Vzpoura oceánů

Vzpoura oceánů Originální název: Schwarm

Knižní klub - 2007
ISBN: 80-242-1553-5

Knižní klub (2007) 80-242-1553-5 927

Peruánský rybář zmizí na volném moři. Hejna vysoce jedovatých medúz obléhají břehy Austrálie. Do Kanady nepřitáhnou velryby. Dorazí teprve se zpožděním několika týdnů a chovají se agresivně. Mezitím tým naftařů narazí na dně Norského moře na zvláštní červy s mohutnými kusadly, kteří se po milionech zavrtávají do dna. Jakoby odněkud přičarovaní připadají biologovi Siguru Johansonovi, který živočichy zkoumá a snaží se zjistit, zda by nemohli ohrozit těžbu ropy z moře. Johanson tuší, že za anomáliemi se skrývá řada podivných náhod: cosi používá život v moři proti člověku. Ke stejnému závěru dospívá i indiánský badatel velryb Leon Anawak, který se poté, co se přes noc zhroutil velrybí turismus, musí potýkat s fanatickými ochránci životního prostředí a americkou armádou, která zničehonic všechny případy přikryje pláštěm mlčení. Vlády USA a Kanady evidentně vědí o hrozbě z oceánů mnohem víc. Vypukne katastrofa, která ohrozí další existenci lidstva. Ale co nebo kdo ji rozpoutal? Vědci si musejí přiznat, že člověk ví o planetě, jíž se cítí být vládcem, mnohem méně než o vesmíru. (Založil/a: Toffife)

Frank Schätzing Frank Schätzing
*28.05.1957

Nestea
  6. 8. 2011, 21:38
od této knihy jsem hodně očekávala a ono se to nedostavilo. Dobrý nápad na děj, ale nějak jsem čekala lepší propracování. Začátek byl super - ale pak už mě spíš nudila.
Potulný mnich
  24. 11. 2010, 16:17
Tlustá kniha,která vyžaduje dost trpělivosti ke čtení, i když děj je od začátku poutavý.Můj názor je,že bych ji nedoporučil začínajícím čtenářům,ale je to opravdu zajímavá kniha,jen ji přelouskat:-)
Casey
  10. 11. 2014, 8:59
Tak konecne take precteno. Bohuzel musim rict, ze jinak celkovy dobry pozitek z knizky dost kazi zaverecnych cca 60 stranek. To, co tam autor predvedl bych prirovnal ke kytarovym solum v pisnickam, ktere vedou od nikud nikam a jsou naprosto o nicem. Kolega, ktery hraje na kytaru to nazyva "kytarova onanie" a ja bych se techto poslednich 60 stranek nebal nazvat literarni onanii. To byla vazne naprosta hruza, ktera me dost otravila. Jinak musim souhlasit s vetsinou, ze me prvni pulka knizky bavila vice, asi je to tim, ze druha polovina je opravdu hodne odborna, ale to se muze nekomu libit, takze to neodsuzuju. Urcite dopurucuji knizku precist, je to zajimave cteni s dobrym napadem na dej.
stavradka
  16. 10. 2013, 18:24
Dobré sci-fi. Škoda jen, že mi to téma přijde okopírované od povídek českého autora Obluka - Leviatan/Vlny. Přesně už nevím, jaká z těch dvou, ale je to jako by chytil tu myšlenku a jen to roztáhl na více stran. Čekala jsem víc.
RikaAkira
  19. 10. 2011, 22:28
Tak do čtyř pětin je to poutavé, pro mne jako člověka zainteresovaného do mořských potvor a různých teorií zvlášť, ale koncem (hlavně kvůli postavám, které mi k srdci nijak zvlášť nepřirostly, tudíž mne ani nezaujaly jejich závěrečné - a celkem předvídatelné - osudy) jsem se prokousávala jen pro to, že už to bylo fakt slušně rozjetý a abych měla tedy ve všem pořádek.
Celkově ale hodnotím knížku jako super, strejda Google potvrdil spoustu biologických/vědeckých informací, které v knize jsou (což mi vždycky udělá radost - že si to autor jen tak necucá z prstu), a během týdne (až dočtu jinou knížku) ji začnu znova s chutí číst.
Dixiee
  25. 10. 2012, 21:33
Ze začátku byla kniha zajímavější než na konci. To tajemno hodně gradovalo děj, ale pak se to bohužel tak trochu celé vytratilo do ztracena. Autorovi se ale rozhodně nedá popřít skvělé spojení fikce a faktů. Při čtení se člověk nejen baví,ale dozví se i spoustu informací, které by jinak nudně získával z encyklopedií.
Flynn
  19. 10. 2012, 11:30
Kniha se mi líbila, ale měla několi ktrochu hluhých pasáží. Jednako jedny, které se až zbytečně moc věnovaly jedné postavě a tím člověka trochu odtáhly od dalších možná ještě povedenějších postav a poté pasáže kde se vědci dohadují o svých teorích, tyto pasáže se hrozně těžce četly a tak jsem knihu častokrát odkládal. Nicméně jako celek ji považuju za povedené dílo.
Arequipa
  4. 3. 2012, 22:39
První třetina, možná půlka knihy je výborná. Pak mě ale připadalo, že autor jako kdyby nevěděl, jaká má být vlastně pointa a závěr je takový nijaký. Škoda, nakonec jen průměr.
Tereza01
  16. 2. 2013, 19:26
Tuto knihu jsem četla už dávno a jediné co si z ní pamatuji, že pro mě bylo opravdu těžké přečíst ji do konce a to nejen kvůli její váze.
MissNothing
  26. 4. 2015, 16:15
Kniha mi dlouho ležela na stole, než jsem se odhodlala k ní přistoupit a přečíst si ji. Ale vůbec nelituji :) Dostat se do příběhu bylo velmi jednoduché, dílo je propracované a promyšlené, spousty odborných termínů a poznatků, autor si s ní opravdu vyhrál. Musím se přiznat, že v průběhu čtení se ze mě stal téměř ochránce přírody a ekolog :D Ne, ale mnohem více mi záleží na okolí a myslím, že by všem mělo. Jediné, co mě trochu zklamalo, byl závěr. Nevím, proč mají spisovatelé tendence nechat všechny dobré postavy na konci zemřít.
J-D
  2. 3. 2013, 19:02
Jedna z nejnáročnějších, ale také nejzajímavějších sci-fi knih. Délka je místy neúnosná, ale hloubka a popisnost jednotlivých záhadných jevů okolo mořských živočichů spolehlivě vtáhnou do děje.
petrkoub
  23. 12. 2011, 14:12
začátek knížky je opravdu super, člověka myšlenka opravdu nadchne. Bohužel je zde spousty opravdu nudných pasáží a knížka by mohla mít klidně tak o 300 stránek míň, závěr je opravdu trošku slabší. Ale jinka hodnotím pozitivně a pro milovníky sci-fi jednoznačně doporučuju.