Nora

Poprvé vydáno celosvětově: 1879

Dilia - 1976

Dilia (1976)
Orbis (1956)

Panenka nebo loutka je také docela přesný popis Nory Helmerové, jaká je na začátku hry. Je to poněkud naivní žena, oddaná svému muži Torvaldovi, který si se svou panenkou rád hraje a rád ji vychovává. Tímhle způsobem jejich manželství funguje již léta. Děj hry se začne odvíjet v době, kdy je Torvald povýšen na místo ředitele banky. Při svém nástupu na tuto pozici se chce uchýlit k několika personálním změnám. Jedna z nich je také vyhození jistého Krogstada pro jeho prohřešky z minulosti s falšováním podpisů. Helmer tvrdí, že s někým morálně tak pokleslým nemůže déle pracovat. Právě od Krogstada si Nora před lety půjčila peníze, aby na smrt nemocnému manželovi mohla zaplatit ozdravný pobyt v Itálii. Udělala to tajně a svému muži řekla, že peníze získala od svého otce, který v té době zemřel. Po návratu z Itálie začala Nora vykonávat různé ruční práce a odkládat část z peněz, které dostávala od Torvalda. Dluh je již skoro splacen. Ukáže se ale, že Nora zfalšovala podpis svého otce jako ručitele, a že tedy spáchala podvod. Toho hodlá Krogstad využít a počne Noře vyhrožovat, že pokud manžela nepřesvědčí, aby Krogstada nechal dál pracovat v bance, celou věc zveřejní.

Do města se po letech vrací Kristina Lindová, dávná Nořina přítelkyně a, jak se ukáže později, stará Krogstadova známost. Přichází za Norou, aby jejím prostřednictvím získala místo u Torvalda Helmera v bance. Ten hodlá Lindové vyhovět. Nora se Lindové svěří se svým problémem a ta se jí rozhodne pomoci. Prozradí Krogstadovi, že ho stále miluje a chce se k němu vrátit. Krogstad pod vlivem znovunalezené lásky pookřeje a rozhodne se Noře úpis vydat.

Nora si však chce potvrdit své přesvědčení, že její muž by se za ni byl ochoten obětovat a vzít vinu na sebe. Rozhodne se proto Torvaldovi stejně vše vyjevit. Její muž se však zachová opačně. Řekne Noře, že spolu sice budou naoko žít, ale ona již nesmí vychovávat jejich děti. Jakmile se však dozví, že jeho jméno nebude očerněno, okamžitě jí odpustí a chce vše vrátit do starých kolejí. Nora však již prohlédla a pochopila, že již nemůže s Torvaldem dále žít v jedné domácnosti a odchází od něj i od dětí pryč.

Další postava, která se vyskytuje ve hře a kterou je nutno zmínit je doktor Rank. Je to starý rodinný přítel, který za Helmerovými dochází téměř každý den. Pravý důvod jeho častých návštěv spočívá v jeho tajné lásce k Noře. Svůj cit jí však vyjeví až těsně před tím, než se nadobro stáhne do ústraní, aby tam v klidu zemřel. Doktor Rank má totiž syfilis, kterou zdědil po svém zhýralém otci. On sám je pravý opak svého otce, do společnosti příliš nechodí a divokým večírkům neholduje vůbec. Nicméně zákeřná nemoc na jeho bedrech spočívá již od kolébky jako dědičný hřích. Zatímco ostatní postavy ve hře o cti dokážou pouze mluvit a poučovat, doktor Rank opravdu je čestným a slušným člověkem.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: neff)

jehlaspichlas
  13. 8. 2011, 19:19
Neff: Další díla vyšla v edici Knihovně klasiků: Hry: Spolek mladých; Opory společnosti;
Nora; Strašidla; Nepřítel lidu.
Jedná se o klasické realistické hry, které ve mne nic nezanezanechali, asi proto, že jsem
je četl jako mladý před deseti lety a nezanechali na mně žádný dojem, vyjma Nory.
Ivulina
  22. 1. 2015, 18:18
Pro mne opravdu příjemné drama. Krize, pocity, bezmoc, očekávání, osud, realita, bezcitnost, prozření. Páni, vážně moc dobré. I jazyk se mi pozdával. Doporučuji.
Měla jsem možnost vidět naživo (Brno, Reduta; právě mi zrušili Annu Kareninu a já byla přímo naladěná na divadlo!, tak jsem souhlasila s "náhradním programem"... podle ohlasů jsme se sestrou možná jediné, komu se inscenace opravdu líbila, "Nořin" výkon byl velmi působivý, klaním se)
nana
  26. 9. 2010, 19:04
Tak jsem se k ní taky konečně dostala... a téměř celou hru jsem si říkala, proč jsem se na ni vlastně celé ty roky těšila... !ovšem posledních necelých dvacet stran ji dalo úplně jiný rozměr! jsem nadšená! skvělá hra! teď ještě na ni někdy zajít do divadla... : )
ilon-a
  14. 3. 2013, 23:05
Tak určitě na mě zapůsobil závěr, vyplynutí té hry, kdy si Nora uvědomila realitu a začala si vážit sama sebe. To tomu musím nechat. Ale jinak na mě Nora zapůsobila jako obyčejná nejvíc průměrná divadelní hra, ničím zajímavá, možná chvílema až nudná. Nijak zvláštní dojem ve mě hra nezanechala. A Ibsen má tisíckrát lepší díla.