Alma Mahlerová

Alma Mahlerová

Podtitul: a vždycky budu muset lhát

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1135-4

Argo (2014) 978-80-257-1135-4 264

Alma Mahlerová, slavná žena slavných mužů: Gustava Mahlera, Waltera Gropiuse, Franze Werfela a milenka a múza mnohých dalších: Gustava Klimta, Alexandra von Zemlinskyho a Oskara Kokoschky, prožila dlouhý život (1879–1964) ve Vídni, Berlíně, New Yorku či Beverly Hills, který z velké části zasvětila vytváření vlastní legendy. Catherine Sauvatová ve své biografi i odvážně demytizuje obraz této jistě neobyčejné ženy, nevyhýbá se přitom ani odhalování temných stránek její povahy (včetně celoživotního sklonu k antisemitsmu), a přináší tak zcela nový portrét „velké vdovy“, jak Almu s lehkým posměchem nazýval Thomas Mann. (Založil/a: Rutsuka)

antoniana
  30. 9. 2014, 9:19
Z této knihy mám trochu rozporuplné dojmy. Předně musím podotknout, že jsem o Almě už dost věcí věděla, četla jsem její spis o Gustavu Mahlerovi i její paměti. Očekávala jsem, že autorka uvede na pravou míru některé věci, o kterých se Alma Mahlerová zmiňovala v pamětech, což se skutečně do jisté míry stalo. Autorka totiž prošla její nevydané deníky, ve kterých byly určité věci napsány jinak než v pamětech, které psala na sklonku života a upravovala si události, aby z nich vyšla lépe. Na konci knihy jsem si všimla některých chyb. Předně Sauvatová píše, že Golo Mann, se kterým Alma prchla před nacisty do Španělska, byl synem Heinricha Manna, což není pravda. Golo byl syn Thomase Manna. Tato chyba není jen na jednom místě, ale na všech kde je o Golovi zmínka, dokonce i ve jmenném rejstříku! Další trestuhodnou chybou bylo zkomolení jména dramatika Gerharta Hauptmanna. V knize se o něm píše jako o Gerhartu Hartmannovi, tento muž skutečně žil, jenže se narodil v roce 1928 a byl to zoolog. Opět je jméno špatně napsáno hned na několika místech. Další avšak poněkud komickou chybou je věta: "Mahler se narodil v Čechách, v blízkosti Prahy..." Skladatel však pocházel z Kaliště, které je od hlavního města vzdálené téměř 100 km, což v roce 1860 nebyla zrovna krátká vzdálenost. Jak jsem řekla tato chyba spíše pobaví. Jako celek se kniha čte dobře, líbilo se mi, že autorka věnovala kapitolu problematice antisemitismu Almy Mahlerové a zmapovala i osud její dcery Anny. Čekala jsem ale, že bude více využívat i další zdroje nejen její vydané či nevydané deníky a paměti. Sakra vždyť ta ženská znala celou tehdejší kulturní společnost pohybující se v německém jazykovém prostoru - hudebníky, výtvarníky, sochaře, dramatiky, spisovatele .... Řada lidí o ní určitě ve svých zápiscích podala svědectví. Takže jako celek se kniha čte dobře, člověku neznalému Almu přiblíží, výše zmíněné chyby (jsem si jistá, že jich tam bylo víc, ale už jsem neměla sílu hledat) však dílu ubírají na věrohodnosti.