Budeč

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Nakladatelství Lidové noviny - 2014
ISBN: 978-80-7422-295-5

Nakladatelství Lidové noviny (2014) 978-80-7422-295-5 184

Budeč patří bezesporu k nejvýznamnějším raně středověkým lokalitám přemyslovských Čech. Andrea Bartošková, jež se intenzivně podílela na archeologickém výzkumu budečského hradiště, předkládá ve své knize novou interpretaci vzniku, vývoje a zániku tohoto mocenského centra nejstarších Přemyslovců.
Věnuje se nejen archeologickým zjištěním, ale vychází i ze svědectví písemných pramenů. Čtenář se tak dozvídá nejen o charakteru vývojových fází osídlení a opevnění hradiště, o kostelech, pohřebištích, či o hromadném hrobu více než tří desítek zmasakrovaných osob, jenž je dokladem násilného dobytí budečského hradu, ale i o zdejším pobytu budoucího knížete Václava a o dalších událostech souvisejících s mocenskou politikou knížete Boleslava I. Způsobem podání se autorka snaží oslovit širší čtenářskou obec zájemců o archeologii a dějiny prvních Přemyslovců, spjaté s počátky christianizace na našem území a s procesem utváření raného českého státu. (Založil/a: Laponka)