Muž jménem Ove

Host - 2015
ISBN: 978-80-7491-536-9

Host (2015) 978-80-7491-536-9 333
Host (2014) 978-80-7491-034-0 336

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem.

Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků byl sice vystřídán už před pár lety — což on sám považuje za převrat —, ale to mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku.

Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají.

Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi humorně ztvárňuje řadu situací, které jsou nám důvěrně známé. Je to kniha, jež má svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako román Jonase Jonassona Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel nebo film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem. (Založil/a: Pihtipudas)

Fredrik Backman Fredrik Backman
*02.06.1981

vladislaus
  6. 1. 2015, 14:47
Čím blíž jsem se blížil k závěru knihy, tím více jsem zvedal hodnocení. Závěr je sice až příliš sentimentální, ale asi patří k dojemnému příběhu o muži, který to nemá se sebevraždou jednoduché. Zdá se, že švédští autoři umí psát i jiný žánr, než krimi.
Introvert
  28. 6. 2015, 19:48
Mám ráda knihy, kde je cítit závan člověčiny. Muž jménem Ove lidský je. Konec opravdu příliš tlačí na city; méně by v tomto případě bylo asi více...
Knížka se velice dobře čte. Mile překvapila.
Barabura
  17. 9. 2015, 16:07
Příběh Oveho je opravdu vtipný, veselý, smutný a silný. Smíchy jsem se netrhala, ale úsměv jsem měla na tváři často. I slzu jsem občas musela zatlačit. Já jsem docela alergická na klišoidní hlášky jako používají např. Coelho nebo Richard Bach a jsem v tomhle ohledu dost nekompromisní až to přehánim a tak jsem se trochu po přečtění komentářů bála, ale dle mě a mého detektoru je to naprosto v pohodě ;-) Zkusím si přečíst další knihu od Frederika a jsem zvědavá jestli bude pokračovat v nastavené kvalitě.
Rutsuka
  10. 5. 2016, 22:52
Oveho jsem začala číst bez nějakých velkých očekávání, protože bývám k bestselerům celkem skeptická, ale o to víc mě překvapil a nadchnul. Bavilo mě to od první do poslední stránky, bylo to smutné i veselé zároveň, líbilo se mi prolínání přítomnosti a minulosti. Doporučuji a doufám, že i další knihy od autora budou stát za to.
rt12
  18. 3. 2015, 19:11
Skvělé čtení, plné neskutečně vtipných hlášek, příměrů a obyčejných mouder, zároveň je plné lidskosti. Kniha mi svým humorem připomíná trochu Stoletého staříka, ale líbí se mi o něco víc. Starý bručoun s moc velkým srdcem , se pro mne s přibývajícími stránkami stal velikým sympaťákem. Ke knize se budu určitě vracet.
Rames
  14. 5. 2015, 10:54
Milé překvapení, čekala jsem srdceryvný příběh o nerudném dědkovi ze kterého se stane milující senior. A zatím je to o muži který je sotva na prahu stáří , toužícím po setkání se svou mrtvou manželkou. Organizaci této cesty věnoval spoustu času a tyto dokonalé přípravy mu narušují neschopní sousedé nemající kouska rozumu.
achilles
  18. 6. 2014, 19:03
Asi jsem moc očekával. Je fakt,že se se skandinávskými spisovateli roztrhl pytel, a Backman se na té vlně chtěl svézt. Pro mě absolutně nevyzrálý autor, je dobře, že se lidem líbí, mě ale ne a ani nevěřím,že má nějaký talent. Pár hvězd za zajímavé téma,toť vše.
