Zásnuby

Zásnuby

Host - 2014
ISBN: 978-80-7294-955-7

Host (2014) 978-80-7294-955-7 512 Překlad: Adamíková, Lenka

Průřez historicky pozoruhodným stoletím představený ve světle čtyř manželství. V roce 1948 vytvořila mladá textařka Mary Frances Geretyová slogan, který časopis Advertising Age později nazval sloganem století: „Diamanty jsou věčné.“

Evelyn je za svého manžela provdaná čtyřicet let — čtyři desetiletí uplynuly od doby, kdy jí z prstu stáhl její první zásnubní prsten a navlékl místo něj svůj vlastní. Delphine zažila obě tváře lásky — vznášení se v překrásných, radostných výšinách svádění i dopad hořké, nenávistné zloby, když je po všem. James, záchranář pracující na noční směny, dobře ví, že si rodina jeho manželky myslí, že si mohla najít někoho lepšího. A Kate, žijící deset let po boku svého partnera Dana, už viděla všelijaké druhy svateb — svatby na pláži, na dvorku za domem, v kostele — a zařekla se, že nikdy v životě neuspořádá svou vlastní.
Mezitím co se životy i manželství těchto postav ubírají překvapivými cestami, setkáváme se v roce 1947 s mladou reklamní textařkou Frances, která pracuje na reklamní kampani pro DeBeers a snaží se vymyslet závěrečný slogan. A tak si jedné noci před spaním načmárá na kousek papíru větu: „Diamanty jsou věčné.“ A tenhle slogan změní všechno.
Zásnuby jsou bohatým mnohavrstevným vzrušujícím románem překlenujícím téměř jedno století a zachycujícím čtyři zcela jedinečná manželství, příběh diamantů v Americe i skutečnost, jak v dobrém i ve zlém došlo k tomu, že tyto zářivé kamínky začaly postupně symbolizovat naše nejhlubší naděje na věčnou lásku. (Založil/a: Laponka)

Pihtipudas
  21. 11. 2014, 13:53
Krásný rozsáhlý román, který jen zřídka sklouzne ke klišé a červené knihovně. Čtyři samostatné příběhy, jimiž se jako spojující nit linou diamantové prsteny, se v závěru propojí v jeden široký a rozmanitý obraz toho, jak různě postavení lidé v různých dobách druhé poloviny dvacátého století prožívali své životy a jakou roli v nich sehrály diamanty jako symbol zásnub, respektive symbol věčné lásky.
Každý z příběhů má něco do sebe - život Frances Geretyové, textařky, která vymyslela slogan "Diamanty jsou věčné", si autorka pečlivě nastudovala, aby byl co nejbiografičtější, ve "francouzském" příběhu Delphine se ocitnete vedle ní na úchvatně popsaném Montmartru. Nejvíc mě zaujal příběh Jamese a jeho rodiny, zadluženého záchranáře, který jezdí se sanitkou, trpí nespavostí i zdravotními problémy, ale především tím, že nedokáže finančně zajistit svou ženu a syny. Příběh Kate, která nesnáší svatby, ale stane se nedílnou součástí jedné megalomanské, stejně jako příběh stárnoucí Evelyn, již zklame problematický syn, trošku klopýtají za ostatními. Jenže i když zjistíte, že vás tolik nebaví, čtou se dobře, stránky ubíhají a vy se chcete dozvědět, co bylo dál.
Krásně napsané a pokud bych měla vypíchnout jedinou věc, která se autorce povedla, pak je to schopnost čtenáře vtáhnout do prostředí, v němž se právě odehrává scéna, o níž mluví.
JanieHonzka
  19. 3. 2016, 19:02
Skvěle napsaná kniha. Každý příběh byl skvěle vykreslený a nechtěla jsem ho opustit, ale pak přišel další. A nejlepší je závěr knihy a její rozuzlení. Každý příběh měl něco do sebe a vtáhl mě. I z počátku jakoby nezajímavé dějové linky se nakonec staly mými oblíbenými a chtěla jsem se hned dozvědět, jak budou pokračovat. Autorka krásně vykreslila několik forem lásky a vztahů. Myslím, že kniha dokáže probudit kousek romantika v každém i sebevětším cynikovi.
verejka
  22. 3. 2015, 22:08
Občas mi trochu vadilo právě to skákání mezi jednotlivými příběhy, které celou dobu vypadají, že spolu nemají kromě diamantů, téměř nic společného. Postavy a jejich charakter byly ale opravdu vykresleny velice přesvědčivě a detailně. Kate mi byla skoro nesympatická, do Evelyn jsem se velmi rychle vcítila, Jamese mi bylo dojemně líto, Delphine mě trošku iritovala, ale na druhou stranu jsem ji chápala. Největší problém jsem měla s Frances - nevyvolávala ve mě téměř žádné emoce. :-)