Analfabetka, která uměla počítat
Originální název: Analfabeten som kunde räkna
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Panteon - 2015
ISBN: 978-80-87697-36-8
Vyšlo jako audiokniha

Panteon (2015) 978-80-87697-36-8 416
Panteon (2014) 978-80-87697-17-7 414
Panteon (2014) 978-80-87697-23-8 Vyšlo jako audiokniha. Audiokniha (Čte Martin Stránský)

Druhý román autora Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel.
Nombeko začala pracovat v pěti letech jako vynašečka latrín na předměstí Johannesburgu, v deseti letech osiřela. Nic nenasvědčovalo tomu, že by neměla prožít svůj život v jedné z chatrčí největší chudinské čtvrti světa a pak tu předčasně umřít, nikým nepostrádaná. To by ale nebyla Nombeko – analfabetka, která uměla počítat.
Osud i její talent ji zavedou až do mezinárodní politiky, na druhou stranu zeměkoule, ke dvěma identickým a zároveň velmi odlišným bratrům. Během jejího dobrodružného putování se jí podaří zamotat hlavu agentům nejobávanější tajné služby nebo být unesená ve špinavém náklaďáku na převoz brambor. A tím to zdaleka nekončí...

Jonassonův první román Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel se záhy po vydání stal čtenářským hitem a dva roky po sobě nejprodávanějším švédským románem. Přeložen byl do 40 jazyků. Fenomenální úspěch sklízí v mnoha zemích světa, včetně Česka, kde se dosud prodalo přes 50 000 výtisků.

Grandiózní příběh, který ve srovnání se „Staříkem“ nezaostává ani nápady překračujícími veškeré hranice, ani bizarními zvraty a ani nezapomenutelným půvabem.
Die Welt

„Analfabetka, která uměla počítat“ je stejně nádherně ironická a vtipná jako Jonassonův debutový román „Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel“.
Guardian

„Analfabetka“ je skvělý román pro dobrou náladu, který stále a stále překvapuje nepředvídatelnými příhodami. Zvláštní talent Jonase Jonassona nespočívá jen ve velkém umění vyprávět, ale opírá se také o schopnost dát svému příběhu další rozměr.
Die Zeit (Založil/a: Jamesová)

Introvert
  5. 3. 2015, 11:01
No; dočetla jsem to, ale upřímně - dalo mi to zabrat.
Jak mě Stoletý stařík bavil a pobavil, tady jsem na humor čekala marně. Tušila jsem, že příběh bude ve stylu předcházející knihy. Tam bylo ale vše poprvé. V tomto případě mi už vršení absurdit začalo spíš vadit.
Ač je Nombeko sympatickou postavou, mě to neoslovilo a nebavilo.
Lecter
  16. 6. 2015, 14:44
A tak nechť jsem tupoušek,nějak tomu nerozumím,to jsem zase jednou podlehla davu.Nějaký vtip to má,zřejmě i něco jiného,ovšem nepřišla jsem tomu na kloub.Hlavně jsem myslela,že je to úplně o něčem jiném.Nevadí.Aspoň jsem poznala něco nového.
rt12
  9. 9. 2014, 22:54
Tentokrát se okolo atomové bomby točí Nombeko vynašečka latrín. Aniž bych snižovala ,,Stoletého staříka" tak Analfabetka ho v mých očích dokonale zastínila. Neskutečný příběh u kterého jsem se smála nahlas a smíchy až slzela. Už dlouho mě takto žádná kniha nepobavila. Skvělá kniha.
Rames
  3. 11. 2014, 10:53
Nombeko je hlavní postava vyprávění, kterak chudá dívka ke štěstí přišla. Tentokrát se autor vyhnul politickým veličinám světa a svou hrdinku seznámil jen s jedním králem a premiérem. Aby to mohla být oddechová četba je to příliš dlouhé , na humoristickou knihu je to příliš dlouhé, na milostný román je to příliš dlouhé, zkrátka je to Jonas Jonasson!
achilles
  18. 6. 2014, 18:57
Hodně dobrá kniha. Četl jsem ji na dovolené a velice dobře jsem se bavil. Obával jsem se trochu té podobnosti se Staříkem,ale naštěstí byly obavy plané. Ideální oddychovka plná humoru a témat ze švédské i zahraniční politiky.
prkali
  9. 6. 2016, 17:26
"Určitý rozhled jí samozřejmě skýtala knihovna výzkumného střediska, přestože většina knih byla minimálně deset let stará. Nombeko se tak například dostal do ruky spis z roku 1924, v němž jakýsi profesor z Londýna na dvou stech stranách rozvíjel tezi, že na světě už nikdy nebude zuřit válka. Zásluhu za tento potěšující fakt připisoval za prvé Společnosti národů a za druhé rostoucí oblibě jazzu."
