskutečný příběh nezdárného syna a jeho kousků a rázem je celá motivace daného chování rozkryta, i když pozorný čtenář Ví své již mnohem dříve.

A uvěřitelnost? I když je v Americe asi všechno možné, tohle je přeci jen trochu silné kafe. V podstatě dva zasvěcení lidé ovládnou a obejdou celou složitou strukturu demokratické podstaty USA, vše jim prochází, manipulují doslova s celým mocenským aparátem, politiky, lobisty či průmyslníky navzdory všemu.

Vize jak dosáhnout bezúhonnosti a bezpečnosti státu překračují i ty nejsmělejší popisy tvrdého policejního státu – ne nevěřím a hlavně příběh působí velmi vykonstruovaně a nepravděpodobně.

Každá kniha je sice fikce, ale u tohoto žánru (politický thriller) musíte stavět na reáliích, jinak sklouznete do osidel fantasmagorií, které odhalí i neznalec jakéhokoli vládního a mocenského systému. Nic nepomůže ani akční závěr knihy.

Vydavatelé a i sám autor si zřejmě uvědomili svůj krok špatným směrem, (proto kniha vyšla až po získání si renomé autora na jiném žánru a je tak trochu podvodem na čtenáře) a autor se dal na detektivní romány, kde přes trochu nesmělý začátek (Žena v kleci - 2007) pak postupně vybrušuje svůj styl a každá další kniha je lepší a lepší.

Je dobře, že politický thriller nechal Olsen stranou a tak se těším, až se mne dostane do rukou Marco, to abych si spravil chuť . . .

WD dávám palec dolů, dvě hvězdy a to ještě s odřenýma ušima.

Pokud si chcete opravdu počíst tento žánr, sáhněte po knihách pana Ludluma, Clancyho, Forsytha a celé řady dalších a panu Olsenovi se věnujte až od jeho detektivní tvorby.
calamity-jane
  11. 10. 2016, 10:12
Ó, jak mě to ze začátku nebavilo, ó, jak mi to připadalo šílené a hodně přitažené za vlasy, ó, jak jsem byla zpočátku zklamaná a dokonce jsem myslela že to odložím a nedočtu. Vyplatilo se vytrvat. Druhá půlka knihy mi přišla výrazně méně akčnější než ta první, o to více člověk pronikal do toho, kdo za čím stojí, kdo je s kým a proti komu, co dané lidi vede k tomu, že se chovají tak, jak se chovají. Jo, nakonec se mi to hodně líbilo. Snad jen ten "happyend" mi tam moc nesedl, ale co už.
W
  29. 3. 2015, 18:16
V některých aspektech mi lehce a vzdáleně připomíná 1984, ale to je opravdu jen okrajové. Nicméně už na začátku jsem měla dva tipy, kdo za vším stojí. A jeden z nich byl správný. Což je podle mě u knihy tohoto tipu škoda.
Týna13
  13. 6. 2014, 0:53
Olsenovy knihy se mi prostě líbí :) Washingtonský dekret, i přesto, že je to politický thriller se velmi dobře čte a já osobně byla napnutá až do konce. Určitě hodně aktuální téma, až z toho trochu mrazí. Naprosto se k této knize hodí, cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly!
Kyselkap
  22. 10. 2014, 11:07
Oddělení Q, Karla, Asada, Rose/Yrsu mám moc ráda, jsou to mí oblíbení knižní hrdinové. Washingtonský dekret mě poměrně zklamal. Banální zápletka, bez logiky, bez šťávy. Nebavilo mě to. Pro mě zklamání.