V erbu Progres

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Jota - 2014
ISBN: 978-80-7462-540-4

Jota (2014) 978-80-7462-540-4 260

Brněnská rocková skupina The Progress Organization, respektive Progres 2 prošla mnoha barvitými fázemi vývoje a etablovala se jako významný hudební útvar, který zásadním způsobem dotvářel česko-moravsko-slovenskou kulturní scénu.

Při příležitosti 45 let existence skupiny se rozhodli brněnský hudební publicista Petr Gratias a kapelník skupiny Pavel Váně zachytit její dlouhou historii s řadou různých peripetií na stránkách knihy. V erbu Progres se tak stává kronikou rockové skupiny, jež vznikla nedlouho po srpnu 1968, překonala úskalí normalizace, dobu perestrojky i krátké utlumení činnosti, aby se opět vrátila na hudební scénu současnosti jako skutečná rocková legenda. A to nejen díky svému dlouholetému působení a uměleckým kvalitám, ale i zásluhou „první české rockové opery“ Dialog s vesmírem, jíž se trvale zapsala do naší hudební historie.

Kniha je pojata jako rozhovory autorů se zásadními členy kapely a zároveň i studie, která souběžně sleduje hudební události u nás a v zahraničí v dané době. V deseti kapitolách mapuje stylové proměny skupiny i jednotlivá alba, součástí textu je bohatá fotografická příloha. Pochopitelně nechybí úplný přehled všech personálních sestav zúčastněných hudebníků, čtenářsky zajímavá pak jistě bude kapitola Řekli o Progres. (Založil/a: Jamesová)

#hudba
Petr Gratias Petr Gratias
*1955

Pavel Váně Pavel Váně

Harwey
  5. 6. 2016, 20:55
Výborně napsaná kniha o mé oblíbené skupině. Vše přehledně uspořádané.
Je jen škoda, že se nevěnovalo více prostoru i projektům, kterých se Pavel Váně neúčastnil.