Faidra

Faidra
Originální název: Φαίδρα

Orbis - 1960

Orbis (1960) 81

Děj se odehrává ve starověkém Řecku. Král Theseus se podruhé ožení s mladou dívkou Faidrou, jeho syn Hippolytos to těžce snáší. Faidra je však do Hippolyta zamilovaná, ale snaží se své city potlačit. Faidra se dovídá o tom, že Theseus v cizině zahynul. Rozhodne se Hippolytovi vyznat ze svých citů, ale ten její návrhy odmítá. Nabídne mu, že se s ním podělí o athénský trůn. Theseus však mrtvý není a vrací se z ciziny. Faedřina chůva mu poví, že se Hippolytos pokusil zneuctít Faidru. Theseus ho okamžitě vyžene z domu. Poté se ještě obrací k bohům, aby potrestali zločin. Faidra si uvědomuje, že byl Hippolytos nařknut neprávem, vypije jed, ale předtím se ještě přiznává Theseovi, že byl oklamán. "Snažil jsem se učinit Faidru méně odpuzující než je v antických tragédiích. Ve skutečnosti není vina ani zcela bez viny, z vůle osudu a hněvu bohů, stává se obětí nepravé vášně, která v ní samé probudí ošklivost."

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: neff)

#divadlo
Jean Racine Jean Racine
*22.12.1639 - †21.04.1699

Aratar
  22. 11. 2015, 9:43
Miluji antiku a dosud jsem měla za to, že vše podstatné z tohoto období jsem už dávno přečetla. Faidra mě však opravdu mile překvapila. Sice se jedná o klasicistní dílko, což znamená, že od pádu Říše římské do jeho vzniku uteklo opravdu hodně vody, přesto si myslím, že právě tato tragédie je pravou poctou antickému dramatu se vším všudy, co k němu patří, včetně jednoty místa, času a děje. Přestože se celý děj odehraje bezmála za 24 hodin a je plný nečekaných zvratů, tak je vše přehledné a naprosto uvěřitelné. Velmi oceňuji i závěr s patřičnou dávkou patosu, který není oproti jiným tragédiím příliš přehnaný.