Poselství z vesmíru

Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Albatros - 1990
ISBN: 13-911-89

Albatros (1990) 13-911-89 222

Sbírka sedmi sci-fi povídek amerického autora. (Založil/a: Toffife)

HELLBOY-DB
- Všechny pasti Země (All the Traps of Earth) (1960) --- 80%

Jedna práce lepší jak druhá, to je potom radost číst takovou sbírku. ===80%
lennyd
  14. 1. 2014, 18:24
Knížku mám od dětských let, a stále ji sem tam otevřu a některé nebo všechny povídky si přečtu. Sci-fi toho nejryzejšího původu, s mimozemšťany, roboty - přesně tak jak to má být a jak to máme rádi.

Přistěhovalec - ****
Bishop cestuje na planetu, kam se dostane jen jeden z tisíců. A brzy Bishop zjišťuje, proč je tomu tak, proč se nikdo nikdy z Kimonu nevrátil.

Projekt Kelly - ****
Hodní mimozemšťané nabídnou doktoru Kellymu vakcínu, která vyléčí všechny nemoci. Ale není inteligence také vlastně nemoc? Určitě jedna z povídek, která stojí za hlubší zamyšlení.

Smutkem opilý - ***
Slabší povídka - mimozemšťan Wilbur se opijí lidským smutkem a neštěstími. A lidé zase hrozně rádi o svých neštěstích vyprávějí.

Dvojník - **
Tato povídka mne nebavila vůbec, ale přesto měla docela hodně překvapivý konec, který to vytáhl na 2*

Smrt v domě - ****
Pomaličku se blížíme do finále, a zdá se mi, že C.D. Simak si nechal na poslední tři povídky to nejlepší. Tato je o mimozemšťanovi, který ztroskotal na zemi na chátrající farmě, kde se jej ujme dobrosrdečný farmář. Ale mimozemšťan zemře. Nebo ne?

Soused - *****
Asi nejlepší povídka z celé knihy - o tom, co se stane, pokud zjistíte, že jeden z vašich blízkých sousedů je mimozemšťan. Může to mít i jisté výhody.

Všechny pasti Země - *****
Závěrečný kousek taky výborný - o robotovi, který zůstal v dědictví po dlouholeté službě u jedné rodiny. Podaří se mu ale utéct před zešrotováním, a díky cestování v mezihvězdném prostoru získá zvláštní schopnost.
v3s
  18. 8. 2016, 12:39
Ideální knížka na letní dumání nad cestami ke hvězdám. Mnoho z povídek má už přes půl století, ale přesto neztrácejí na své aktuálnosti a zábavnosti. Naopak mi přijde, že většina současných scifi, které se snaží zahltit ohňostrojem akčních scén, nesahá těmto přemýšlivým dílům ani po kolena. Jistě, vědecký pokrok i poznání od té doby už pár kroků ušli, takže některé věci působí úsměvně, ale dá se to odpustit. Když přistoupíte na tu hru, je robot procházející hlubokým transcendentálním zážitkem v hyperprostoru vlastně úplně úžasný nápad.