Stříbrný trn

Wales (2010) 978-80-86939-75-9 420
Wales (2005) 80-86390-94-2 420
Wales (2001) 80-86390-32-2 348
United Fans (1996) 80-85892-24-3 463

Další kniha série Sága Trhlinové války. Díly volně navazují v tomto pořadí: Mág: učedník, Mág: mistr, Stříbrný trn a Zlo v Sethanonu.

Invaze z Kelewanu je odražena, trhlina uzavřena, na trůn usedl mladý král, ale tolik potřebný mír je stále ještě daleko. Za severní hranicí Ostrovního království se náhle objevuje nová hrozba. Mystický rytíř Temnoty Murmandamus pozvedl svou korouhev a sjednocuje pod ní temné elfy, skřety, gobliny i četné vyvrhele lidské společnosti. Ve snaze naplnit proroctví, zvěstující jeho vítězství, se neštítí vyslat proti královskému rodu nájemné vrahy a mocnou magií oživuje své padlé služebníky, aby rozsévali hrůzu a smrt. Zbraně útočníků jsou otráveny vzácným jedem ze stříbrného trnu a obráncům království nezbývá než doufat, že na každý jed existuje lék. Nastává závod s časem...

Ariko
  28. 4. 2015, 15:53
Jedním slovem- lahoda. Moc nesouhlasím s tvrzením o pomalejším rozjezdu, pro mě byla kniha nabitá dějem a napětím od začátku do konce. Jen jsem nemohla číst v naprostém tichu, poněvadž mě pakl lekal každý prd :-D za mě plný počet a jedna z nej fantasy spolu s Tolkienem
Gustik5
  18. 5. 2014, 14:12
Obsahuje spoiler spoiler Jak už jsem psal u dílu druhého, Silverthorn má pomalejší rozjezd, zvlášť v první polovině, kde se kniha převážně zabývá Aruthou. Ale jakmile se do děje přidá Hvězdno a celé se to trošku více zamotá, (včetně Pugova/Milamberova "dojemného" návratu na Kelewan, o jeho objevení nižší stezky a následujícího epického útěku ze zajetí Vojevůdcem nemluvě), může se tato kniha směle zařadit po bok svých předchůdců. Potěšilo mne plné začlenění Jimmyho Ručky do děje. Těším se, co přinese opětovné přečtení Zla v Sethanonu, které si pamatuji asi nejméně. Mám jediný dotaz: "Kde je Amos Trask?" :)
kozel89
  24. 9. 2012, 11:41
Dle mého názoru nejslabší díl ságy ale nikoliv špatný. Kniha si stále drží úroveň předešlých dílů. Na povrch se nám dostává nová postava Jimmy ručka, kterou jsem si hodně oblíbil.
Methat
  9. 6. 2015, 13:57
Obsahuje spoiler spoiler (Uwaga - tutaj tam spoiľer) Začnem z ostra. Ak si naozaj nechcete skaziť zážitok z čítania, vôbec nečítajte anotáciu na zadnej obálke knihy, pretože prezrádza takmer polovicu príbehu (to jest tak 170 strán), ktorý sa po prečítaní anotácie stane nudným. Taktiež ma štvala nesmrteľnosť "dobrých" postáv. Aj keď atmosféra v tretej časti potemnela, nemôžem nenapísať, že napätie nejako vymizlo, pretože už dopredu viete, ako to asi skončí a, vďaka nesmrteľnosti postáv, v knihe nie sú žiadne väčšie zvraty, keďže vždy, keď je družina v ohrození, stane sa zázrak a niekto ju zachráni.

V tretej časti (originálne v druhej) znovu sledujeme púť Aruthu, ku ktorému sa pridá aj Pug, Jimmy Ručka (osobne túto postavu zlodeja považujem v knihe za najlepšiu), Meecham, Laurie, Martin a zopár nových postáv ako Dominik, a tak ďalej. Je to klasická fantasy knížka o porazení zla dobrom, takže nejaké intrigy medzi postavami naozaj nečakajte. Autor má vytýčené postavy dobra a zla a s nimi nehne ani doprava, ani doľava. Normálne som čakal, kedy už budú bojovať proti Murmandamusovi a oni celú knihu len hľadali jeden poondiaty trn a pritom si celej veľkej tlupy nevšimol ani jeden peklomor. Frodo by sa celému Murmandamusovi zasmial do tváre, keďže Sauron, ako zlo, pôsobil oveľa silnejším dojmom. Murmandamus mi pripadá ako taký naštvatý trpaslík, ktorého malé deti ťahajú za fúzy.

V knihe sa za tých 400 strán vlastne nič poriadne nestalo a pôsobí na mňa tak, že by vôbec nemusela byť. Aj tak sa kniha číta veľmi dobre a vlastne sama od seba, no už mi to začína pripadať ako keby autor začínal upadať do rutinného písania, podobne ako Harry Turtledove a jeho Bouřlivé věky. 70%!
RajAthen
  18. 2. 2012, 22:45
Svěží pokračování s hrdiny, které jsme si oblíbili z Mága (kterého jsem měl osobně raději). Důraz se možná více klade na bukanýry a život pirátkých hrdlořezů, ale přesto je laťka proklatě vysoko.
Mazda
  28. 9. 2016, 9:43
Jsem ráda, že úroveň stále stoupá. Ačkoli mi postava Aruthy nijak nevadí, jsem ráda, že tentokrát dostal i Pug více prostoru. Osvěžením také bylo hlubší začlenění Jimmyho do příběhu. Zdálo se mi, že v tomto díle bylo i více vtipných pasáží, ať už to bylo ze strany rozverného zlodějíčka nebo královských sourozenců. Pro mě zatím také nejlepší díl.
Nikol.Linhart
  26. 9. 2015, 20:55
Tato kniha z této série se mi zatím líbila nejvíc, tak uvidíme jak se mi bude líbit poslední kniha :-)
mgjam
  20. 9. 2012, 19:34
Trochu pozvolný začátek, který ovšem dokonale vyváží druhá polovina knihy. Skvělý děj a skvostné upoutání pozornosti na Zlo v Searthonu.