Kra

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Brokilon - 2014
ISBN: 978-80-7456-206-8

Brokilon (2014) 978-80-7456-206-8 346

Vstupujete do světa, v němž mrazí. Kéž je vaše smrt rychlá.
Židé Pavučinu nevytvořili, ba ani neobjevili. Jednoduše na ni narazili při někdejším zběsilém úprku ze Země. Jejich jedinou zásluhou je, že na ni narazili jako první. Ať již se jednalo o Boží záměr, či pouhou náhodu, dokázali toho využít s genialitou sobě vlastní. Monopol na užívání Pavučiny se stal strategickou zbraní i obchodním artiklem současně. Do její sítě nevkročí žádný gój. A každý, kdo do ní vkročí, je zvážen, spočten a rozdělen. V síti Pavučiny je i ledová planeta Hiber, nejmenší ze všech dvanácti terestrických světů co do rozlohy, nikoli do významu... (Založil/a: TeJoUsHeK)

Pavel Obluk Pavel Obluk
*25.11 1962

Balu
  19. 9. 2014, 16:05
Velmi svižné čtení, které vás hned po pár stranách (doslova) hodí do rozbouřeného moře a jehož spád je výborný.
Kniha sestává ze tří částí, které, jak píše Vorech, jsou dohromady poněkud nesourodé. První je výborná a barvitě popisuje, proč je (i u nás na Zemi) nejlépe placená práce překvapivě rybolov za polárním kruhem.
Konec této a celá druhá část je pak zřejmou parafrází prvních dílů Duny (planeta s ledovým oceánem = Kra, látka povzbuzující smysly apod.), kde však vyprávění nečekaně opustí hlavního hrdinu, který celý příběh vypravuje.
Hrdina se opět vrací v části třetí, která mi zase okamžitě připomněla dějství Mass Effectu 3 - ale pal to čert, asi není nic jednoduchého vymyslet něco natolik originálního, že jsme to tu ještě neměli. Konec je však podobně useknutý a nepříliš uspokojivý jako v ME3.
Celkově vzato je to takový vědečtěji pojatý Kulhánek, avšak s menší dávkou humoru, ale mně to docela vyhovuje.
Vorech
  2. 9. 2014, 11:16
Uvažoval jsem nad hodnocením. Váhal jsem mezi 3* a 4*. Proč? Knize nelze upřít atmosféru, která na ledové planetě doslova mrazí. A dokonce by mi ani nevadila nábožensky motivovaná pointa a dějová konstrukce, však autor sám o fungování církví ví své nejlépe. Ale po poměrně silné úvodní části, která je o klasickém přežití na sněhu a ledu, vyprávěném z pohledu první osoby, přichází střední část bez hlavního hrdiny. Najednou sledujeme jen běh událostí a postavy začínají být cizí. Teprve poslední třetina vrací do hry postavu z úvodu, která musí projít jakousi symbolickou cestou zkoušek. Ale zejména zkouška na Zemi postrádala logiku. Už samotná motivace hrdinů, že se na ledové planetě nachází svatými knihami předpovězení démoni apokalypsy, mi přijde nedovysvětlená. Pavel Obluk píše dobře, ale s koncem knihy už chtěl příběh jít jiným směrem, než toužil jít autor a je to na celku znát.
Anselmo73
  1. 2. 2015, 2:16
Kra je velmi povedená kniha, s velmi povedeně naroubovanou apokalypsou, nicméně byla na můj vkus příliš "rychlá". Hodně nápadů a zajímavých myšlenek bylo nacpáno na docela málo stránek. Při čtení mě i několikrát napadlo, že si Kra zasloužila mít více dílů, nápady v knize by si to určitě zasloužily.