... s tím jazzem bych souhlasila. Bohužel zatím se nerozšířil natolik, aby mohl globálně opravdu zafungovat. Poslední dobou ho poslouchám taky (jazz24.org) a neobyčejně mě to uklidňuje. Ovšem s vyjímkou freejazzu, ten mě naopak toho klidu rázem zbaví a nutí mě agresivně skočit ke klávesnici a vypnout zvuk!
Ramirez85
  4. 7. 2014, 13:28
Obsahuje spoiler spoiler Analfabetka je vlastně svým způsobem to samé v bleděmodrém, co byl Stařík, její předchůdce z pera (nebo spíš z klávesnice :-) Jonase Jonassona, avšak i díky tomu, že je Nombeko (analfabetka) snad ještě větší sympaťačka než byl Alan (stařík), je její příběh ještě zábavnější (a možná i šílenější). I tady vystupuje spousta absurdních postav dělající ještě absurdnější věci, i tady se seznamujeme se švédskou, resp. celosvětovou politikou a i tady (a to hlavně) se zase pořádně zasmějeme, Jonassův výklad vše(ne)možných situací je zkrátka bezkonkurenční. !Spoiler! Jen ten sladkobolný, happy-endový konec už byl na mě maličko moc. !Konec spoileru! Ale to nic nemění na tom, že ode dneška budu každé další Jonasovo dílo vyhlížet s velkým očekáváním, ideální knížka pro relaxaci, nejlépe v lese, u tůní a v přítomnosti samých kačen ;-)
Pim
  14. 6. 2014, 19:28
Jsem teprve na 137. straně. Kromě toho, že se dobře bavím (až na tu politiku, ale aspoň se zase něco přiučím), je to fakt skvělý pocit vědět kde všude, jaké a kolik jsou na světě zbraně, které nás mohou v mžiku změnit na pouštní planetu...
Kniha plná perel. A na straně 176 se nám to už pěkně zamotává.

Tak dočteno. Kniha 3 v jednom (minimálně) - zajímavá, zábavná, poučná. Co na tom, že jde o nereálný příběh - díky humoru a inteligenci a nadhledu to vůbec nevadí. Klidně jsem to baštila a nechala se obohatit Jonassonovou fantazií.
Ciba
  17. 6. 2015, 10:31
Přísloví, „Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš“, u této knihy sice neplatí, jenže proč zabíjet dojnici když má stále plná vemena že? Jonasson si tak na svůj druhý román vzal stejný mustr, který naplnil jinými, avšak podobně neskutečnými obrazy a hrdiny. Analfabetka tak rozhodně není lepší než Stařík. Je víceméně stejná! Znovu dostáváme porci zábavného a odpočinkového čtení s forestgumpovskými pointami na historickém podnose. A já říkám proč ne. Nějakého velkého překvapení se sice nedočkáme, ale svoji cílovku namlsanou Staříkem si to stejně najde a úsměv na rty vám to zase zaručeně přitluče. Takže vlastně není co řešit. Do třetice bych však ocenil, něco co nevykrádá sebe samo, protože jak dobře víme, opakovaný vtip už není vtipem.
VenDulin85
  27. 7. 2014, 19:15
Při čtení Stoletého staříka jsem se chechtala, při Analfabetce už jsem si musela dávat pozor, ať se nepočurám smíchy, protože Jonasovi se podařilo opět napsat knihu, která vás vyvede z té nejhlubší deprese. I kdybyste už byli na cestě na půdu s konopným provazem v ruce, stačí pár řádek a o zábavu je zaručeno.
