Jiné životy Hynka Harra

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Host - 2014
ISBN: 978-80-7294-493-4

Host (2014) 978-80-7294-493-4 320

Šedesátá léta 19. století. Česká společnost ožívá a hlásí se o své místo v monarchii. Vznikají první české spolky, z nichž některé přežijí až do současnosti. Mnohé další to štěstí mít nebudou. Kniha Jiné životy Hynka Harra vypráví příběh jednoho takového spolku. Příběh první české parapsychologické společnosti, jejíž členové se snažili položit vědecké základy studia telepatie a spiritismu dřív, než většina vědců usoudila, že telepatie a spiritismus žádný vědecký základ nemají. Román kombinuje realitu 19. století s vizí světa, jakou prosazovaly parapsychologické teorie. Z tohoto základu vyrůstá fantaskní příběh o toleranci, národní a lidské identitě, ale hlavně o Hynku Harrovi, mladém učiteli matematiky, který se jedné neděle zastaví na schůzi českých parapsychologů, a dá tak do pohybu události, jež mu zcela změní život. Jako nadané médium odjíždí do Berlína, zapojí se do války mezi Rakouskem a Pruskem, aby nakonec zjistil, že všechno je tak trochu jinak. (Založil/a: Pihtipudas)

teite
  5. 9. 2014, 19:53
Zpočátku dosti nudné, postupně příběh dostal spád a závěr byl vysloveně překvapivý. Co mě trochu rušilo, byla práce s jazykem, postmoderní prolínání výrazů z minulého století se vstupy vševědoucího vypravěče ze současnosti mě nikdy příliš nebralo a ani tato kniha mě nepřesvědčila o tom, že je to ten nejlepší vypravěčský postup. Jako prvotina nicméně velmi nadějné.
kamie
  3. 10. 2014, 14:48
Tato kniha je pro mě celkem překvapení. Na české poměry je opravdu nápaditá, kompozičně zajímavě uspořádaná. Když se na konci kruhem vrátíme k osudu Hynkova otce popsanému na prvních stránkách, máme po tom všem příjemný pocit završení.

Mně osobně se líbí propojení atmosféry 19. století s vypravěčem, který sem tam dává tušit, že o tom, co ještě v budoucnu přijde, leccos ví. Myslím, že i proto je to takové svěží čtení. Na závěr navíc přijde něco, co jste nečekali (nebo alespoň já ne), no a to se vždycky počítá :)
Stifter
  20. 7. 2014, 23:52
Jako román od vypsaného autora dobré. Jako prvotina hodně dobré. Svižný text s těžko předvídatelným závěrem, blahopřeji Jakubu Dotlačilovi a doporučuji všem.