Dáma, která měla ráda čisté záchodky

Dáma, která měla ráda čisté záchodky Originální název: The Lady Who Liked Clean Rest Rooms

Argo - 2003
ISBN: 80-7203-555-X

Argo (2003) 80-7203-555-X 68

Rozsahem nevelký román je brilantní ukázkou jemnější linie americké postmoderny. Vypráví příběh ženy, které se ve čtyřiceti letech stalo to, co potkává mnoho lidí v tomto věku: opustí ji životní druh. Hrdinka se s tím zpočátku vyrovnává se ctí, ale postupem času upadá do podivné strnulosti a čím dál větší materiální bídy, jako by se tím chtěla dotknout svědomí muže, který ji nechal na holičkách. Ten sice zůstává chladný, ale osud se na dámu, jež měla ráda čisté záchodky, náhle usměje z toho nejnečekanějšího úhlu. (Založil/a: al-ma)

James Patrick Donleavy James Patrick Donleavy
*23.04.1926

LadysR2
  29. 4. 2016, 19:00
Kniha tak akorát dlouhá, aby nezačala nudit. Bez urážky. V dobrém.
Vše podstatné bylo napsáno a proč roztahovat něco, co funguje.
Je zajímavé, jak se autor popral s ženským pohledem na život a na muže.
Hrdinka, ač zprvu vypadá a jedná jako zazobaný snob, dokáže trefně pojmenovat situace, niance a předěly v životě, který ji právě potkává, nebo míjí.
A od jisté doby jsem si říkal, jak to, že tahle celkem vnímavá a inteligentní žena si dokázala rozházet majetek pod zadkem, jako nic.
Mě by vystačil i na zabezpečení potomků. Ale to už není o knize, takže pardon.
Útlá knížečka se četla sama a místy i pobavila sarkastickými a trefnými životními moudry.
Těch pár hodin strávených nad knihou stálo za to.
chrispe
  3. 11. 2012, 21:43
Tuto knihu jsem chtěla vlastnit dlouho, protože jsem si prostě a jednoduše zamilovala název. A když se mi ji podařilo sehnat a začetla jsem se, zjistila jsem, že nepřichází žádné zklamání, ani rozčarování. Super!
lusk_lusk
  16. 3. 2014, 22:58
Nápadité, jednoduché, a přitom čtivé. Tahle hrdinka je na první pohled snob, ale navzdory tomu a také trochu díky tomu by jsme se měly snažit být alespoň trochu jako ona. Mimo to ústředním motivem i hybnou silou tohoto minirománu je to co podvědomě děláme všechny, ale do doby než narazíme na tuto knihu si to neuvědomíme. K tomu další plusové body za krásné pozitivní vyústění. Ženy zachovejme si hrdost a nároky na hygienu jaké si zasloužíme!