Nejvyšší soud USA

Nejvyšší soud USA

Nezjištěno / Jiné - 2013
ISBN: 978-80-905247-6-7

Nezjištěno / Jiné (2013) 978-80-905247-6-7 408

Autoři Jan Kust a Roman Joch si postavili laťku hodně vysoko, protože pojednání o nejvyšší justiční instanci kolébky konzervativněliberální demokracie je tématem, které v českém literárním prostředí traktováno dosud nebylo. Na své si tak přijdou nejen milovníci anglo - americké právnické literatury, ale i milovníci dějepisů významných institucí, které utvářely a utvářejí dějiny naší civilizace, mezi něž Nejvyšší soud USA bezesporu patří. Dějiny soudu zvaného SCOTUS nebyly vždy dějinami hrdosti, neboť jako vrchol jedné ze tří složek federální moci v USA – moci soudní, justice, ingeroval SCOTUS a činí tak dodnes, k interpretaci ústavních zákonů americké federativní republiky, a v průběhu dějin tak činil někdy značně politicky (causa Dred Scott versus Sanford z r. 1857, kdy judikoval ve prospěch otrokářství a jeho šíření). Druhá polovina 20. století již představila SCOTUS ve světle ústavního obhájce lidských a občanských práv a je úžasné, že řadu z těchto stěžejních a přelomových kauz najdeme v textu této publikace. Předkládaná studie je určena nejen právníkům, ale všem milovníkům práva jako svojí podstatou multidisciplinárního odvětví, a vychutnají si ji jak naši soudci, advokáti, právní dějepisci, tak i politologové a všichni, kdo mají rádi americkou právní kulturu, stejně jako ti, kdo k ní mají poměr kritický.
Nakladatelství: Ústav práva a právní vědy (Založil/a: TeJoUsHeK)

#právo