Ženy z bloku 10

Originální název: Die Frauen von Block 10

Ikar - 2014
ISBN: 978-80-249-2394-9

Ikar (2014) 978-80-249-2394-9 328

V mužské části osvětimského koncentračního lágru nechalo vedení SS na jaře 1943 oddělit dvoupodlažní budovu kasáren, blok 10, od ostatního táborového území. Prováděly se tam lékařské pokusy na zhruba 800 židovských ženách. Dva doktoři na nich zkoušeli metody sterilizace, jíní je podrobovali dalším experimentům. Autor líčí, co se s těmi ženami dělo, jak zvládaly úkoly všedního dne a s jakými následky se přeživší vězeňkyně – bylo jich kolem 300 – musely po válce vyrovnávat. (Založil/a: Jamesová)

Hans Joachim Lang Hans Joachim Lang

Morsie
  10. 5. 2014, 12:03
No, co na tohle se dá proboha říct? Je prostě hrůza, co se dělo. V každém případě jsem ale ráda, za autorův nový postoj k celé věci. Nemůžu říct, že se mi to líbí, ale líbí se mi to. Líbí se mi, s jakým citem autor píše o všech těch obětech. Najednou, když mají jména, tváře a charaktery, vás to udeří dvojnásob. Byly to strašná zvěrstva a já jsem strašně ráda, že se na to nezapomíná. Připomínat si to sice bolí, ale zapomenout na to - to by nakonec bolelo ještě víc.
Illaa
  13. 1. 2015, 8:49
Oproti ostatním knížkám, které jsem četla na toto silné, odstrašující téma, mi tato přišla jako méně podařená. Místy mi to připadalo, jako když si otevřu noviny, člověk půl stránky četl výčty všemožných statistik, jmen, přesných dat atd. Nemohla jsem se do toho pořádně začíst.
klaranapoli
  12. 5. 2015, 12:14
Zajímavá a poutavá kniha, zvolila jsem si si dobré období na čtení, zrovna když byli oslavy 70 let od konce 2. světové války. Upřímně, ani jsem nevěděla že se tam něco takového dělo. Ano plyn, střílení, oběšování, a různý jiný hnusy o tom jsme už slyšeli všichni. Jediné o čem jsem kdy slyšela byl Dr. Mengele tzv. Anděl smrti, o kterém ale v této knize nebyla ani zmínka. Je to dobře popsané to co se tam dělo, ale už jsem četla o dost lepší knížky z tohoto období.
Alkes
  28. 2. 2016, 18:31
Smekám před panem Langem jak dokázal citlivě, ale věcně psát o takových zvěrstvech a navíc velice dobře pracovat s fakty. Kniha je velice čtivá a hlavně komlexně popisuje problematiku vězněných žen v koncentračních táborech a jejich boj i po jejich osvobození. Kniha opět otevírá dveře k přemýšlení. Děkuji, že jsem mohla přečíst.
Tourniquet
  21. 3. 2016, 14:51
Na knize oceňuji především to, s jakou precizností a citlivostí autor zpracoval faktická data. Veškeré údaje v knize jsou skutečné a podložené. Na to, že se jedná o literaturu faktu je kniha poměrně čtivá.