Páté roční období

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Host - 2014
ISBN: 978-80-7294-787-4

Host (2014) 978-80-7294-787-4 456

Je začátek května a otec s dětmi při procházce lesem narazí na značně zohavené ženské tělo. Mrtvola je děsivě zachovalá a pokrytá zřetelnými stopami po mučení.

Inspektorka Malin Forsová si okamžitě dá vraždu do souvislostí s případem Marie Murvallové, mladé ženy, která byla před několika lety nalezena v lese znásilněná a brutálně zbitá. Oněmělá Marie poté skončila v psychiatrické léčebně, kde v tichosti prežívá pohroužena do svého traumatu. Malin se shodou okolností setká s lékařkou z jiné léčebny a ta jí řekne o podobném případu. Postupně vychází najevo, že Marie je jen malou součástí velké skládanky. Ale co může být tak strašné, že to nelze vyjádřit slovy?

Malin posedlá hledáním pravdy o hrůzách Mariiny minulosti je odhodlaná přijít případu na kloub bez ohledu na to, kam až ji může zavést. (Založil/a: chrispe)

Martin Klíma
  19. 6. 2016, 17:18
Lidé nepřestanou udivovat

Nutno říct, že když jsem dočetl první díl této série, tak sice ano kniha se mně líbila, ale úplně jsem si ještě nezvykl na Kallentoftův styl. Zvyknutí na jeho styl se naštěstí dostavilo už v druhém díle série. A od té doby se mi autorův styl psaní velice líbí a řekl bych snad víc a víc (vyjma tedy třetího dílu, který jsem zatím označil za nejhorší ze série).

Jarní mrtví nastavili laťku hodně vysoko (stále ji považuji totiž za nejlepší díl této série). Velice rád, ale musím napsat, že Páté roční období skoro na milimetr přesně na tuto laťku dosáhlo. Jen tak dál Monsi.

Nutno takhle z kraje říci, že autor nám v tomto příběhu docela zdrsněl. Příklady za všechno: Držení zapáleného zapalovače u varlat, pistole hlavní doslova nalepená u zadnice. Mohu pak zmínit i hadr namočený za a) kyselinou b) bezovým sirupem c) malinovým sirupem. Z nich pak násilník vybírá, který vloží do úst své ženské oběti. Jako poslední příklad pak uvedu hon na mučenou ženu jako hon na lovnou zvěř. Nic příjemného jen co je pravda. Naštěstí autor (sice velice maličko, ale přeci) do textu vepsal i minimálně úsměvné či veselé věci. Jmenovitě zadržení násilníka nastavením nohy malou holčičkou. Dočkáme se i těhotenství. Vysloveně vtipně pak z určitého spektra působí i Rada pro sledování výživové hodnoty výkalů, Komise pro průzkum erotičnosti dámského prádla, Úřad pro kontrolu poklic na kole.

Rozsahově nic nového (455 stran). Nic nového už není ani promlouvání mrtvých. Celkově jsou postavy i v tomto díle sepsáni velice věrohodně. A člověk se s většinou z nich (oběti a dobráci) dokáže ztotožnit. Napětí opět hlavně v závěru knihy. Najdeme ho však v určitých částech po celý příběh. Trošku upozaděné na rozdíl od ostatních knih pak jsou osobní problémy Malin. Konec však dává tušit, že nás možná čekají další zajímavé peripetie v jejím životě. A to právě tím co se jí stalo na konci knihy. Originálně pak hodnotím i samotný název knihy. Jen osobně bych děj posunul spíš o měsíc dřív. Květen byť jeho začátek už je pro mě i počasím jednoduše jaro. Kallentoft pak Páté roční období nijak zvlášť nepojmenovává, jakoby to snad ani nešlo, stejně jako uvěřit tomu jak nás lidská rasa dokáže udivovat ať už v dobrém či špatném.

Autor nás svými knihami provedl ročními obdobími a ještě jedno dokonce přidal. Každé roční období pak člověka nějak zaujme, něco mu nabídne atd. Stejně tak knihy od Monse Kallentofta.