Asi je zbytečné psát delší komentář, takže už jen tolik- pokud se vám líbil Stařík, bude se vám zaručeně líbit i tato černá dáma, která sice cestuje méně, ale zato si umí život zpestřit jako nikdo jiný.
smajlinka
  29. 12. 2014, 14:32
Opravdu jsem ráda, že jsem tu blbost konečně dočetla. Podle mě čtyři sta stránek o ničem, ve srovnání se Staříkem je to snad o stupeň lepší. Takže díky, ale knížky pana Jonassona už nechci
miiichalka
  25. 9. 2016, 21:35
Jako podruhé zalitý pytlík od čaje - prostě slabší verze Staříka. Nic už moc nepřekvapí, nerozesměje a nenutí chtít tomu věřit a baštit to... Dočetla jsem sice ještě relativně se zájmem, ale již bez nadšení :-)
Tardis
  11. 5. 2015, 22:58
Zase nehodnotím. Bylo to mile absurdní a čtivé, mnohdy i výstižné a jako takové letní čtení to plní svůj účel dokonale. Vlastně je to stejně dobré, jako Stařík, jen škoda toho, že už je to druhý příběh na stejném základu.
mosem
  1. 2. 2016, 22:02
Knížka, která na počátku zaujala humorem, uprostřed nápady které byly zajímavé, a s blížícím se koncem se stávala společníkem který nudil. Na počátku autor srší energií a jeho jazyk je hravý a lahodný, bez ohledu na dějovou nadsázku. Je i jednoduchý, jakoby vyprávěn vypravěčem, který odpovídá svojí osobností hlavní hrdince, což působí velmi příjemně. Tuto energii ale postupně ztrácí, a stránka za stránkou stále víc působí dojmem, že autorovým prvotním záměrem bylo zaplnění co největšího počtu stran. Humor přestává být situační, zábavnost je stále více nahrazena zesměšňováním. Závěrečná třetina knihy, po zapojení švédského krále a premiéra do děje, není humorná a je pouze směšnou. Pokud hledáte knihu na odreagování - snad, zejména díky té první třetině.
Elki
  26. 3. 2015, 9:39
Analfabetka je první kniha autora, kterou jsem přečetla a popravdě mi sebrala chuť přečíst si Staříka. Příběh je příliš dlouhý, Nombeko není moc sympatická, absurdit je příliš a můj styl humoru to není..musela jsem se donutit ji dočíst..
colore
  22. 10. 2016, 16:49
No to ja sem natlemila dost :-) i když nekterym postavam sem mela sto chuti udelat neco horsiho, nez jen ukroutit nos, bavila sem se dobre. Oddechovka plna absurdit, jsem rada, ze ji mam ve sve knihovne.
prostejenja
  8. 3. 2016, 14:41
Podle mě se Jonasson u "Staříka", který byl vážně zábavný, celkem vyčerpal, tohle byla už taková ne úplně povedená vykrádačka sebe sama. Oddychovka, ale to je asi tak vše. Kniha nenadchne, neurazí, ale ani moc nepobaví.
Taylor
  1. 8. 2014, 16:01
Kniha je to výborná, čtivá a hlavně zábavná. Po Staříkovi jsem měl trochu obavu, zda Jonasson udrží nastavenou laťku stejně vysoko, nebo s ní půjde níže. Po přečtení musím konstatovat, že laťku vysoko udržel.:)) Analfabetka je v podstatě stejná jako Stařík jen se tu tolik necestuje. Kniha je psána stejným stylem a kapitoly poskládané zrovna tak. Příběhu to pranic neubírá a pokud se vám líbil Alan ( stařík ) tak se Vám určitě zalíbí i Nombeko ( analfabetka ).
lacertacz
  21. 7. 2014, 15:19
Pro autora megaúspěšné prvotiny je životně důležité zdolat druhou knihu. Málokomu se to podařilo s takovou lehkostí. Analfabetka není lepší než Stařík, ale je stejně dobrá. A lidem, co ve Staříkovi přeskakovali "nudné historické pasáže", se bude líbit ještě víc než Stařík - nebude na ně klást takové nároky a dá jim víc toho, co chtějí.
Kosac
  1. 11. 2016, 9:58
Pro mne taková rychlospotřební zábavná knížka. Veselý oddychový večer. Knížka, co po člověku nic nechce a nad ničím nenutí přemýšlet
Menší Čtivka
  30. 10. 2016, 20:24
Obsahuje spoiler spoiler Uf, tahleta kniha vyžaduje až příliš dobře informovaného čtenáře :D.

Ze slovníku čtenátora:
'Komplex muže z Acapulca' = Pozná zkušený čtenátor, kdy má autor své stále 'nucenější' práce nad hlavu, po krk, dost, či se mu do ní prostě nechce, či potřebuje prostou změnu tématu či formy. Kapky jsou to hořké a autor je tedy dávkuje po kapkách či naráz (jako barman řízné pivo, včetně pěkné pěny) a se sladidly.