Tereeeza
  27. 4. 2015, 18:09
Muž jménem Ove se stal láskou na první pohled, příběhem, který nerada opouštím. Jsem plná emocí. Životní události Oveho jsou popsané s takovou lehkostí, že se knížka čte sama. Ove člověka baví, smějete se, ale zároveň to vždy není jen o zábavě, děj má i řadu smutných a dojímavých pasáží, které ale nepůsobí kýčovitě, strojeně, ale patří tam. Určitým způsobem jsem měla slzy na krajíčku (někdy i hodně za ním) po celou dobu, konec je však odzbrojující a přichází potoky. Je mi z toho smutno, ale zároveň mám ze všeho i radost. Všechny postavy, včetně 'kočičty', jsem si zamilovala, brzy určitě zopakuji :)
"No, prosim...Ove MÁ velké srdce!"
psychoklara
  8. 9. 2014, 20:31
Příběh mi připomínal Forresta Gumpa - vážné chvíle se střídají s humornými scénkami, minulost se prolíná se současností. Jestli tuhle knihu vezme do ruky nějaký schopný režisér, výsledek bude určitě stát za shlédnutí.
Nemůžu říct, že bych se u knihy válela smíchy, spíš mi místy přišla k pousmání a pár pasáží jsem dokonce i někomu přečetla. Daleko víc mě ze začátku bavily příběhy z Oveho minulosti, než nepříznivá současnost. Někdo tady napsal, že Oveho si nejde nezamilovat, což jsem asi do třetiny knihy naprosto nechápala a otevřeně přiznávám, že mi lezl na nervy, i když ke konci jsem mu odpustila. Oproti tomu mě nadchla postava Parvaneh.
Sečteno, podtrženo: každý si z Oveho příběhu vezme něco jiného, ale pokaždé to bude stát za to. Doporučuji vyzkoušet :).
svobodka
  12. 5. 2015, 14:44
Jsem nadšená! Čím jsem starší, tím víc potřebuji knihy, kde pravda a lidskost jsou nade vše. Kniha se hned zařadila mezi mé nejoblíbenější a určitě to není naposledy, co jsem ji četla. (Možná je to trochu i tím, že před ní jsem četla Kořeny, a tak se mi podařilo vymanit se z deprese.) Miluji humorné knížky, které mě nerozřehtají a po celou dobu čtení mi nemizí úsměv z tváře.
Seňorita Eskimo
  10. 3. 2016, 21:24
On ten Ove má sice krásné zásady, ale nakonec stejně nikdy není po jeho, což z něj ve výsledku dělá opravdu jen nerudného dědka, co má sice plnou hubu (pořád dokola stejných) keců, ale nakonec si od Parvaneh nechá bez většího odporu nas*at na hlavu.
Ale když došlo na záležitosti rodiny, na děti, co byly, jsou, či měly být a na opravdové umírání, zanechal ten sentimentální kýč, myslím, celkem hluboký dojem.
Samozřejmě jsem byla přesvědčená o tom, že city nelze poměřovat auty. Jenže jsem se pletla.
Ginnidlo
  14. 5. 2014, 21:22
Miluji nerudné seniory!! Po dvou stránkách jsem hýkala nahlas v autobuse a musím vám říci "Je.To.Dobrýýý!" Ove je tak úžasně vykreslená postava. V knize je tolik krásné pravdy, tolik jednoduchosti žití..Člověk je z Oveho smutný s úsměvem na tváři.
blaufik
  31. 7. 2016, 12:27
Frederik Backman stvořil naprosto úžasný román do kterého se musí snad každý zamilovat. Já jsem s Ovem strávila jedno báječné odpoledne, a dal mi vše co mohl - smutek střídal smích a i slzička ukápla.
Muž jménem Ove se stal mou oblíbenou knihou, kterou si s radostí přečtu znovu a určitě doporučuji i ostatním, kteří se ke knize ještě nedostali.
Adele
  15. 2. 2016, 23:48
Tahle knížka, to je koncert! Humorná stránka se mi moc líbila, situace působili nenásilně a člověk se neubránil smíchu nebo jenom pousmání. Kromě hlavní dějové linie, jsou vynikající i příběhy, které Ove přináší z minulosti. Konec se mi sentimentální nezdál, je to pouze o tom, že se Ovemu dostalo přesně toho co mu chybělo. Slzy byly. 100%
Veru.K
  5. 2. 2015, 0:40
Ještě uprostřed knihy jsem si říkala, že je to tak na čtyři hvězdičky, ale od poloviny se to pořádně rozjelo a nemůžu nic jiného, než knížku všem vřele doporučit.
wendieta
  31. 8. 2014, 20:58
"Ráda bych vám položila pár otá..." "Položte si je někam jinam. Tady bejt nemůžou." to mě rozsekalo :-) Výborná kniha. Vtipná a zároveň smutná a na konci i slzička ukápne. Ove je správný důchodce a s kocourem tvoří skvělé duo.
