Zavři oči, otevři pusu

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Doplněk - 2014
ISBN: 978-80-7239-313-8

Doplněk (2014) 978-80-7239-313-8 248

Děj nové prózy známé české spisovatelky začíná za druhé světové války a zachycuje život u nás v dalších dvaceti letech. Mnohovrstevnatý psychologický román zobrazuje vývoj a pohnuté osudy dvou protagonistů – Marcely a Pavla. Navenek suverénní Pavel trpí velkými morálními handicapy, nejzávažnějším z nich je čin, jehož se dopustil v mládí coby pohraničník. Událost intenzivně ovlivňuje jeho další život a vstupuje i do jeho vztahu s Marcelou. Marcela se od dětství potýká s pocity nesvobody: probouzejí je vztahy s rodiči, společenské konvence i partnerství s Pavlem. Nakonec v sobě nachází sílu vzepřít se, prosadit si svou a odchází pracovat jako vychovatelka do ústavu pro postižené děti. Kniha jakoby mimochodem, ale velice přesně a působivě evokuje tehdejší dobu i politické dění a ukazuje, jak ovlivňovalo a deformovalo existenci obyčejných lidí. (Založil/a: Laponka)

olla
  6. 8. 2014, 22:39
Jo, tak tohle můžu. Hezká knížka. Od této autorky jsem kdysi dávno četla jeden dívčí románek a taky se mi líbil.