Kapky a pivo se obvykle podávají jako lék až po pořádném sytém jídle. V horších případech může znamenat i konečnou zubatou pro hlavní hrdiny.
Příklady: Zvyšující se počet mrtvých a bolestí hlavy v knihách paní Rowlingové (moc bych za to nedala, že ji taky trápily při tom presu). Zvyšující se nevázanost mnohých hrdinů dlouhatánských sérií (to má co dělat i s jiným syndromem, samozřejmě, taky se nerada nechávám svázat svou vlastní zdlouhavou tvorbou, proto se řadím k nenápadnějšímu obyvatelstvu s krátkými básničkami zanedbatelného druhu, na konci projistotu řádně touchenutými :D).
Kromě Muže z Acapulca můžeme vidět onen jev třebas u fóbické spisovatelky ve filmu 'Zapomenutý ostrov': "...No ták, užs' mě hodila do sopky...". ;)

Přestože je už na knize únava autora trošínku znát (není divu, taková děsivá hora dů-vtipu), je to pro mě pětihvězdičková hum-o-rová restaurace. Zvolila jsem ovšem možnost vzít si jídlo na cesty do kabelky, naráz bych to teda nezmohla. I tak mě teď budou nejspíš pár dní napadat jen samé rozvláčné myšlenky :():
Phorbo
  6. 8. 2015, 14:11
Jelikož jsem staříka i analfabetku poslouchal jako audioknihu, mám už plné zuby hlasu Martina Stránského a začínám intonovat téměř jako on. Kdybych analfabetku neposlouchal jako audioknihu, určitě bych ji nedočetl. To co dělalo Staříka skvělým a vtipným dílem, se u Analfabetky tak moc nedaří. Jistě, je to vtipné, místy i zajímavé, ale hodně a to jako fakt hodně pasáží je tak uměle vykonstruovaných, že by se ani v knize snad neměly vyskytovat. Beru, knihy jsou od toho, aby šly z extrému do extrému, ale v Analfabetce je to posunuto ještě o level výše. za mě jen 6/10
Francesco
  21. 1. 2015, 20:14
Vtipná, čtivá kniha plná překvapujících zvratů. Nenechá čtenáře jen tak knihu odložit. Skvěle napsaný román. Stylem psaní mi kniha připomíná spisovatele Johna Irvinga. Pro mne výborná, nenáročná kniha a vřele doporučuji. Těším se na Staříka, kterého jsem ještě nečetl.
dollyk
  10. 9. 2016, 7:12
Mám dojem, že je to lepší kniha než Stoletý stařík. Alespoň těch Gumpovských světodějných událostí tam bylo méně a celé to stálo na nápadu, co dělat s atomovou bombou. Ironie nebyla bezúčelná a vtip autora skoro nepadal do fádnosti. Jo, stálo to za přečtení, hezky jsem si u toho oddechl a už navždy budu vědět, že Švédsko má krále a žádnou atomovou bombu.
Barca9358
  1. 9. 2016, 0:18
Po přečtení "Staříka" jsem již neměla v plánu od Jonassona cokoliv číst, ale pak jsem dostala Analfabetku k narozeninám, a tak jsem se rozhodla dát autorovi druhou šanci. Bohužel, opět jsem se přesvědčila, že knihu zřejmě neprodává její obsah, ale masivní marketingová kampaň. Podle mě je Analfabetka hloupá slátanina, psaná formou, která je vyloženě podbízivá (až moc) a je to prostě jenom útok na naivní masové publikum, které knihu díky propagaci vesele kupuje. Pro aspoň trochu zkušenějšího a náročnějšího čtenáře, je tohle čtení naprostou ztrátou času.
Matata123
  15. 8. 2016, 21:39
Analfabetka je z jedné strany geniální kniha - rozesměje, potěší, předá informace o politice :) ... je to taková oddechovka, ale na stranu druhou se tam občas vyskytl samoúčelný vtip... a těch náhod tam bylo až přespříliš. Ale musím říct, že od Jonassona mi to vůbec nevadí. On umí tu absurditu podat tak, že vám až na konci knihy dojde, že je to celkem nereálné. Postavy si našly místečko v mém srdci, a proto jsem hltala stranu za stranou. :)
Vřele doporučuji!
