Tvář plná světla

Originální název: Tvář plná světla
Poprvé vydáno celosvětově: 1943

ELK - 1943

ELK (1943) 264

Jedna z nejlepších autorových prací, román, který vyšel poprvé v r. 1943. Příběh odehrávající se na pozadí života slezské vesnice a napsaný co do dialogů ve slezském nářečí. Vypráví o dvou bratrech, kteří milují hezkou, citovězaloženou venkovskou dívku. Tuto ženu získá nejprve starší bratr a po jeho předčasné smrti stává se tato žena manželkou bratra mladšího. Protože autor všechny tři postavy staví morálně stejně vysoko, vzniká "příběh neobyčejněčistého básnického tvaru, jemného dušezpytu a etické platnosti" (Josef Knap).
Citováno z google books (Založil/a: Bella)

Bella
  2. 6. 2014, 13:40
Knihu jsem našla na hromadě knih k rozebrání, které se teď v knihovnách objevují stále častěji a zaujala mě svou obálkou.
Jedná se o venkovský román ve slezském nářečí. Příběh v prvních kapitolách velmi dynamicky graduje, v dalších se děj střídá s popisem událostí v minulosti u různých postav tak, abychom jejich počínání mohli lépe posoudit. Celkově se kniha dobře čte, dává nám nahlédnout do života venkovských lidí, kteří znají pouze práci, vesnici, hospodu a kostel. Pohledem z různých úhlů mi ukázala, že v ní není ani jeden špatný hrdina, jak se zpočátku mohlo zdát.