Luciferův efekt

Luciferův efekt

Podtitul: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí

Academia - 2014
ISBN: 978-80-200-2346-9

Academia (2014) 978-80-200-2346-9 628

Opravdu se mohou stát z průměrných, obyčejných lidí symboly zla? Odpověď na tuto otázku hledal po třicet let americký psycholog P. Zimbardo. Název knihy odkazuje na okolnosti schopné vyvolat v člověku změnu od dobra ke zlu podobně, jako když Boží anděl Lucifer změnil svou tvář a přeměnil se v Satana. Kniha podrobně zkoumá často mlhavou hranici mezi dobrem a zlem na mnoha příkladech. Jedním z nejproslulejších je kontroverzní stanfordský vězeňský experiment. Podobně jako tento experiment, předčasně ukončený po šesti dnech, je i kniha fascinujícím pokusem vystopovat povahu dobra a zla, jež nikdy nebude černobílá. (Založil/a: TeJoUsHeK)

Philip Zimbardo Philip Zimbardo
*23. 3. 1933

Myrddin33
  10. 11. 2016, 23:22
Přečetl jsem "Moc a zlo" a hned jsem navázal Luciferovým efektem. První jmenovaná je skvělým úvodem k druhé jmenované. Vlastně ani nevím, co přesně o knize napsat. Je úžasná, skvělá a dalších tisíc superlativ bych mohl vypsat. Pojednává o důležitém tématu, kterým bychom se měli široce zabývat - nejen na odborné bázi, ale hlavně ve veřejné sféře, tedy dělat obrovskou osvětu na toto téma. A vlastně se to poslední dobou děje - autor navštívil naši zem, o Stanfordském vězeňském experimentu se hojně mluví, dokument byl na filmovém festivalu v Jihlavě. A tak uvidíme, zda kniha pomůže vyvstat dobru a porážet zlo.
Osobně mi kniha přinesla opravdu hodně. Nikdy jsem neřešil situační síly, nikdy jsem si nebyl vědom, jak moc dokáží provést. Zimbardo ve mě probudil obrovský zájem o sociální psychologii (vždy jsem spíše upřednostňoval psychoanalýzu). Všechny části knihy mi byly přínosné a doufám, že naleznu dostatek času na prozkoumání doplňujících materiálů. Výčet mučení mimo věznici Abú Ghrajb pro mě byl absolutně alarmující, taktéž kroky exprezidenta Bushe a jeho kabinetu (ano, věděl jsem, že to je padouch, ale netušil jsem, jak veliký...). Kniha ve mě opravdu zanechala hluboké pocity a inspiraci. Nebudu už to dále "okecávat" - vřele ji všem doporučuji!
Michelle S
  7. 12. 2016, 15:31
Obsahuje spoiler spoiler Skvělá kniha na nesmírně interesantní a stále aktuální téma! Zimbardo velmi poutavě představuje situace, které úplně normální lidi "donutily" dělat špatné věci. U této knihy nepřestanete přemýšlet, jak byste se v té dané situaci zachovali vy, ale to asi není ta nejzásadnější otázka, kterou by měla přinést. Spíš by se člověk měl zamyslet nad tím, co může udělat proti tomu, aby tak snadno podléhal okolním vlivům a aby se mu v kritické situaci rozsvítilo v hlavě varovné světélko. Celou knihu pak krásně završuje závěrečný myšlenkový obrat k hrdinství, což čtenáři zase navrátí víru v lidstvo :-)))
Jana Edita
  26. 4. 2016, 21:21
Fantastická, otřásající a dost děsivá procházka do lidského nitra.
A obdivuhodný autor Philip Zimbardo, zářný příklad, který ukazuje, jak je důležité přijmout vlastní odpovědnost, přiznat vlastní vinu. Co platilo v době konání vězeňského experimentu ve Stanfordu, to platí i dnes.
Lean
  8. 12. 2016, 18:29
Kniha je promyšlenou sítí myšlenek, které na sebe navazují, doplňují se a vzájemně prostupují celým textem. Jednou z klíčových je ta, jak lidé neuváženě stylizují sebe sama do odolných a morálních jedinců.
„Pokud sdílíte tento statisticky neodůvodněný názor (sdílí jej většina z nás), jste vůči situačním silám ještě zranitelnější právě proto, že podceňujete jejich moc a zároveň přeceňujete tu svoji. Jste přesvědčeni, že byste se stali dobrým dozorcem, vzdorným vězněm, odpůrcem, disidentem, nonkonformistou a ze všeho nejvíce hrdinou. Kéž by to tak bylo, ale hrdinové jsou vzácné plemeno."
Mayaku
  24. 6. 2016, 17:08
Veskrze unikátní publikace zkoumající znepokojující premisu, že se (ač si to nechceme přiznat) prakticky v každém z nás ukrývá potenciální netvor, kterému stačí jen vhodná kombinace sociálních impulsů k tomu, aby vyhřezl na světlo boží.

