Sakramiláčku, Střepy

Poprvé vydáno celosvětově: 2014

Maťa - 2014
ISBN: 978-80-7287-190-2

Maťa (2014) 978-80-7287-190-2 96

První společné vydání dvou samostatných sbírek zpěváka, skladatele, klavíristy a vedoucího rockové skupiny Psí vojáci. (Založil/a: Anděl)

Peetuliska
  9. 5. 2016, 12:22
První sbírka Sakramiláčku je více zaměřena na vztah mezi mužem a ženou ve velice osobním stylu Filipa Topola. Syrové vypovězení zamilovanosti, cynismu, procitnutí, všech podob lásky.
Druhá sbírka Střepy je určitá forma osobní zpovědi, do které se promítla Filipova nemoc. Zamyšlení nad svým Kiliánem Nedorym, chuti k životu a touze to ještě nevzdat s vidinou toho, že když to nebude, tak stejně něco bude.
Pro mě se jedná o velice silné sbírky, obzvlášť básně Když, Viděl jsem rok, Samozřejmě.
Filip Topol má tu moc, že dovede věci psát otevřeně bez příkras a zároveň v nich zanechat hlubokou poezii, má dar mě pokaždé rozbrečet. Tak jsou silné.
Vladimír Drápal v doslovu napsal, že "Na dobrý život stačí i krátký čas". Mě ale nikdy nepřestane mrzet, že Filip Topol měl času jen 48 let.