Staříka jsem ještě nečetla, takže zatím nemám srovnání.
we.ri
  27. 2. 2015, 7:33
Smíchy jsem sice nebrečela, ale knížka je to famózní. Vymyslet přiběh plný tolika neuvěřitelných zvratů a idiotských povah je šílené... Ale já jsem se bavila, rozloučení s Nombeko, Holgery a Celestine bylo smutné, ale vzhledem k tomu, že mám před sebou ještě staříka, tak se s panem Jonassonem ještě neloučím :-)
Veunek
  28. 12. 2014, 12:53
Analfabetku jsem začala číst ihned po přečtení Staříka, a musím říct, že Analfabetka se mi líbila víc :). Nejsem příznivcem knih, do kterých je příliš zatažena politika, nicméně ve srovnání se Staříkem zde politika nebyla skoro vůbec, což je pro mě určitě plus. Sympatická Nombeko, Holger 1 + Celestine = postavy na zabití (v dobrém smyslu slova, vždycky jsem se chytala za hlavu, co zase vymysleli :D), šílená motanice šílených událostí a další dávají dohromady super knihu, u které jsem se dobře pobavila. Posledních pár kapitol bylo sice zbytečně prodlužováno, nicméně to knize na kráse neubralo :).
hanci.hp
  28. 7. 2014, 21:32
Sranda od začátku až do konce, zhltla jsem ji během pár dní u moře a pak mi bylo líto, že příběh skončil. Je to sice Stařík s pár obměnami, ale příběh je prostě úžasný. Rychlý spád událostí a navíc se to moc dobře čte.
nataliethomp
  11. 8. 2016, 15:39
Musím se přiznat, že do zhruba 135. strany jsem se hodně přemlouvala, abych četla dál. Zpočátku to na mě působilo chaoticky, spousta jmen, spousta událostí a nakonec také samé "nečekané" náhody, které se objevil už ve knize Stoletý stařík, ale kde mi připadaly vtipné a nápadité, ale zde se motiv jen opakoval. Zhruba od 135. se příběh rozjel a měla jsem co dělat, abych knihu odložila z rukou. Obdivuji Jonassona, s jakým vtipem a originalitou si umí poradit s "obyčejným" příběhem a přetvořit ho v neuvěřitelně zamotaný, vtipný, politicky zesměšňující story. Nebylo to pro mě takové nadšení jako u Stoletého staříka a ještě si hodně rozmyslím, jestli se pustím do Zabijáka Anderse, ale na uvolnění a odproštění se od všech myšlenek, proč ne:)
L_O_U_S
  15. 2. 2016, 18:44
Slabší vývar Stoletého staříka. Pořád je to vtipné, ale zdaleka ne tolik jako předchůdce, se kterým bude Analfabetka prostě vždycky srovnávána a ne že ne. Ke knize jsem se vracel s tím, že už ji snad budu mít brzy za sebou.
frikulinka81
  5. 4. 2015, 14:50
Po Staříkovi jsem si ráda přečetla Analfabetku. Je to opět humoristický román plný paradoxů a absurdit, tentokrát dějově zasazený do Jihoafrické republiky a Švédska, vzdáleně zde hrají roli i Čína a Izrael. Dvě zpočátku rozdílné dějové linie se prolnou ve třetí části.
Hlavní princip románu: Holger 2 a Nombeko - ti moudřejší - dohlížejí na Holgera 1 a Celestine - revolucionáře každým coulem - , aby neudělali nějakou blbost.
Cílem Nombeko je zabezpečit "neexistující" atomovou bombu, která ji provází téměř po celou dobu.
Holger 2 by rád začal "existovat".
Holger 1 a Celestine usilují o zrušení monarchie, tak, jak to chtěl otec Holgerů.
Kniha se skládá ze 7 částí , které jsou vždy uvedeny citáty, a 24 kapitol, o jejichž obsahu informují výpravné názvy, které jsou "čitelné" až po jejich přečtení.