Tardis
  5. 5. 2015, 12:20
Povedené. Emotivní. Vtipné. Vyjadřovací minimalismus mě nikdy moc nenadchnul. Tedy až do teď. Četlo se to dobře. Občas nějaké to klišé, ale nic neodpustitelného. Jedna z mála knih, které vlastním v papírové podobě, a vážně stála za tu cestu do knihkupectví.
Radka Pařízková
  15. 3. 2015, 18:20
Připadá mi jako by spisovatel sledoval mého dědu a podle něj psal celý tento příběh. Jeho styl žití i myšlení... Konec mě malinko překvapil, ale i tak jsem se nakonec smířila s jakš takš dobrým koncem.
Topka
  26. 1. 2016, 14:12
Kniha je opravdu moc hezká a čtivá. Myslím si, že každý zná někoho, kdo se chová jako Ove. Příběh je dojemný, překvapující a vtipný. Za mě jasných pět hvězd!
jirka77
  20. 8. 2016, 17:36
Pohodové čtení o velkém bručounovi s velkým srdcem,kterého si musíte zamilovat. Kniha zároveň čtenáře rozveselí i rozesmutní,moc krásný příběh.
Makulenka
  12. 5. 2016, 12:41
Chytla mě za srdce.... od začátku mi byl ten nesympatický hlavní hrdina sympatický a jak se postupně odkrýval jeho život, člověk byl čím dál dojatější a směl čím dál více pochopení...
Taylor
  4. 11. 2015, 14:42
Vážení přátelé ANO!:) Tahle kniha byla skutečně skvělá. Jde vidět, že severská literatura nejsou jen a pouze detektivky. Ove byl úplně skvělej...a tím myslím i Oveho jakožto člověka v knize.:) Kniha je veselá, vtipná, ale i smutná. Strašně sem se bavil u Oveho průpovídek i jeho myšlenek. Konec smutný a přece dobrý. Vše dopadlo tak jak mělo. Sice trošku sentimentu navíc ukáplo, ale u této knihy to nebylo vůbec na škodu.:) Oveho by si měl přečíst úplně každý....a každý by měl mít svého Oveho.:)
Pihtipudas
  30. 4. 2014, 11:07
Výborná kniha. Vtipná a zároveň smutná, skvěle napsaná, hlavního hrdinu si nejde nezamilovat. A stejně tak toulavého kocoura, který hraje v knize podstatnou roli jako Oveho žena a noví sousedi. Ove je takový ten protivný chlápek, který je konzervativní až hrůza a puntičkářský snad naprosto ve všem. Jeho bizarní snaha ukončit svůj život je vlastně neuvěřitelně tragická, přesto se u jednotlivých scén musíte smát. Opravdu krásně napsané, tak upřímné a opravdové. A ten kocour - každý milovník koček ho bude zbožňovat, to je jasné.
Bruffie
  2. 3. 2016, 23:00
Ove je ze "staré školy", je to rovnej chlap, žádnej křivák a má svoje hodnoty v životě řádně srovnané.
Je si vědom důležitých věcí v životě . Vážím si ho, je to člověk dle mého gusta - tak takový chlap by se mi moc líbil :-).
Knížka mne pobavila, potěšila a někdy i dojala.
kutikk
  20. 10. 2016, 8:19
Ze začátku jsem si říkala, že kniha bude hrozné klišé. S čím dál přečtenějšími stránkami jsem měnila názor. Kniha mě dokázala rozesmát a zároveň rozplakat. Jakmile jsem knihu dočetla, měla jsem chuť začít ji číst znovu. Všem doporučuji.
