Sportštyk

Poprvé vydáno celosvětově: 1998

Nezjištěno / Jiné - 2008
ISBN: 978-80-903842-5-5

Nezjištěno / Jiné (2008) 978-80-903842-5-5 159

Sportštyk rakouské dramatičky Elfriede Jelinekové má v kontextu současného evropského dramatu zvláštní postavení - a to jak svým tématem, tak i formou a v neposlední řadě šíří záběru, ve kterém autorka své téma pojednává. Toto drama je vystavěné na půdorysu antického mýtu o Elektře, přesněji na půdorysech antických dramatických zpracování Elektry. Jelineková starý mýtus analyzuje a transponuje do současnosti. Téma války vedené muži a jejích přímých společenských následků - osamělosti žen a jejich bezmocnosti vzepřít se válečnému běsnění silnějšího rodu - rozvíjí autorka na pozadí nejpopulárnějšího sportu současnosti: fotbalu. V tomto rámci dokáže na několika fragmentárních příbězích propojit osudovost a archetypální situace antických hrdinů s existenciálními pocity falešných hrdinů dneška.
Převzato z www.dilia.cz (Založil/a: Preambule)

Preambule
  26. 5. 2014, 13:29
Jedna z těch knih, na které se musí dospět, ve kterých je třeba hledat a věnovat jim opravdu čas. Nečte se lehce, situace se spoustě slov hledám jen obtížně. I přesto jsem velice ráda, že jsem ji přečetla. Nevím, zda jsem úplně vše pochopila (na to mé znalosti rozhodně nestačí), ale něco z knihy ve mně po přečtení zůstalo. Jednou, až budu starší a znaleší si ji přečtu znovu - uvidíme, zda mi řekne víc než nyní.