Seznam smrti

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Knižní klub - 2014
ISBN: 978-80-242-4465-5

Knižní klub (2014) 978-80-242-4465-5 272

Ve Virginii sídlí agentura TOSA, jejímž úkolem je hledat a zabíjet ty, kteří jsou pro Spojené státy natolik nebezpeční, že se ocitli na takzvaném Seznamu smrti. Právě na něm přibylo nové jméno: terorista přezdívaný Kazatel, který radikalizuje mladé muslimy a nabádá je k vraždám. Bohužel pro něj zabijí i vysloužilého generála námořní pěchoty, jehož syn patří k nejlepším lovcům lidí ve službách TOSA. Ten se své práci věnuje už šest let. Nezná jméno, podobu ani místo pobytu nového cíle. Kazatel z toho však udělal osobní záležitost. Hon začíná… Nový román Fredericka Forsytha, mistra politického thrilleru, předvádí autora opět ve skvělé formě!

Ukázka z textu

„Na dvoře je někdo s mobilem,“ konstatoval v Tampě seržant Orde.
„Musím vědět, o čem mluví,“ připomněl Stopař.
Hovor směřoval do pevnosti z nepálených cihel v Garacadu
a byl přijat. Výměna informací byla mimořádně rychlá.
Jen pár slov z Marky a ještě kratší odpověď. Pak bylo spojení přerušeno.
„Tak co?“ zajímal se Stopař.
„Bylo to somálsky.“
„Zeptejte se NSA.“
O zhruba patnáct set kilometrů severněji, v Marylandu,
si americký Somálec stáhl z uší sluchátka a oznámil:
„Jeden muž řekl: ‚Dolary už jsou tady.‘
A druhý odpověděl: ‚Zítra večer.‘“
Personál z Tampy zavolal Stopařovi do Londýna.
„Zachytili jsme celou komunikaci,“ sdělili mu specialisté
na odposlech. „Ale domlouvali se přes místní mobilní síť Hormud.
Víme, kde byl volající – v Marce. Netušíme ale, kdo s ním mluvil a odkud.“
Žádné strachy, pomyslel si Stopař. Já to vím. (Založil/a: Jamesová)

vladislaus
  13. 12. 2014, 18:16
Toto je už 14 kniha od Forsytha. Při jeho první knize jsem byl ze začátku zaskočen jeho stylem psaní, ale brzy jsem jej přijal a dokonce jsem se na něm stal závislým. Už po prvních větách této knihy se ve mně rozlil pocit jako po požití drogy. Můj starý dobrý Forsyth sice neexceluje v tomto díle jako v jiných, přesto to bylo super čtení.
Balu
  31. 5. 2014, 18:06
Strhující thriller, který lze zvládnout za jedno odpoledne. Vypravěčské tempo je výborné a hon na Kazatele zajímavý, ale stejně se neubráním srovnání se staršími díly - oproti nim zde zcela chybí jakékoli překvapivé odhalení na konci, jak míval Forsyth ve zvyku.
Lepší než Kobra, srovnatelné s Afgháncem, a dál bych se srovnáváním raději nešel.
dov
  30. 6. 2016, 19:53
Na Forsythovi jsem od každého titulu stále víc závislý. Nevadí mi, když se některé nápady v knihách podobají, ale moci se ponořit do děje příběhu doplněného spoustou důvěryhodně znějících informací z nějž ční zájem o dobro, a kde i dobro byť i pošramocené zvítězí, mne moc těší. V tomto směru knížka nezklamala.
koki.veru
  3. 6. 2016, 7:32
První knížka od tohoto spisovatele. Děj napínavý, zápletka zajímavá, jediné co mi trochu vadilo, že jsem se trochu ztrácela ve jménech, arabských názvů, a vztahu jednotlivých postav (kdo se s kým zná, kdo je tajnej, pro koho pracuje a podobně). Jinak ale povedená knížka, a asi se k tomuhle spisovateli zase někdy vrátím.
ČtenářH
  25. 11. 2015, 16:39
Nikdy mě ani nenapadlo, že by v USA mohlo být až tak moc "bezpečnostních agentur". Říkal jsem si, jich ale je (FBI, CIA, NSA) a možná jsem měl možná tušení ještě o nějaké. Ale otevřel jsem knihu a četl jsem s otevřenou pusou. Příběh je velice poutavý a zajímavý. Jediné, co tomu chci vytknout, je to, že pro mě bylo dost těžké vyznat se v ději, jelikož tam (alespoň zpočátku) bylo spoustu nových informací a ještě k tomu se přeskakovalo od jedné postavy k další. Ale jinak parádní knížka.
mysulka
  5. 7. 2014, 23:06
Souhlasím s Balu-em... Strhující kniha, tempem připomíná Den pro Šakala. Je rozhodně lepší než dvě poslední knihy (Afgánec, Kobra), ale znalec Forsythova díla čeká ještě víc, jak uvádí Balu - zpravidla šokující odhalení, nebo pointa na konec, prostě tu třešničku na dortu, takové to whau na konec... Ale jinak dobré.
mochr
  6. 2. 2015, 8:30
Prvni kniha od tohoto auta. Cetlo se to jednim dechem, stale v napeti. Tezko poznat jestli se to fakt stalo, nebo castecne stalo.
fish
  10. 12. 2014, 20:04
Je to dobrá kniha, typická pre Forsytha, príprava trvá/ je opísaná / dlhšie než samotná akcia, ale napriek tomu mi pripadá, že je, "uspěchaná". Mal už lepšie knihy a asi ich už vzhľadom k jeho veku neprekoná.
tomma
  25. 10. 2014, 21:56
Téma podobné jak v Mstitelovi - pátrání po osobě, o jejímž pobytu či podobě není moc informací. Zatímco v Mstitelovi pátrání vedla soukromá osoba, a ta se mohla spolehnout jen na své kontakty a schopnosti, tady jsou Kazatelovi v patách kdejaké tajné služby. Chybí už jen ta naše :-) Je fascinující sledovat, jak lze satelity zachytit jakékoli uprdnutí, a věřím, že i ve skutečnosti to tak je. Přesto dvě pomocné berličky, kterými si Forsyth pátrání usnadnil, považuji trochu za podpásovku. Možná by nějaký pátrač takové štestí měl a možná taky ne. Ale jak už se tu píše, je to dobrá kniha. Mstitel je ale zajímavější.