Steak
  6. 8. 2016, 21:16
"Kráčel životem s rukama zastrčenýma v kapsách. Ona tančila. Na otázku, proč musí být pořád tak příšerně šťastná, mu odpověděla, že i jeden sluneční paprsek může prostoupit mnoho tmy."

Není to žádný zázrak, ale rozhodně je to příjemná kniha, u které si člověk odpočine, pobaví se a možná i uroní slzu. Nejlépe mi na Oveho sedí: "Stejně vás všechny nenávidím. Ale i tak vás mám rád."
bungalov
  6. 1. 2016, 1:23
Souhlasím s uživatelem achilles, moc tomu všemu nějak nevěřím. Čekal jsem, podle ostatních komentářů, že se bude kniha rozjíždět, nic. Nenadchlo mne to. Možná, kdybych neměl přečteného Staříka, ocenil bych více.
cenevrec
  3. 6. 2014, 10:00
Moc dobrá kniha. Nerudný senior a vypelichaný kocour. Skvělá kombinace. Zamilovala jsem si snad všechny postavy. Kromě těch v bílých košilích :) Je to kniha plná emocí. Chvíli smích, pak zase pláč. Velmi dobře napsané, skvěle vykreslené postavy..
Barbora Ptáčková
  3. 9. 2015, 18:07
Autor Frederik Backman a jeho kniha Muž jménem Ove je skvělá letní oddechovka... Vážně ideální a čtivá kniha na dovolenou. Je to ten typ knihy, do které se ihned zamilujete a čtete dokud nedojdou stránky. Určitě vřele doporučuji.
MM1979
  6. 11. 2016, 7:26
Kniha mě vyloženě nadchla, je to opravdu povedený kousek. Jedna z mála knih, kde se dá uvěřit každé slovo toho surově realného života hlavní postavy, ktery je podán humornou formou i když je velmi smutný. Mohu jen doporučit, a to sklidným svědomím!
Venovanokniham
  20. 10. 2016, 10:47
Tahle knížka mi předvedla, jak moc umím být někdy povrchní. Ove mě rozčiloval hned od začátku, byl protivný, nesnesitelný a modlila jsem se, aby celou knihu nechodil jenom kontrolovat odpadky a cedule. Dokonce jsem to zavřela s tím, že to dočtu, až se budu někdy nudit. Podle anotace jsem se těšila na příběh v podobném duchu jako byl Stoletý stařík, ale roztahaný začátek knihy mě otrávil. Dát mu druhou šanci se rozhodně vyplatilo, odepsala jsem ho neprávem a stydím se za to. Ano, je to vzteklina a protiva, ale s obrovským srdcem a správně srovnanýma myšlenkama v hlavě. Takoví chlapi se už dneska málo vidí. (Nebo spíš někdo s mým přístupem je vlastně ani vidět nemůže i kdyby jich bylo kolem milion...ponaučení jako prase, díky, Ove! :)) Takže i já jsem skončila jako těch pár lidí, co mi o něm vyprávěli. Oblíbila jsem si ho. Ty jeho kecy vás dostanou do kolen. Ove toho sice normálně moc nenamluví, ale když něco hodí do prostoru, tak to stojí za to. Přidrzlej, cynickej a ironickej dědek, kterýho budete zbožňovat. Jen se to musíte naučit, nesuďte podle prvního dojmu, když nebude hned dobrý. Ove je jako kindervejce - skořápka nic moc, uvnitř překvápko.
sallyhec
  28. 9. 2016, 12:11
Tahle kniha mne dostala tak trochu z jiného úhlu. Stále mi nepřipadá, že bych se z toho posadila na zadek. A přitom, když si vybavím některé podrobnosti, některé pasáže, některé části příběhu... Bavilo mě to víc, než si dokážu přiznat. Vtipný, místy dojemný příběh o jednom neobyčejně obyčejném bručounovi = skvěle strávené chvíle! Velice doporučuji!