Je to literatura, u které se smějete i nahlas. Autorovi se mě podařilo minimálně dvakrát napálit. Když si nebral servítky s náhlou a rychlou smrtí Holgerových rodičů, čekala jsem to samé i u jejich kluků, ale ti měli, jak se následně ukázalo, mnohem víc štěstí.
zuzanara
  14. 1. 2015, 12:56
Osobně mě kniha pohltila o trochu víc, než stařík, ačkoliv i její děj občas pokulhává. I tak je ale prima vidět, jak se autor vyvíjí jako spisovatel. Rozhodně se těším na jeho další romány. Co bych mu vytkla je občasná dějová propast, která může trvat i několik stran. Dál se musí čtenář smířit s tím, že zásadně nikdy nevykresluje své hrdiny. Vlastně jsem se musela zasmát, když asi na třetí straně od konce řekl první a poslední specifikaci něčího vzhledu a sice, že Holger 2 je blonďák. To je ale čistě otázkou autorského stylu. Co mě však při čtení několikrát málem přimělo s knížkou někam "mrsknout", byla zoufalá nelogičnost mnohých situací. Hrdinové se jakoby schválně dostávají do pořád větších průserů, které vyeskalovaly jaksi z procesů, ke kterým ani nemuselo dojít. A tak se místy musíte cítit jako divák hororu, ve kterém někdo zaručeně vleze do temného sklepa. No, číst Jonase Jonassona je jako kdyby z toho sklepa někdo volal "haló, tady je vrah!" a hlavní hrdina se zaradoval a šel tam rychleji. A měl kostým králíka. A pomazal se medem. I přesto jsem se u knihy někdy výborně bavila a doporučila bych ji každému, nehledě na to, zda četl nebo si oblíbil Staříka.
Sandalkar
  10. 10. 2016, 8:25
Musím souhlasit s komentářem od Introverta. Stařík mě bavil, Analfabetka unavovala. Pokud by kniha končila vycestováním z Afriky, úplně by mi to stačilo. Takhle to byla nastavovaná kaše, ve které čtenář na dlouhou chvíli zabředne. Musím říct, že Zabijáka Anderse už ani číst nebudu.
Quinty
  29. 9. 2016, 20:34
Měla jsem v ruce to vydání, že z jedné strany je Analfabetka a z druhé Stoletý stařík. První jsem četla Analfabetku - super. Sranda, totálně střelený a nepravděpodobný situace, lidi, okolnosti, prostředí...atomová bomba :D Byla jsem nadšená. Pak jsem otevřela staříka a opět, sranda, nepravděpodobný situace, lidi, okolnosti, prostředi i na atomovou bombu došlo. Ale to nevadí. U obou jsem se pobavila.
lamka
  9. 4. 2016, 17:06
U Stoletého staříka jsem se pobavila, takže když jsem otevřela Analfabetku, očekávala jsem opět zábavu. Nebyla jsem zklamána, takže se na další knihu tohoto autora budu těšit.
Benka
  24. 11. 2015, 20:48
Pokud potřebujete nenáročné, ale vtipné a oddychové čtení, tato knížka je dobrou volbou. Svým způsobem je to trošku variace na "staříka".
Že bych ale nyní s očekáváním vyhlížela další "Jonassonovku", to asi ne, myslím, že to na nějakou dobu zase stačilo :)
Rezung
  13. 10. 2015, 20:36
Stařík mě nedostal a zavřela jsem ho po několika stranách, tak jsem analfabetku brala do ruky trochu skepticky. A možná díky tomu jsem byla mile překvapena! Jako oddechovka je analfabetka perfektní čtení, i když příběh co se reálnosti týče dost pokulhává, ale to k tomu asi patří, člověk to musí brát s rezervou. Za mě byl naprosto geniálním kouskem knížky příběh Ingmara, škoda jen, že je ho tam opravdu jen kousek.
Ajinka126
  27. 4. 2015, 9:38
Jonas Jonasson má beze sporu talent na satiru a životní náhodou. Do více než poloviny příběhu jsem byla nadšená a přemýšlela jsem nad tím, jestli to náhodu nebude ještě lepší než jeho první kniha. Pak ale přišel zlom a bylo citelně znát, že autorovi došla síla. Dialogy najednou nebyly takové jako dřív a že jich prořídlo a celé se to začalo trochu táhnout. Nicméně se k ní stejně za čas vrátím :).
