Démoni ze země nevědomí

Démoni ze země nevědomí

Eminent - 2014
ISBN: 978-80-87352-08-3

Eminent (2014) 978-80-87352-08-3 126

Publikace poprvé reprodukuje celé Kubinovo album Facsimiledrucke nach Kunstblättern von Alfred Kubin a Schneiderův cyklus Zwölf Zeichnungen von Sascha Schneider a představuje tak reflexi jejich díla ve vzájemných souvislostech.
V Kubinově díle se nalézají pro české prostředí četné paralely (např. Josef Váchal), zatímco Sascha Schneider, který se narodil v Rusku, zůstává pro zdejší publikum neznámým německým autorem bez bližší vazby na naše prostředí. Jak u Kubina, tak u Schneidera jsou zajímavá zejména stylová a psychologická východiska, jejichž analýza může hodně napovědět o duchovním klimatu na přelomu 19. a 20. století.

Kniha je doplněna o kresebné materiály z fondů Národní galerie v Praze, Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Oblastní galerie v Liberci, Landesmusea Linz a několika soukromých sbírek v České republice. (Založil/a: Anděl)

Alfred Kubin Alfred Kubin
*10.04.1877 - †20.8.1959