Hlas karavanního zvonku

Hlas karavanního zvonku

Odeon - 1977
ISBN: 01-093-77

Odeon (1977) 01-093-77 160

Snahou tohoto výboru, který vychází jako připomínka stého výročí Ikbálova narození a k uctění jeho památky, je podat co nejširší a nejhlubší pohled na dílo básníka, který patřil spolu s R.Thákurem k největším zjevům moderní indické poezie. (Založil/a: vladislaus)

Muhammad Ikbál Muhammad Ikbál
*09.11.1877 - †21.04.1938

Myrddin33
  27. 1. 2015, 18:29
Druhé setkání s Ikbálem, zatím poslední v českém překladu. Místy jsem nedokázal porozumět skrytému významu vloženého do metafor a nedokázal jsem se přiblížit Ikbálovu myšlení (V doslovu jsem byl uklidněn Janem Markem, že nejsem jediný občas ztracený v Ikbálových metaforách). Místy mi nesedělo básnické metrum, avšak téměř vždy mi byla blízká ladnost užitých slov. Okouzlen jsem byl především básněmi "Žena" a "Láska", část "Tajemství vlastního já" (Prolog až III. část) ve mne též zanechaly stopu. Samozřejmostí je souznění v lásce k osobě Rúmího.
Výbor poezie od Ikbála byl pro mne dalším zajímavým nahlédnutím do jeho světa a do světa persko-urdské poezie. Ikbál byl neoddiskutovatelně talentovaným poetou.