VA
  21. 3. 2015, 7:46
Knihu jsem přečetl raz dva a výborně jsem se u ni bavil. Kniha je napsána velmi dobře a taky je velmi dobře přeložena. Analfabetka není ani dlouhá kniha, ale ani krátká. Zkrátka je tak akorát. Je skvělým konkurentem Staříka. A že je tam spousta přehnaných, všemožně nemožných a nereálných věcí? No a? Jde o to, aby se člověk pobavil, a mně se to podařilo. Výborná kniha k oddechu, relaxaci, zábavě a snad trochu i k poučení - teda alespoň podle mě. :)
skableska
  30. 1. 2015, 17:11
Kniha plná nečekaných zvratů... ve chvíli, kdy si člověk řekne, že už snad nic více překvapujícího nemůže přijít, přijde něco dalšího a dalšího... vtipná a odpočinková kniha plná nelogických situací, u kterých se zasmějete...
happyness
  10. 1. 2015, 19:01
O bod víc, než Stoletý stařík, nicméně stále kniha, bez které bych se obešla. (...) Přes původní skepsi po Stoletém staříkovi jsem po knize sáhla a doufala v něco "jiného". Dobrá, nebo jsem ji po zvěsti o jejím vydání a úspěšnosti možná jen nechtěla odepsat na základě prvotiny, která se do mého vkusu netrefila (pominu-li formu, mnoho poznámek mi přišlo spíše rádoby vtipných). Nepovedlo se, tedy děkuji a již ne-e (čtecí fronta je přeci jen nekonečná a autorů veľa).:-)
pepso
  14. 10. 2016, 15:02
Nudná blbost. Vykradený Stařík, který vykradl Gumpa. U Staříka se to dalo snést, tam ten sled absurdit v kombinaci s dědkem jaksi fungoval, ale tohle je vážně slátanina a ještě k tomu dlouhá. Kdyby byla o polovinu kratší, tak je pořád dlouhá. Připadá mi jako když autor na záchodě při vykonávání potřeby vymýšlel různé absurdní situace, zapisoval si je na lístečky a házel do klobouku. Do druhého kobouku házel různé významné události, které se staly v posledním století a až měl klobouky plné, tak začal losovat a slepovat dohromady tuhle kravinu. Jediné co se mi na tom líbilo, bylo občasné trefné navážení do předsudků a absurdit naší doby. Spíš než jako humoristický román by to mohlo fungovat jako netradiční učebnice dějepisu.
hero_bk
  13. 8. 2016, 0:21
Je to sice dost vtipné, ale bohužel příliš sluníčkové. Kecy o lidských právech, rasismu apod. mi do humoristické literatury netahejte :P
bousovka
  26. 7. 2016, 19:06
Moje první setkání se spisovatelem, takže se mi kniha velmi líbila a nejsem tedy zatížena srovnáním se Staříkem. Jen se mi ke konci zdálo vršení absurdit zdlouhavé. Nicméně za přečtení rozhodně stojí.
Childe
  13. 4. 2016, 13:38
Příšerná nuda, marně hledám něco, proč bych tenhle nemožný výmysl někomu doporučil.
Stařík měl svoje kouzlo a byl i v některých ohledech a s úsměvem uvěřitelný. Tohle je ale hodně nepodařený staříkův plagiát.
Nosferatu
  27. 2. 2016, 10:24
Analfabetka se mi líbila, takže byla přečtena poměrně rychle. Příběh je šílený, ale napínavý a zajímavý. Hodně se skáče v čase, takže možná může některým trvat, že se s tím srovnají... Asi to není kniha, kterou si budu pamatovat do konce života, ale nelituji času, který jsem s ní strávila.
dawelus
  8. 2. 2016, 15:16
Analfabetka mě bavila asi víc než Stařík, kde se čtivost střídala se slabšími pasážemi. Tady byli první dvě třetiny vtipné a čtivé a poslední spíš dojezd s pár zajímavými zvraty, ale to už se dočetlo skoro samo. Nepřestávají mě rozesmávat (v dobrém) postavy, které Jonasson udržuje neustále flegmaticky v klidu, ať se děje co se děje.
Becky13
  12. 1. 2016, 12:48
Odddchové čtení, inteligentní humor, prostředí, které je pro většinu z nás naprosto neznámé. Neřekla bych, že je to stařík přes kopírák. Pro mě je to styl Jonas Jonasson. Originální, vtipný, prostě svůj :)
KamcaR
  4. 8. 2015, 16:53
Zábava a obdiv nad skvělou fabulací - to jsou asi ty hlavní dojmy, které jsem si z knížky odnesla. Pravda, nad Staříkem jsem se asi zasmála víc, ale zase Nombeko a Holger 2 mi byli sympatičtější.