Myšlenku knihy podle mě pěkně vystihuje tento úryvek z ní (s.318):

"(...) většina lidí věří, že jsou méně náchylní k těmto zkreslením než ostatní lidé, a to i poté, co o nich byli poučeni. To znamená, že když si přečtete o Stanfordském vězeňském experimentu, nebo o mnoha studiích v následujícím textu, můžete učinit závěr, že vy byste nedělali to, co udělala většina lidí, a že právě vy byste samozřejmě byli výjimkou potvrzující pravidlo. Pokud sdílíte tento statisticky neodůvodněný názor (sdílí jej většina z nás), jste vůči situačním silám ještě zranitelnější právě proto, že podceňujete jejich moc a zároveň přeceňujete tu svoji. Jste přesvědčeni, že byste se stali dobrým dozorcem, vzorným vězněm, odpůrcem, disidentem, nonkonformistou a ze všeho nejvíce hrdinou. Kéž by to tak bylo, ale hrdinové jsou vzácné plemeno (...)"
alba.
  18. 5. 2016, 21:00
Išlo o psychologický pokus, ktorého cieľom bolo preskúmať vplyv pôsobenia situácií, v ktorých sa prejavuje vplyv získanej moci či podriadenosti na obyčajných, neagresívnych, psychicky zdravých ľuďoch. Ako zahrnul do vyhodnotenia svojho experimentu, i on sám prepadol roli najvyššieho dozorcu a stratil na určitý čas od pokusu odstup. Až neskôr si uvedomil svoju vlastnú premenu a moc situácie: Začal hovoriť, chodiť a konať ako rigidná autorita, ktorá sa stará viac o bezpečnosť „svojho väzenia“ (Keď sa k nemu dostali reči o plánovanom úteku, snažil sa premiestniť celý experiment do skutočného väzenia.) ako o ľudí, ktorí boli zverení do starostlivosti jemu ako psychológovi. Za najhlbší dôkaz moci situácie považuje premenu, ktorá postihla jeho samého. Ukázalo sa, že zdravý človek, ak je vystavený extrémnym podmienkam, sa môže radikálne zmeniť (alebo zmeniť svoje správanie) a to v rekordne krátkom čase. Hlavný záver, ktorý Zimbardo urobil z tohto experimentu, bol názor, že brutálne zločiny (napríklad v čase vojny) nie sú dielom psychopatov ani ľudských netvorov, ale obyčajných ľudí vystavených neprekonateľnému tlaku okolností.
Forenzný a klinický psychológ, ktorý je podobného zamerania, je Anton Heretik st., ktorý pôsobí na Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. On tiež poukazuje na "zlo v nás".
Arneth
  5. 5. 2016, 15:20
Je až s podivem, jak moc jsme okolním světem ujišťováni, že špatní lidé se špatní rodí, se svými zlými sklony a patologickými odchylkami. Tato kniha vám dokáže vysvětlit, že mi všichni inklinujeme k tomu, aby se z nás stali buď hrdinové, nebo pachatelé zlých činů. Není to tím, že se vědomě rozhodneme páchat zlo, nýbrž že nás prostředí samotné k tomu dotlačí. Pak už záleží na každém z nás, nakolik jsme odolní. Dívali jste se někdy na ulici na bezpráví, a přesto nezasáhli? Pak jasně vidíte, jak jednoduché je konat zlo.