Svět, který skončil včera

Svět, který skončil včera

Podtitul: Co se můžeme naučit od tradičních společností?

Originální název: The World Until Yesterday

Jan Melvil Publishing - 2014
ISBN: 978-80-87270-97-4

Jan Melvil Publishing (2014) 978-80-87270-97-4 488

Nositel Pulitzerovy ceny předkládá jedinečné dílo, v němž se zamýšlí nad tím, jak by mohly určité prvky tradičního fungování obohatit a zlepšit náš moderní život. Většina z nás bere moderní realitu za samozřejmou. Letecká doprava, mobilní telefony, počítače, gramotnost, obezita. Ale po převážnou většinu z šesti milionů let své existence lidská společnost vypadala a fungovala docela jinak. Tradiční společnosti, jako například domorodé kmeny z novoguinejské Vysočiny, nám připomínají, že z hlediska lidské evoluce to bylo teprve „včera“, kdy se všechno změnilo. Naše těla jsou pořád ještě lépe adaptovaná na podmínky tradičního způsobu života než na podmínky toho moderního.

V KNIZE SE DOČTETE: o přístupech k výchově dětí, o způsobech řešení sporů, o metodách vyhodnocování rizik, o metodách uchovávání zdraví, tělesné i duševní kondice, o přístupu ke starším lidem.

Jared Diamond tentokráte čtenářům předkládá vlastní zkušenosti, zážitky i nejzajímavější poznatky z desítek let své práce na tichomořských ostrovech. Vše doplňuje fakty z prostředí dalších tradičních národu, jako jsou Inuité, Agtové, amazonští indiáni nebo třeba !Kungové z africké pouště Kalahari. Tradiční společnosti však rozhodně neromantizuje: některé z jejich zvyklostí jsou pro nás šokující a je nutno rozlišovat, co vede k lepšímu fungování lidstva a co nikoliv. (Založil/a: janeicka)