Trolí katedrála

Trolí katedrála Originální název: Trollakirkja

Host - 2008
ISBN: 978-80-7294-312-8

Host (2008) 978-80-7294-312-8 376

Sigurbjorn je architekt s velkými sny. Na jaře roku 1953 věnuje všechen čas plánování prvního obchodního domu na Islandu. Od svého tchána získá pozemek v Reykjavíku a společně se svým přítelem tesařem Gubrandurem zahájí stavbu. Jakmile však budova stojí a obchodní dům se má již brzy otevřít, Sigurbjornův dvanáctiletý syn je kýmsi vlákán dovnitř a sexuálně zneužit. \r\nRomán vypráví, jak tato zničující událost prorůstá jako rakovina životy všech, kteří jsou jí dotčeni. Sigurbjorn postupně zpochybňuje svou víru, vzth s přáteli i své manželství a jeho svět se stále rychleji rozpadá. Když nakonec přijde i o práci, nezadržitelně se řítí do propasti šílenství. (Založil/a: Zuz)

Ólafur Gunnarsson Ólafur Gunnarsson
*18.07.1948

Martin Klíma
  10. 12. 2016, 23:22
Skvělý Host se špatným dárkem

Představme si nakladatelství jako hosta (Host je i název jednoho našeho tuzemského nakladatelství, proto je psáno v názvu velkým počátečním písmenem) a jejich knihy jako dárek, který nám tento host vždy nabídne.

Myslím, že nakladatelství Host je pak opravdu skvělým hostem, jelikož nabízí opravdu skvělé tituly a také je skvěle zpracuje. Nicméně i ten sebelepší, sebeoblíbenější host se někdy sekne a nabídne vám něco, co možná na první pohled vypadá lákavě, ale při bližším prohledání zjistíte, že daná věc až takovou kvalitu nemá. Přesně to se mně stalo u Trolí katedrály.

Čekal jsem psychologickým dramatem nabytou knihu, no nestalo se. Postavy se už od začátku chovali mnohdy nelogicky a hlavně mně přišli všichni vesměs otravné a to už je co říct. Jeden ze stěžejních bodů knihy a tedy ono sexuální zneužití je v knize popsané jen tak hala bala, že by si ho nepozorný čtenář snad pomalu ani nevšiml. Samozřejmě netvrdím, aby o tom autor psal sáhodlouhý popis a zabíhal do detailů, ale trochu více rozvést by tuto událost mohl. Některé chování rodiny po této neblahé události pak už hraničilo se samotným šílenstvím. Co mně nejvíc na knize, ale vadilo byla její děsná nudnost. Dokonce mě jednou uspala a to už je u mě co říct, jelikož to mám kolikrát naopak.

Po dlouhé době jsem se rozhodl číst i něco jiného než detektivky a byla to špatná volba. Tudíž se vrátím k detektivkám a vyberu si pak nějakou jinou žánrovou beletrii. Snad to už tentokrát bude ta správná volba. Za mě 40%. Kniha se mně nelíbila.
teite
  28. 10. 2014, 9:51
Žádné velké nadšení ve mně tato kniha nevzbudila. Hlavní postavy se chovaly prapodivně už před neblahou událostí, takže reklamní text nakladatelství je v tomto dost zavádějící. Některé pasáže jsou vydařené, jiné méně, celkově chybí nějaká jednotící koncepce, mnohé postavy mi přijdou poněkud navíc. Určitě by se na díle dalo ještě zapracovat a vycizelovat je.