Dobrodružství milovníka knih

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Paseka - 2014
ISBN: 978-80-7432-432-1

Paseka (2014) 978-80-7432-432-1 347

Peter Byerly vlastně ani nevěděl, jak se dostal právě do tohoto antikvariátu. Před devíti měsíci jím otřásla smrt jeho milované manželky Amandy, přestěhoval se ze Severní Karolíny na anglický venkov a doufal, že se tu znovu vrátí ke svému koníčku – sbírání a restaurování vzácných tisků. Když však otevře svazek z 18. století o shakespearovských podvrzích, vypadne z něj – Amandin portrét! Přestože akvarel očividně pochází z viktoriánských časů, podobnost je tak neuvěřitelná, že Petera posedne myšlenka přijít záhadě na kloub. Pátrá po stopách obrazu v historii a nakonec objevuje knihu, která by mohla s jednoznačnou platností říci, zda Shakespeare opravdu byl autorem svých her. Brilantní román o lásce a vzácných knihách tak prozkoumává i jednu z nejdráždivějších literárních záhad všech dob. (Založil/a: janeicka)

Charlie Lovett Charlie Lovett
*1962

Neli.studentka
  23. 8. 2014, 10:38
Taková oddechovka propojená s literárním světem. Trochu předpokládaný závěr a možná trochu nadsazený, ale četlo se to pěkně.
Noctua
  24. 7. 2015, 9:35
Já jsem byla při čtení knihy nadšená. Vlastně až do té doby, než se celá "záhada" začala pomalu rozplétat. Najednou jsem si uvědomila, že indicie a vysvětlení přicházejí tak nějak nelogicky a účelově, až mě to štvalo. Takže se vlastně nemůžu rozhodnout jestli je to z mého pohledu dobrá kniha nebo ne... Ale nakonec asi ano. Každopádně se čte velmi dobře, je napínavá a inspirující.
Prostředí antikvářů a záhad kolem starých tisků jsou skvělým koktejlem a rozdmýchávají fantazie každého - milovníka knih. Z tohoto pohledu to byl opravdu zážitek, a užívala jsem si každé malé zmínky a popisku. Možná jich nakonec jen bylo trochu málo a autor nás mohl více potěšit podrobnějším popisem knihařské a padělatelské dílny, spekulacemi a jakousi matérií, která se týká přímo starých knih.
Hlavního hrdinu bych chtěla jednou vidět zpovzdálí. Mladý muž, oplývající nejspíš neuvěřitelným sex-appealem a přitažlivostí, který je zmítaný vlastními děsy, fóbiemi a obsesemi. Troufám si říct, že je pravděpodobně snem každého psychologa, který by ho dostal na křeslo a noční můrou každé ženy, která by ho měla doma. Teda kromě těch v knížce....
Ke knize je zkrátka třeba přistupovat jako k oddechové nenáročné četbě a to že na vás dýchne starý papír a máte neutuchající pocit, jako byste se dotýkali vzácných tisků berte jako bonus.
HDosoudilová
  11. 8. 2014, 21:36
První polovina knihy mi přišla nudná. Ztrácela jsem se v ději i v postavách a pořád jsem tak nějak čekala, co z toho vyplyne. Ale nakonec jsem byla ráda, že jsem knihu neodložila a dočetla. Ke konci jsem se od ní nemohla odtrhnout.