Učedník

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Host - 2014
ISBN: 978-80-7294-905-2

Host (2014) 978-80-7294-905-2 544

Sebastian Bergman znovu objevil smysl svého života. Zjistil totiž, že má dospělou dceru Vanju. Poprvé od chvíle, kdy mu tsunami vzala jeho ženu Lily a dceru Sabine, cítí, že má důvod žít. Jeho situace je však složitá — Vanja je jednou z nejlepších policistek v zemi, pracuje v celostátní komisi pro vyšetřování vražd, kde on sám dřív působil, a Sebastiana Bergmana z duše nenávidí. Ten proto řeší dilema: má dceři říct, že je její biologický otec, nebo si to má navždy nechat pro sebe?

Sebastian Vanju týdny zpovzdálí sleduje, ale pak si uvědomí, že jediná možnost, jak se jí přiblížit, je stát se znovu součástí vyšetřovacího týmu. Jeho členové se právě snaží dopadnout pachatele několika brutálních vražd, jež ve všech detailech připomínají vraždy Edwarda Hindeho, chladnokrevného, psychopatického manipulátora, kterého Sebastian dostal před lety za mříže. Jako nepopiratelný odborník na Hindeho se Sebastian navzdory osobním nevraživostem do týmu vrací, aby pomohl najít jeho napodobitele, a brzy poznává otřesnou pravdu — se sérií vražd je spjatý víc, než by ho kdy napadlo, a je pouhý krůček od toho, aby navždy ztratil i druhou dceru.

Učedník je po Temných tajemstvích druhou knihou ze série o policejním psychologovi a sebestředném sukničkáři Sebastianu Bergmanovi. Po celém světě se dosud prodaly téměř dva miliony knih celé série a dvě stě tisíc výtisků Učedníka jenom ve Švédsku. Práva na románovou sérii byla prodána již do dvaceti zemí. Třetí díl s názvem Fjällgraven (Hrob v horách, 2012) připravujeme k českému vydání na podzim 2014. (Založil/a: Pihtipudas)

Michael Hjorth Michael Hjorth
*13.05.1963

Hans Rosenfeldt Hans Rosenfeldt
*13.07.1964

Martin Klíma
  12. 6. 2016, 20:20
Pád z vrcholu

Ve světě u čtenářů pokračování této kriminální série slaví úspěchy. Bohužel u mě tomu tak není. Proto také ten nadpis: Pád z vrcholu. Musím totiž uznat, že první díl z této série se mně hodně líbil. Jelikož to bylo něco nového a uznávám, že kvalitního. I proto jsem měl možná na pokračování této série velké nároky. Ty se však ani zdaleka nesplnily. Prvotní problém byl ten, že mě kniha snad celých 100 stran nedokázala pořádně upoutat ba naopak nudila a přiznám se, že jsem až otráveně otáčel stránku za stránkou a čekal jsem kdy se to pořádně ,,rozjede“. Což u knihy co má 544 stran, tudíž je to krapánek rozsáhlejší čtivo asi není úplně ideální. Dále jsem zjistil, že jsem čtenář, co si potřebuje vytvořit nějaký vztah k postavám. Zrovna zde se to, ale nepovedlo a to u hlavní postavy. Aneb další věc, co mně kazila požitek ze čtení. Na jednu stranu musím uznat, že Sebastian Bergman je právě díky jeho činům velice originální a nepředvídatelný což je plus. Na stranu druhou, když ho v jeden moment v mysli berete jako hrdinu a chcete mu uznale poplácat na ramenou a za pár sekund mu nafackovat a myslet si o něm, že odpornější individuum jste už dlouho neviděli, tak nevím co si o tom úplně myslet, ale minimálně v tom máte guláš. Zatímco v prvním díle mně právě tohle přišlo originální a myslel jsem si, že si třeba ten vztah k této postavě vytvořím v dalších dílech série, tak se to zde nestalo. Osobně mně také vadilo, že když Sebastian zrovna řeší, jak se ke své dceři dostat, tak se objeví vraždy, co připomínají práci vraha, kterého zrovna on dostal za mříže. Jistě v životě je plno náhod, ale tohle už mně přišlo takové do očí bijící. Nicméně dokázal bych se od toho s přivřenýma očima odprostit. Nemluvě pak o jeho stalkingu vlastní dcery. Ze začátku vám to možná přijde úsměvné, ale po chvíli smutné až otravné. Další postavy jinak chvílemi i bavily, či alespoň zaujaly. Takže tady vidím plus. Mínus však vidím v závěru, který je dle mého názoru moc rychle za vámi, třeba zrovna na úkor nudného začátku, o němž jsem psal výše. Samozřejmě tu jinak najdete napětí, ale myslím si, že klidně mohlo a snad i mělo přijít v příběhu mnohem dřív. Celkově tedy tuto knihu hodnotím 55% a doufám, že třetí a další díly této série mě snad zaujmou a budou se mi líbit stejně jako její první díl.
teite
  27. 7. 2014, 10:43
Pro mě ohromné překvapení. Nic moc jsem nečekala, a jelikož knihu neprovázela nijak masivní propagace, narazila jsem na ni víceméně náhodou. Mám ráda detektivky od Nesboa či Keplera, ale tahle je dle mého názoru všechny předčila. Kniha je napínavá, má zajímavé postavy, ale přitom se všechny chovají uvěřitelně - nikdo není žádný superman, všichni dělají chyby. Psychologicky výborně propracované. Teď se chystám na Temná tajemství a budu se těšit na další příběh.
Juditha
  19. 2. 2016, 11:19
Dávám je dvě hvězdičky, protože mně nebaví ti "hrdinové" s psychickými potížemi ať ve filmu nebo v knize, kteří pak nakonec všechno vyřeší plus ta zápletka s nečekaně nalezenou dcerou v předchozí knize, objevené poté, co dotyčný přišel o svou rodinu. Nicméně kniha je psaná pěkně, určitě zkusím něco dalšího, kde bude jiný vyšetřovací tým, pokud tak bude.
Petik_84
  14. 2. 2015, 21:19
Druhý díl trilogie bych řekla že se povedl lépe. Vše na sebe navazuje z první knihy Temná tajemství. Tak honem na poslední díl.