Čítanka

Čítanka Originální název: Čítanka

Nezjištěno / Jiné - 2014
ISBN: 978-80-87835-35-7

Nezjištěno / Jiné (2014) 978-80-87835-35-7 304 Vydalo nakladatelství Jonathan Livingston.

Subjektivní rádce na cestu labyrintem literatury. Topíte se v nabídce knih? Vejdete do knihkupectví a nevíte, kam sáhnout? Kterou vybrat? Tahle kniha je záchranný pás. Nadechněte se a plavte radostně světem literatury, i když trochu subjektivním, trochu konzervativním, ale přesto vzrušujícím, sladkým, voňavým.
Patřičná čítanka je zábavná kniha o čtení a knihách je opravdu o tom, co slibuje název. Protože! Martin Patřičný je krásně umanutý šílenec. Miluje knihy, dřevo a ženy. Pořadím si asi ani sám není jistý. Všechny tři motivy procházejí jeho výtvarným dílem i knihami. Čítanku psal několik let. Je to vlastně jeho celoživotní čtenářský deník, v němž nás zve do svých knižních vzpomínek. S obrovskou vášní vypráví o pevné součásti svého života – o knihách, které stojí za to. Které stojí za to vzít do ruky a do hlavy nejen podruhé, ale víckrát… mít je v knihovně.

Číst znamená jít po cestě k porozumění sobě i světu okolo. Ale zároveň se skvěle bavit, smát a pustit k sobě i něco smutku. (Založil/a: janeicka)

prkali
  2. 6. 2016, 18:02
"Jak jezdí na přeskáčku na návštěvy do komunistických kriminálů, jednou za matkou, podruhé za otcem, za matkou, za otcem, s komoušema v zádech, který se z nás všech snažili nadělat malý hovna... U spousty lidí se to těm rudochům povedlo, dodneška chudáci čumí na majory Zemany za pultem na radnici, ale Zábrana - nomen omen? - se snažil vězněm, hovnem nebýt. Celý život."
- to je poznámka, kterou si Patřičný zapsal k deníkům Jana Zábrany Celý život. Také že je nelze číst vcelku, že jsou jen pro silné povahy.
Z článku Marty Švagrové (LN, 13.6.2014) ještě vybírám: .. několik let věnoval také jakémusi osobnímu třídění knih podle toho, jak na něj zapůsobily, podle témat či formy, podle hrdinů, originality, geograficky, i podle ryze formálních detailů - jako je například název, způsob otevření díla nebo překvapivá pointa. Sestavil i své osobní žebříčky nejlepších mužských i ženských postav v hlavní i vedlejší roli...