Paříž

Paříž

BB art - 2014
ISBN: 978-80-7461-493-4

BB art (2014) 978-80-7461-493-4 704

Od velkého mistra historického románu přichází oslnivý a rozlehlý portrét města světel. Nyní Edward Rutherfurd obrací pozornost k Paříži a k životu mužů a žen, kteří po dvě tisíciletí proměňovali skromnou římskou o obchodní stanici na bahnitých březích Seiny v nejkrásnější a nejoslavovanější hlavní město na světě. Každá historie Paříže je dějinami jejích staveb – gotické majestátnosti Notre Dame, masivního tělesa Louvru, oslnivého lesku Versailles a do nebe čnící železné jehly Eiffelovy věže. Rutherfurd tyto budovy zabydluje reálnými lidmi, kteří bojují, kteří dovádějí, kteří lžou a šidí, kteří žijí a milují od založení města za Římanů až po nadčasový milostný příběh Abelarda a Héloise a mučednictví Johanky z Arku, od pozlacené nádhery bourbonských králů až po hrůzy francouzské revoluce, od blyštivého Napoleonova císařství až po nacistickou okupaci a neuvěřitelný zápas francouzského hnutí odporu. (Založil/a: Laponka)

Edward Rutherfurd Edward Rutherfurd
*??.??.1948

Soňakoláda
  28. 7. 2016, 9:52
Hodně velké zklamání. Většinu knihy jsem se musela nutit, abych ve čtení pokračovala. Přijde mi, že Edward Rutherfurd si načetl pár knih o historii, fůru bedekrů o Paříži a pak příručku "jak napsat román" a všecko to napatlal dohromady. Jeho styl je těžkopádný, "tlačí to ze sebe", rozhovory jsou často nepřirozené, chybí mi poetičnost výrazů jako má třeba Jean-Michel Guenassia a jehož knížky se dají hltat. I když jsem shovívavá ke všemu francouzskému a o Francii, protože mi stačí ta atmosféra a prostředí, rozhodně si neužívám pouhý výčet ulic, kudy šla románová postava, v rozsahu celé stránky v knize. Nemůžu si pomoct, ale čekala jsem od té bichle víc.