U ptáků plavavých

U ptáků plavavých Originální název: At Swim-Two-Birds

Rubato - 2014
ISBN: 978-80-87705-13-1

Rubato (2014) 978-80-87705-13-1 266

Román U ptáků plavavých (1939) je dnes řazen mezi nejvýznamnější prózy 20. století a jeho autor je všeobecně považován za nejvýznamnějšího irského spisovatele po Jamesi Joyceovi a Samuelu Beckettovi. Graham Greene text postavil po bok Sternova Tristrama Shandyho a Joyceova Odyssea, J. L. Borges jej označil za „nejsložitější slovní labyrint“, který zná, a James Joyce autora prohlásil za „skutečného spisovatele“, obdařeného „pravým komickým duchem“. Text obratně splétající různé komické, satirické a parodické proudy je mimo jiné fikcí o fikci a názorně ukazuje, že spisovateli provozované vytváření nových bytostí má svá nezanedbatelná rizika.

Flann O’Brien (vl. jménem Brian O’Nolan, 1911-1966) vydal za života anglicky pouze román U ptáků plavavých: parodické Řeči pro pláč (1941, česky 1997) jsou psány irsky a vysoce hodnocený Třetí strážník, napsaný v letech 1939-1940, vyšel až z pozůstalosti (1967, česky 1999). Živil se jako státní úředník, pravidelným satirickým sloupkem přispíval pod pseudonymem Myles na gCopaleen do The Irish Times. (Založil/a: janeicka)

Flann O’Brien Flann O’Brien
*05.10.1911 - †01.04.1966

mosem
  22. 3. 2015, 22:12
Nemám moc rád příliš jednoznačné recenze a doporučení na knihy. A tak i v tomhle případě jsem přistupoval s předběžnou opatrností. Tohle není kniha - láhev, která se dá vypít jedním douškem. Tohle je přímo "vinotéka" ze které postupně usrkáváte, převalujete po patru, laskáte jazykem, očicháváte aroma, očima vnímáte jiskru a barvitost a teprve pak necháte postupně sklouznou do svého nitra, a vnímáte rozkoš, která se vámi rozprostírá a zanechává dlouhou, výraznou stopu. A tak jako ve vinotéce, nelze provést stručné a jednoznačné hodnocení celku, i zde je třeba vnímat jednotlivosti. Pokud je totiž neoddělíte, může vzniknout zmatek, který vás naprosto dokonale znechutí a odradí od dalších pokusů. Je třeba degustovat, nespěchat, případně prokládat i jinými sousty. Ale výsledek pak podle mne bude stát zato. Možná budou názory různé, ale za mne má čestné místo v knihovně.