Páté roční období je pro mě zatím druhý nejlepší díl ze série. Ale příběhově se mně více líbili Jarní mrtví, proto uděluju Pátému ročnímu období 92%.
Pett
  30. 7. 2014, 15:59
Super! Dle mého skromného mínění předčila i Zimní oběť, která u mě zatím vedla...brutální, syrové a do toho všeho opět nechybí ani prolínající se poetika všedních dnů... kam se na tohle hrabe Vraní dívka a jí podobné...děsivé a kruté... mile mě překvapilo i lehké odklonění se ze schématu dysfunkční rodiny... zkrátka moji milí staří známí, ke kterým se vždy s radostí vracím :) teď už jen netrpělivě čekat na další pokračování...
chrispe
  4. 6. 2014, 9:43
Ve chvíli, kdy se mi tato kniha dostala do rukou, jsem zahodila vše, co jsem měla rozečtené a pustila se do toho. Co se stalo Marii? Nevyřešená otázka z první knihy o Malin Forsové je konečně zodpovězena. Tento příběh je hlavně o násilí a moci (možná SPOILER hodně mi připomínal knihu Zabijáci od Jussiho Adlera-Olsena, kterou jsem četla nedávno //), jehož podání je sice "zmírněno" Kallentoftovým stylem psaní, avšak na významu mu nic neubírá.
Dál se posouvá i Malinin osobní příběh (a příběhy ostatních), objevují se další stránky její osobnosti a já ji občas přestávám chápat. Ale to neznamená, že mě zajímá míň. Těším se na další díl. Fakt.
DanielOsbourne
  13. 7. 2014, 0:24
Ještě než začnu psát komentář k samotné knize, musím pochválit obálku této knihy, protože ač jsou všechny obálky této série zajímavé a mrazivé, tato jednoznačně vede. A teď už k samotné knize. Na Páté roční období jsem se vážně těšil, protože se měl zaměřit na řešení případu Marie Murvallové, jejíž případ se táhne již od prvního dílu této série. Dokonce jsem si myslel, že jde o poslední díl série s Malin Forsovou a jsem mile překvapen, že jsou na světě již dvě další pokračování a další je na cestě. To mě velmi těší. Páté roční období je zdařilé pokračování. U mě se řadí kvalitně k Letní smrti. Mons Kallentoft si pro Malin Forsovou připravil další příběh, kdy jí místy protáhne jak osobním, tak profesním peklem. Už se nemůžu dočkat na další pokračování, které jistě přinese zajímavý a zapeklitý detektivní případ a hlavně přinese zpět celý tým v čele s Malin Forsovou a jejich dalšími životními osudy.
dealer24
  10. 2. 2015, 12:00
Co se týče žebříčku série s Malin Forsovou, trochu se ztotožňuji s Pett, ale u mě narozdíl od ní stále vede Zimní oběť, ačkoli Páté roční období je opravdu skvělé. V tomto díle šly stranou rodinné nesrovnalosti, jak tomu bylo v některých předešlých dílech, a Kallentoft vymyslel skvělou zápletku, které nejde dát nic jiného než 5*.
Zkrátka nejoblíbenější detektivní série.
katusinka
  13. 4. 2015, 23:19
Roubík z hadru namočeného v kyselině...vibrátor s ostny...znásilnění do vyříznuté díry v břiše...WTF???!
Nechutné víc než v předchozích dílech? Zcela nepochybně. Navzdory tomu ale zároveň překvapivě nudné. Nevyužitý potenciál. Absence jakehokoli napětí. Dočetla jsem do konce asi ze setrvačnosti a z úcty k prvnímu dílu.
bazi
  28. 10. 2014, 18:16
No páni.... Opravdu suprova knížka. Jen si někdy říkám, jestli i člověk, co napíše takové zversto, není trochu ujetej. Čte se to moc dobře, má to spád a je to fakt napínavý.
PajinaH
  13. 10. 2014, 20:49
Včera jsem dočetla a už teď lituju, že už jsem jí zhltla. Přečetla jsem všechny díly této série a ani jednu knihu jsem nemohla dobrovolně odložit.... četla jsem při vaření, ve vaně, místo tv, do noci.... Styl autorova psaní je to pravé pro mě, čtenáře po celou dobu napíná, mlží, svádí na falešné stopy, dokáže překvapit. Nikdy nevím co čekat. