Zátiší

Poprvé vydáno celosvětově: 2005

Knižní klub - 2014
ISBN: 978-80-242-4423-5

Knižní klub (2014) 978-80-242-4423-5 328

Vražda a útulný kanadský venkov, kde se lidé doma ani nezamykají, to nejde příliš dohromady. Tím spíš, že se obětí stala vážená stará dáma a k násilné smrti došlo v lese, navíc překvapivým způsobem.
Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, který je k případu přivolán, však moc dobře ví, že i ta nejidyličtější místa na zemi mívají svá nebezpečná tajemství. „Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchaná často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde,“ říká gurmán Gamache a čtenáře čeká vskutku vybraná literární hostina. V pravém i přeneseném slova smyslu. (Založil/a: Zdenča22)

Louise Penny Louise Penny
*01.07.1958

janeicka
  24. 8. 2014, 11:04
Jako velký fanoušek detektivek Agathy Christie jsem prostě nemohla nechat tuto knihu bez povšimnutí. První díl série kanadské autorky Louise Penny mne rozhodně nadchl, takže budu s nadšením vyhlížet další díly :-) Lehce ubíhající detektivka, u kterého mi taky občas zatrnulo nad postupy kanadské policie (do bytu oběti se dostaneme až na konci knihy a mnohé důležité věci jsou prostě nechány na pozdější dobu - závěť atd.). I tak se mi kniha četla moc dobře, určitě ji mohu doporučit.

"Jen málo lidí tak rychle pochopilo, že ty nejúkladnější vraždy jsou založeny na potlačovaných emocích – zahořklosti, chamtivosti, žárlivosti, strachu. A jak říkal Gabri, lidi to nevidí přicházet, protože vražda je mistrem přetvářky, mistrem falešné fasády, mistrem v předvádění rozumné, dokonce mírné slupky. Jenže tím maskuje tu hrůzu pod ní. Což je také důvod, proč většina obětí nemá ve tváři vyděšený nebo rozzlobený výraz. Je to překvapení."
Morsie
  4. 5. 2014, 12:56
Tak do Zátiší se mi vážně a upřímně nechtělo. Bože, jak já byla krátkozraká! Už dlouho se mi nepoštěstilo číst tak vyspělou, promyšlenou, chytrou a sofistikovanou detektivku, která by si vystačila s pouhými náznaky a všechno bylo takové uhlazené a čisté. Žádná severská brutalita, tady si spíš vzpomenete na starou dobrou Agathu a její příběhy. Sakra, Zátiší mi tedy pořádně vytřelo zrak! Nemám co dodat, skvělé, brilantní!
Venceslao90
  28. 3. 2016, 17:13
Také patřím mezi velké fanoušky A. Christie, takže tahle detektivní série mi nesměla uniknout :) Zátiší je taková ta klasická, poklidná a milá detektivka sázející na pomalejší styl vyprávění, postupné odkrývání souvislostí a hledání důkazů. Velký rozdíl od severské krimi, která sází na krev, brutalitu a vyšinuté osůbky.. Mně se to líbilo a těším se, až si přečtu i další díly. Jen doufám, že v nich nebude vystupovat postava agentky Nicholové, protože ta ženská byla někdy vážně na pěst!
Buřinka
  25. 9. 2016, 15:45
Tuhle knížku jsem přečetla před pár měsíci a byla to knižní lahůdka, hned jsem tenkrát objednávala v knihovně Vražedný chlad.
Vrchní inspektor Armand Gamache má velmi lidský přístup a vražda ve vesničce Three Pines potřebuje ke svému vyřešení právě jeho. Doporučuji.
Irene
  13. 9. 2014, 18:43
Dávám plných 100 % za zajímavé a pro mě netypické prostředí, pro skvěle zvládnuté charaktery a atmosféru.
Astonius
  23. 6. 2014, 20:02
Kniha nebyla špatná, ale měla pár slabších míst, ve kterých se zřejmě mělo konat velké překvapení, ale to se u mě jaksi nedostavilo. "Zlomový okamžik poznání", který by měl být nejvyšším bodem gradace, se tak nějak rozmělnil a uplynul ve stále stejném slohovém rytmu, takže po přečtení jsem si spíš jen tak znuděně řekla "aha"... A neznám Kanadské zákony, ale prostě se mi zdá divné, že by policie v případě podezřelého úmrtí neměla přístup do obydlí oběti - i když zrovna tuto skutečnost si zřejmě autorka zjistila bezpečně. Jinak se ale kniha četla dobře, takový typ detektivek je mi milejší, než brutální masakry, které jsou teď tolik v módě - i když zrovna toto konkrétní dílo pro mě není ničím výjimečné, zapadne mezi průměrné detektivky, jejichž obsah si po nějakém čase jen těžko vybavím.
Juditha
  28. 2. 2016, 18:23
Moje první kniha této autorky. Hrozně se mi líbila postava takového toho klasického inspektora Gamache a udělalo mi radost, že to byl normální nevyšinutý detektiv. Velmi chytrá kniha, vlastně takový příběh života zemřelé ženy a jejího okolí a pro mně velké připomenutí toho, jak člověk musí pamatovat na to, že svým jednáním ovlivňuje a startuje hodně událostí okolo sebe ať dobře nebo špatně.
Zaujala mně třeba rada inspektora Gamache: Jsou čtyři věty, které se učíme říkat a myslet je upřímně, a to Promiňte. Nevím. Potřebuji pomoct. Spletl jsem se.
Knihu doporučuji ostatním, jen mně mrzí, že zatím mně čekají jen další dvě knihy od autorky, více jich zatím u nás není.
Illaa
  3. 10. 2014, 22:44
Kniha mě bohužel moc nechytla. Bylo to takové roztahané, napětí jsem tam hledala marně. Závěr jsem očekávala mnohem více záživný, nakonec pro mě nebyl tak senzační. Na knihu jsem se moc těšila, ale spíše mě zklamala.
Yggdrasil
  9. 6. 2016, 21:52
Louise Penny mě okouzlila.....to bylo první co mne napadlo. Už obal knihy mě přitahoval tak, že jsem si ji prostě musela pořídit.
Příběh je úžasný, kouzelný, milý.....ano i když se jedná o vraždu :-) je napsán tak svůdně, že jsem se nemohla odtrhnout, prostě jsem četla, usmívala se, četla, usmívala se a na konci udělala "no páni". Jsem jednoduše okouzlena.