Tělo a krev

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Odeon
ISBN: 978-80-207-1547-0

Odeon 978-80-207-1547-0 400

Rodinná sága čtyř generací Stassosových, kteří pocházejí z Řecka, se odehrává v Detroitu a obemyká bezmála celé 20. století.
Zakladatel dynastie Constantine si vezme za manželku Italku a mají spolu tři děti – Susan, Billyho a Zoe. Rodina je zpočátku chudá, ale pak udělá Constantine kariéru ve stavebnictví. Záhy rodina Stassosových představuje typický americký sen. Jenomže vše je trochu jinak. Constantine trpí záchvaty zuřivosti, jejichž cílem je jeho manželka i potomci. Zoe v dospělosti vychovává své dítě s transvestitou (a je HIV pozitivní), Billy je gay a žije s jiným mužem a Susan své dítě počne tajně. Děj románu je akční a posouvá se kupředu především pomocí dialogů.

V motivech je patrná linie, jež se táhne celou Cunninghamovou tvorbou: láska v nejrůznějších podobách, rodinné a partnerské vztahy, stárnutí a smrt. Poprvé zde zaznívá i „americké téma“, otázka co znamená být Američanem. Je Stassos spíš Řek, nebo Američan? Jeho děti jsou bezesporu skuteční Američané, ale on jim nedokáže nikdy porozumět, vlastně je ani přijmout v jejich jinakosti… (Založil/a: samara)

togaf
  13. 11. 2014, 15:37
A tak máme v češtině kompletní dílo Cunninghama! Hurá. V rodině Stassosů se objevují snad všechny problémy, které moderní doba nabízí. Od neuróz, přes incest, homosexualitu, AIDS až po snahu po sebeuplatnění, kleptomanii a nemanželské děti ze smíšeného vztahu. A to zdaleka není vše. Tělo a krev je hodně rozsáhlá sága, ale čte se dobře, je to poetické, emotivní, nabyté příběhy a tématy, nad kterými přemýšlím i po zavření knihy.
Pett
  27. 7. 2014, 21:55
Domov na konci světa nepřekonán, leč i tak se jedná o krásné čtení... dějem mi lehoučce připomněl Irvingovo V jedné osobě... nedá vám chvilku vydechnout, stále se něco děje a pro mojí maličkost velké plus je, že není plný klišé...zkrátka nic není vždy tak, jak si vysníme... uvěřitelný a opravdu hezký příběh...
teite
  1. 7. 2014, 17:46
Pro mě je toto nejlepší Cunninghamova kniha. Ve všech jeho pozdějších dílech už se mi zdálo, že forma místy lehce převládá nad obsahem, zde jsem se nechala doslova strhnout příběhem jednotlivých postav. Přestože zde chybí kladný hrdina, pro jednání postav jsem měla pochopení. Je to vlastně taková rodinná sága, děj plyne, není zde hluchých míst.
cmuchal
  2. 3. 2016, 16:33
V knize Tělo a krev Cunningham potvrzuje svůj excelentní cit vylíčit širokou škálu charakterů navzájem se odlišujících. Zpočátku velmi krátké kapitoly, což musím ocenit - popohnalo mě to se začíst. A když to přečetla po mém doporučení i má matka, co do rukou nevzala třicet let žádnou knihu, tak to o něčem svědčí!
Nifrea
  8. 11. 2014, 14:48
Moc příjemný čtení, miluju styl, jakým Cunningham skládá věty, jaký používá obraty, jakým způsobem vměstnává do příběhu přírody. Jeho styl vyjádření lidských emocí, příběhů a tragédií je jedinečný.
lamka
  5. 5. 2016, 21:51
Je to kniha, která se dobře čte, jsou v ní problémy, s kterými se může potýkat každá rodina. Dobře řešené ukončení příběhu rodiny Stassosů.
tvidatko
  10. 10. 2014, 11:47
Tato kniha je všeobecně brána jako příběh konce jednoho amerického snu. Což se mi úplně nelíbí, protože když si někdo něco naplánuje a to něco jde trochu jinak, než si představoval, neznamená to tragédii. Naopak, to je na životě/této knize tak vzrušující.

Je to jedna z knih, po které chci napsat autorovi krátký lístek:
Díky, že jsem toho mohla být součástí!
(a spoustu infantilních srdíček k tomu)