teddy
  4. 5. 2016, 19:32
Nechápu, že je toto bestseller, nebo proč to tolik lidí přirovnává ke Staříkovi co vylezl z okna. Po prvních stránkách jsem měl nutkání to zabalit, protože na sekyrantské chování Ova jsem nebyl dále zvědavý. Později to bylo i zajímavé i dojemné, ale když jsem potřetí četl jaké modely aut měli Ove a ten jeho soused a jak chlap musí umět použít šroubovák, jinak je jelito, nechápu vyšplhání hodnocení nad 90%. Pomíjím nelogičnosti, jako že Ove se chová staře na svůj věk a že pokaždé volí jiný pokus o spáchání sebevraždy.
Sandalkar
  28. 4. 2016, 20:06
Moc hezká kniha. Hodnotím výše než Staříka nebo Analfabetku, kterou kniha údajně připomíná. Autor skvěle ovládá situační humor a i v českém jazyce jsou brilantně přeložené pasáže s kocourem, který je opravdu jako opravdový. Těším se na další knihy od autora !
niknikita
  16. 3. 2016, 12:18
Trochu jsem se s tímto příběhem musela poprat, to přiznávám. Měla jsem z některých epizod spíš pocity smutku a jenom občas jsem se pousmála, díky vtipu autora.Nic to ale nemění na tom, že je to skvělá kniha s neveselým a přitom nesmírně lidským koncem.
Ajinka126
  29. 2. 2016, 7:17
Jak já jsem se mu z počátku bránila... "Zapšklý stařík" říkala jsem si. "Co mi tak asi může jeho sakrasmus a nevlídnsot nabídnou". Po překonání počátečních nesympatií na mě čekala jedna z nejhumornějších knih! Ove je skvěle prokreslená postava, které jsem prostě věříla všechno. A co víc... nakonec jsem mu začala fandit! :)
Blake
  7. 11. 2015, 19:48
První myšlenka u této knihy? Trochu mi to připomíná Gran Torino. Knihu jsem přečetla bez dechu, ale na každou kapitolu jsem si udělala čas. Je to kniha, u které tušíte, jak skončí, ale stejně jste dojatí a smutní na jejím závěru.
Srovnání se Staříkem mi přijde lehce nadnesené. Proč? Tahle kniha je o level výše - ano, mám na mysli Oveho.
klaviristka
  6. 11. 2015, 10:09
Když jsem na knihu poprvé narazila, tvářila jsem se skepticky. Autora jsem neznala a ani název a anotace knihy mě příliš nezaujala. Nakonec jsem se rozhodla dát knize šanci a jsem za to velice ráda. Je málo knih, jež ve mně zanechají hlubší odkaz, jež mě donutí se na chvíli zastavit a nechat v hlavě doznít myšlenku a pocit, který šíří...
"Muž, jménem Ove" takový je. Vzněcuje emoce, nutí vás se zapřemýšlet o skutečném smyslu života. Ove mě zpočátku šíleně vytáčel, ale jak příběh plynul, začala jsem ho chápat a zároveň obdivovat. Knihu doporučuji všem, kdo má rád dobré příběhy a nespokojí se s plytkým vyprávěním - všem, kdo stojí "o něco navíc".
Fridolín
  10. 5. 2015, 16:53
Na začátku jsem se smál..............................na konci..............................plakal. Krásná kniha.
Halogenka
  15. 2. 2015, 20:08
Na začátku jsem si říkala: co na tom starým dědkovi všichni tak milují? A pak mě taky dostal. Mrzout se svým žalem a svými problémy, nikdy si nestěžující. Smála jsem se nahlas a dobře se bavila. Pro mě zajímavější, než stoletý stařík..
"Byl černobílý. Ona hrála barvami. Všemi jeho barvami."
Mirabelka
  8. 8. 2014, 15:59
První polovina (možná i víc) knihy jakoby byla o ničem. Až konečná odhalení životních strastí a radostí 59letého Oveho vnesla do příběhu smysl a šťávu. Neříkám, že se do poloviny knihy nic neděje, nebo že se v ní neobjevuje onen suchý severský humor, pouze kdyby byl poměr zásadních událostí v knize vyváženější, možná by se mi četla lépe.
ave
  30. 5. 2014, 10:38
Neuvěřitelně úžasná kniha! Dlouho jsem se u žádné knihy nenasmála, jako u této. U mě patří naprosto mezi topknihy.
