Pohár od Pánaboha

Poprvé vydáno celosvětově: 1978

Olympia - 1978
ISBN: 27-013-78

Olympia (1978) 27-013-78 146

Jedenáct sportovních povídek Oty Pavla z fotbalu, hokeje, cyklistiky, horolezectví ... Zařazena i jedna scifi povídka o olympijských hrách v Berouně. Autor se zaměřuje na prožívání jednotlivců, jejich velké výhry i prohry. (Založil/a: Jiří Felsenberg)

zdeny99
  4. 4. 2015, 14:55
Povídky:

POHÁR OD PÁNABOHA: Nejdelší povídka knihy. Je o tom, co čeká každého skvělého sportovce (zde fotbalistu) na konci kariéry. A to strmý pád, kdy už nestačí mladším. Popsáno, jak se s tím nechce smířit a také jeho pocity o tom, jak to přijme jeho rodina, až nebude vydělávat jako doposud. Podobná povídka je ZÍTRA ZAČNOU VŠEDNÍ DNY, kde se s tím ovšem hlavní hrdina - hokejista smiřuje lépe a možná i tím, je povídka slabší než Pohár od Pánaboha. PĚT HVĚZDIČEK

ODPUSŤ NÁM NAŠE VINY: Příběh o dvou českých horolezcích, kteří chtějí zdolat Nanga Parmat těsně po druhé světové válce. Jenže po cestě k vrcholu potkají dva Němce a v jednom českém horolezci se projeví nenávist vůči Němcům, která udává atmosféru celé povídky. PĚT HVĚZDIČEK

NA SILNICI K VRATISLAVI: Jaké pocity a problémy prožívá uprchlík v cyklistickém závodě? A jak si asi připadá, když jej peloton dostihne. Krátká povídka - lepší průměr. ČTYŘI HVĚZDIČKY

ZÍTRA ZAČNOU VŠEDNÍ DNY: Krátká povídka o tom, co čeká každého skvělého sportovce (zde hokejistu) před čtyřicítkou. A to strmý pád, kdy už nestačí mladším. Popsáno velice věrohodně a samotný hokejista se s tím lidsky smiřuje. Podobná povídka je POHÁR OD PÁNABOHA, ta je ovšem o moc lepší. PĚT HVĚZDIČEK

ŽLUTÉ RŮŽE: Krátká povídka o mrtvém horolezci a jak se s jeho smrtí smiřuje jeho matka. PĚT HVĚZDIČEK

HODINKY S VODOTRYSKEM: Krátká průměrná povídka o neznámém cyklistovi z ČSL, který zatouží po švýcarských hodinkách a závod ve Švýcarsku vyhraje. TŘI HVĚZDY

NEJHEZČÍ DEN DANIELA GROUSSARDA: Kraťoučká povídka o francouzském cyklistovi, který je v ČSL na návštěvě u tetičky. Z počátku je to veliký favorit. Nakonec se ukáže, že je to absolutní amatér, který je rád, že dojel do cíle za pomoci jiného cyklisty z ČSL. A to se dělo, kdy mezi ČSL a FRA panovala železná opona. Průměrná povídka. TŘI HVĚZDY

OLYMPIJSKÉ HRY: Sci-fi povídka o tom, jak by to vypadalo, kdyby Beroun hostil LOH. Angola porazí Anglii ve fotbale. Běh na 100 metrů vyhraje Senegalec, na druhém místě Ind a třetí Jordánec. Dobře se čte, líbila se mi. PĚT HVĚZDIČEK

JAK TO ČLOVĚK PROHRÁL A POTOM VYHRÁL: Dva kraťoučké příběhy z cyklistiky. První je o cyklistovi, který prchne pelotonu a zvítězí. Jenže do zítřejší etapy už nemá síly, protože se vyčerpal včera. Druhý příběh je o cyklistovi, který před cílem změní trasu, aby dostal polibek. Jedna z nejslabších povídek Oty Pavla, možná vůbec nejslabší. TŘI HVĚZDY

VLAJKA S MEDVĚDEM: Neznám soutěž hlídek se samopaly a i proto tahle povídka mi nic neříkala a nebavila mne. DVĚ HVĚZDIČKY.

KOPNUTÍ ZA 3000 DOLARŮ: Po čem asi touží český chirurg v USA? Zakopat si s předním fotbalovým mužstvem a je za to ochoten dát 3000 dolarů. Na druhou stranu si užívá klidu doma pod lípou a doma má skleničku od hořčice přímo pod originálem Pabla Piccasa. ČTYŘI HVĚZDIČKY

[4. přečtení, 4. hodnocení, 2. komentář, 90%]
Jiří Felsenberg
  15. 5. 2014, 11:06
Jedinečné prožívání sportovců, jejich velké výhry i prohry. Nikdo jiný nedokáže popsat ten zvláštní svět sportu, který má svá pravidla, zvláštnosti a jedinečnost. Miluju vyjadřování pana Pavla. Málokdo rozumí duši sportovce jako on. Znáte někdo lepší sportovní prózu?