Vysněný život Ernesta G.

Vysněný život Ernesta G. Originální název: La vie rêvée d’Ernesto G.
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1079-1

Argo (2014) 978-80-257-1079-1 408

Hrdinou Vysněného života Ernesta G. je Josef Kaplan, český lékař židovského původu, který v třicátých letech 20. století vystuduje v Paříži, válku a antisemitské běsnění přečká v alžírském vyhnanství a po ukončení bojů se vrací do osvobozeného Československa. Netuší však, že ani zde se svobody příliš nenadechne a že stráví téměř celý život v totalitním režimu. Když v roce 1966 přijme v sanatoriu k léčení jistého jihoamerického revolucionáře, dostoupí jeho absurdní životní dráha vrcholu. Protože se dožívá stých narozenin, zažije i pád železné opony a konečně se může zase podívat do Francie, kde se snaží posbírat střípky svého rodinného života.
Podobně jako v Klubu nenapravitelných optimistů, Jean-Michel Guenassia i ve svém druhém románu představuje řadu nezapomenutelných postav (z nichž některé známe již z Klubu). a utkává bohaté předivo přátelských a milostných vztahů. Zevrubně se věnuje otázkám politickým a společenským a obohacující francouzskou optikou nahlíží každodenní život v komunistickém Československu. (Založil/a: Rosie5)

Jean-Michel Guenassia Jean-Michel Guenassia
*??.??.1950

achilles
  17. 5. 2014, 20:02
Kniha velice čtivá, nicméně nic ohromujícího. Jsou tam zajímavé momentky, i poučné, ale hodně autor přeskakuje události,aby z toho udělal malou kroniku. Pro nás Čechy znající naši historii tam není nic převratného, spíše pro cizince. Dlouho jsem netušil kdo je ten Ernest G. Závěr knihy je dobře napsaný a celkové hodnocení je kladné.
teite
  23. 12. 2014, 14:24
Trošku mě mrzí, že jsem Klub a Vysněný život nečetla v opačném pořadí, tedy tuto knihu jako první. Kdybych u některých postav věděla, co předcházelo, možná bych měla z Klubu větší požitek. Každopádně tato kniha se čte lehčeji než předchozí, děj svižněji plyne, zároveň člověka nutí přemýšlet o lidech a časech, které v mém případě už i prožil na vlastní kůži. Doznívala ve mě hodně dlouho.
dida
  2. 1. 2016, 15:19
Po dlouhé době knížka, která mě bavila a krásně se četla, některé dějové linky mi přišly jakoby useknuté, ale po dočtení mi to vlastně vůbec nevadilo. Je zajímavé číst o naší historii z pera Francouze. Vřele doporučuji k přečtení stejně jako Klub.
jamalka
  15. 12. 2014, 12:11
Oproti Klubu mírné zklamání ( ale všechny knihy nemohou být dokonalé:) ), přesto však v dnešní produkci nadstandardní román.
kamie
  22. 10. 2014, 20:52
Na knihu jsem se opravdu těšila. Samozřejmě kvůli Klubu, který se mi zapsal někam hluboko. Čekala jsem dlouho na rezervaci a když jsem potom začala číst...tak nějak přišlo zklamání. Je to dobře napsané, dobře se to čte, jsou tam silná místa a silná témata a na konci mi ukápla slzička. Ale nějak mi to přišlo místy nedotažené, nekomplexní, postavy mnohdy až příliš účelově vystavěné. Ale možná to byl záměr, vždycky přece nejde všechno stoprocentně vědět, nebo stoprocentně vyřešit.

Přesto (nebo právě proto?)...V současné době se píše hodně knih o velkých událostech 20. století. Guenassiův pohled dle mého stojí za pozornost.
Makulenka
  30. 10. 2016, 9:24
Nejlepší knížka, která se mi letos dostala do ruky.
Fiktivní životní příběh Josefa Kaplana, českého lékaře židovského původu vás provede prakticky celým dvacátým stoletím "jak jsme to tu u nás měli."
Sledovat zvraty v našich dějinách jako mnohdy násilné rozvrácení rodin během války, poválečný přechod k socialismu, život v komunistickém Československu v hledáčku StB i následný převrat a otevření svazků StB veřejnosti očima Francouze je zajímavým nahlédnutím do naší historie - obzvlášť pro někoho, kdo to vlastně nezažil.
Guenassia popisuje, jak plíživě antisemitismus prorůstal společností, jak nikdo ve vypuknutí 2. světové války doopravdy nevěřil a nakonec bez zbytečného patosu na příběhu jedné, nebo vlastně dvou rodin ukazuje, jak se ty komunistické ideály zvrhly...
Kniha je psaná příjemným stylem, vyprávění ozvláštní deníkové záznamy Josefa Kaplana z Alžírska, dopisy Che Guevary i fiktivní záznamy ze svazků StB.
Celou moji recenzi najdete tady: http://kropacovamarcela.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=563623
Taylor
  27. 7. 2014, 13:19
Dle mého názoru vynikající kniha. Hodně se mi líbilo její propojení s Klubem nenapravitelných optimistů. Kniha stejně jako předešlý Klub je hodně čtivá a až Vás zamrazí jak jsou dovedně popsány reálie totalitního Československa. Jean Michel je pro mě jeden z nejlepších spisovatelů a jak Klub tak Ernest mají u mě 5*. Doporučuji k přečtení.
ScheRas
  21. 7. 2016, 21:12
V průběhu jsem si říkal, že Klub nenapravitelných optimistů bude těžké kvalitou byť jen napodobit. Po přečtení jsem byl rád za svůj omyl. (90%)
srotty
  29. 3. 2015, 23:02
Opět mě autor nezklamal, po Optimistech dle mého další velmi poutavá kniha se silným tématem. Doporučovala bych to jako zákaldní četbu do škol, aby se nezapomínalo, že na komunismu a válce opravdu nic dobrého nebylo.
bousovka
  27. 10. 2014, 12:21
Přesah postav mezi touto knihou a Klubem nenapravitelných optimistů mě zaujal. Jako by postavy byly reálnější a byly mi tím pádem i bližší. Všichni tuší, že se nejedná o životopis Ernesta G. ani nikoho jiného. Jedná se o román na pozadí zásadních historických událostí v Československé republice, a proto bych nebyla tak přísná z hlediska hodnocení, do jaké míry jde o fikci a do jaké míry autor vychází z historických faktů. Naopak mě tento způsob mírné fabulace baví. Každý, koho tato problematika zaujme, může prozkoumat původní zdroje informací a utvořit si vlastní obrázek. Zajímavý pohled na historii
Corona
  9. 7. 2014, 9:05
přpíběh knihy je opravdu promyšlený do nejmenších detailů, ale jsou tam malé věci, které mě opravdu rušily, a to : prolínání postav s Klubem nenapravitelných optimistů, kdy jsem si na Maurice i na Pavla vytvořila nějaký názor podle popsané povahy a následně jsem ho musela měnit.
Druhá věc, která je z mého pohledu víc než iritující je to, že pokud je v knize všeobecně známá osobnost, měl by se autor držet faktů. Jistě, Che žil v ČSR, žil ve vile v Ládví, dokonce s milenkou, ale nezabere ani minutu si "vygůglit", že to byla Argentinka německo-židovského původu s výcvikem od tajné služby. Pokud je kniha psaná vtipnou formou, ze které je zřejmé, že se jedná o nadsázku (třeba jako Stoletý stařík), nejsou fakta nijak podstatná, v tomto případě to považuji šlendrián.