Vítr, tma, přítomnost

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Druhé město - 2014
ISBN: 978-80-7227-348-5

Druhé město (2014) 978-80-7227-348-5 718

Koncem devadesátých let vstoupil do české literatury autor, jehož styl je naprosto jedinečný - Václav Kahuda (narozen 1965 v Praze). V relativně krátkém čase vychrlil řadu knih, z nichž každá představovala velkou čtenářskou událost. Kahuda se hlásí ke svým vzorům - výsostným vypravěčům jako je Bruno Schulz, Bohumil Hrabal či Günter Grass; podobně jako oni je mistr hloubkových ponorů na dno duše. A stejně jako oni mísí s pozoruhodnou lehkostí vysoké s nízkým, groteskní s tragickým, animální s duchovním. Vrcholem jeho tvorby je autobiografický román Houština (nakl. Petrov, Brno, 1999), který je v kontextu české prózy naprosto ojedinělý. Poté se Václav Kahuda na deset let odmlčel, protože - jak sám uvádí - řekl vše, co potřeboval.

Nyní se vrací na scénu románem, který na Houštinu formálně navazuje jak autobiografickým laděním, tak pro Kahudu typickým tělnatým, jazykově bohatým vyprávěním. Téma je však nové. V první kapitole se vypravěč rozhodne, že přijde na kloub dávné rodinné události ze čtyřicátých let, kdy jeho dědu, inženýra a nadaného konstruktéra v tehdejší ČKD, odvezli příslušníci německé tajné policie kamsi do Říše, kde se jej snažili přimět ke spolupráci. Když po několikáté odmítne, vrátí se v pořádku domů, druhý den ráno ve svém bytě však nevysvětlitelně zemře. Vypravěčova pouť po českých i německých archivech není odměněna jednoznačným vysvětlením. Otevírá však exkurzi do zákulisí funkce mocenských aparátů, doplněnou barokně pestrou mozaikou čistě soukromých i globálně-ekonomických událostí, skládajících dohromady nesnadný obraz naší současnosti. (Založil/a: Jamesová)

turtle.lulu
  10. 8. 2015, 11:23
Bohužel jsem po 200. stránce knihu s těžkým srdcem odložila a dočítat ji prozatím nebudu.. Velice by mě zajímalo pátrání po příčinách dědečkovi smrti, stejně tak zákulisí mocenských aparátů, ale vložené rozvleklé pasáže mě nakonec odradily.. nebo spíše představa všech dalších rozvleklých pasáží na dalších 400 stránkách. Rozhodně ale dílu nechci ubírat jeho literární kvalitu, jen asi nejsem cílový a dostatečně trpělivý čtenář.