Osud rodu Erdošů

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Epocha - 2014
ISBN: 978-80-7425-206-8

Epocha (2014) 978-80-7425-206-8 144

Zatím poslední kniha nejstarší české spisovatelky Marie Magdaleny Horňanové (*6. 4. 1920) zavede čtenáře do života jedné české židovské rodiny. Vyprávění životních osudů rodiny Erdošů začíná na přelomu devatenáctého a dvacátého století, pokračuje vypuknutím první světové války a skrze jednotlivé lidské příběhy a osudy nastiňuje další historický vývoj (nejen) na našem území především v období druhé světové války a v období poválečném. Osud rodu Erdošů však není jen rodinnou ságou odehrávající se na pozadí historické doby. Dotýká se hluboce vnitřních témat jednotlivců zasažených historickými i osobními událostmi. Klade si otázky, jak vratký a nepředvídatelný lidský osud může být, jak spletité jsou lidské cesty a jak jednotlivá rozhodnutí dokážou člověka nasměrovat leckdy zcela jinam, než sám očekával. Hlavní myšlenku a své přání zmiňuje autorka v epilogu – vytvářejme společně lepší vztahy mezi lidmi i mezi národy, buďme k sobě ohleduplní a poučme se z krutých událostí minulosti, které jsme jako lidé dopustili. (Založil/a: Jamesová)