Perličky dětství

Originální název: Perličky dětství

Odeon - 1992
ISBN: 80-207-0389-6

Odeon (1992) 80-207-0389-6 187

Vzpomínky a deník židovské dívky, kterou její rodiče na začátku války poslali "Wintonovým" vlakem do Velké Británie, kde i se svou sestrou přežila válku. Když se však navrací do své vlasti, je zklamaná z chování zdejších lidí a po dlouhém přemýšlení se rozhodne vrátit se zpět do Británie. (Založil/a: Elisebah)

Vera Gissing Vera Gissing
*02.07.1928

rosavtrave
  7. 11. 2011, 23:15
Další z knih týkajících se druhé světové války a v tomto případě židovských rodin, jež své děti nechali pokřtít, jen aby se jim dostalo možnosti poslat je do Británie a dostat se do katolických rodin, kde mohli v klidu přečkat na rozdíl od rodičů válku. Návrat do Čech je však pro hlavní hrdinku zklamáním, dokonce i přátelé, u kterých si schovali její rodiče majetek se k ní neznají a je na nich vidět celkem drsná otázka "proč zrovna můj žid se musel vrátit".
Arrietty
  18. 12. 2014, 11:32
Ještě nikdy se mi nestalo, abych plakala téměř při každém otočení na další stránku. Čtu o holocaustu celkem pravidelně. Toto osobní svědectví je jedno z nejsilnějších. Hořký poválečný osud paní Věry mi velmi připomíná osud dámy, které si nesmírně vážím, a která se mi stala životním vzorem. Jedná se o paní Eriku Bezdíčkovou, která svou životní pouť vypsala ve své knize Moje dlouhé mlčení.
Hella
  14. 11. 2016, 20:04
Už je to pár let, kdy jsem četla tuhle knížku, ale stále si pamatuji, jak mě zasáhla. Příběh je o to silnější, že je to skutečné vyprávění dívky, která vlastně měla štěstí v neštěstí, přestože to její štěstí mělo hodně hořkou příchuť. Takže pokud vás tohle téma láká a chystáte se knížku, nezapomeňte si připravit pořádný balík kapesníků...
Blancaa
  22. 10. 2012, 12:02
Příběh u kterého oči zvlhnou a rozum zůstává stát. Zvláště, když by se zdálo, že boj je u konce, válka skončila. Ale zlé chování lidí k Židům neustává.
Elisebah
  28. 4. 2010, 12:24
Knížka je skutečně dost dobře napsaná a velice dobře se čte. Kdo má rád tato témata, doporučuji k přečtení.