BBBohumín
  23. 11. 2016, 9:44
Nemůžu nic jiného než se přidat ke chvále spisovatele a jeho knihy. Dlouho jsem nečetla tak jemně a humorně a lidsky napsanou knihu. Tleskám a jsem velmi potěšena, že v dnešní době existuje něco tak příjemného jako knihy p. Backmana.
aaaajinka
  7. 11. 2016, 11:35
Jedna z nejlepší knih, které jsem v poslední době četla. Vtipná, smutná, dojemná, ze života, trochu v hlavní postavě vidím svého dědu. Kniha čtenáře určitě nenechá emočně chladným. Dávám maximální počet hvězdiček, protože si to tato kniha zaslouží.
Nikol-a
  3. 8. 2016, 19:39
Podle meho nazoru je to zase neco trosku prijemne noveho. Severskym autorum fandim, ale do teto doby jsem mela cest zatim jen s detektivkami. U knihy jsem se zasmala a bylo to skvele odreagovani. Po delsi dobe to to byla kniha, kterou jsem precetla jednim dechem.
Radiii
  28. 7. 2016, 12:16
Z Muže jménem Ove jsem upřímně nadšená, patos a sentiment mi neva a celé to vyústění považuju za nejlepší možné. Autorský styl (tleskám překladu!!!) mě hrozně oslovil smyslem pro odpozorování detailu a jeho přesně vystižení pomocí přirovnání, metafory, asociace... Několika svým kamarádům, kteří mě potkali s knihou v ruce, jsem předčítala úryvky, třeba jen o tom, jak se Sonja směje. A za to, že jsem Oveho už na pátém řádku nemohla vystát (dědek jeden zapšklej), může autorův geniální postup při charakteristice postavy.
Co se mi ale líbilo nejvíc (a nejvíc to teď souzní s mým životním rozpoložením) je ta pozitivní víra ve společenství lidí. V toleranci mezi generacemi, sexuálními menšinami, národnostmi, lidmi s handicapem nebo kýmkoliv dalším, kdo by mohl na první pohled působit odlišně. Aniž by to tam hrálo nějakou výraznou roli, podvědomě to člověk vnímá...
dopperka
  21. 4. 2016, 12:01
Příjemné oddychové čtení, kdy se člověk zasměje, ale i slzu musí zamáčknout. Jsem zvědavá na další autorova díla :)
Ailinel
  28. 3. 2016, 12:02
Jen málo knih mne rozplakalo, Muž jménem Ove se k nim bohužel? přidal také. Kniha mne provedla množstvím výrazů. Od upřímného smíchu přes úsměvy "znám", po zamyšlení a již zmíněný pláč.
Citlivě, jemně a velice lidsky popsaný život jednoho vzácného člověka. Po přečtení mne přepadla touha také Oveho poznat. I když jsou některé pasáže neuvěřitelné (ale je jich opravdu málo), dýchá na vás pocit opravdového člověka.
Objednávám "Babička pozdravuje a omlouvá se" a knihu předávám dál do rodiny s velkým doporučením.
Saxana
  14. 3. 2016, 13:58
Kniha se mi líbila. Nápad originální, provedení velmi zdařilé, kniha je čtivá, člověk se i zasměje. Jen ten epilog mi připadal nadbytečný. To byl hrozný kýč a trochu to pokazilo výsledný dojem.
margarethcross
  21. 12. 2015, 13:09
Nečtěte v MHD! Příběh o mrzutém dědovi, který není schopen umřít, vezme za srdce a nepustí. Jako u jedné z mála knih nelituju jediné vteřiny strávené nad jednotlivými kapitolami. Nasmála jsem se i pobrečela jako želva. Oveho prostě nejde nemilovat!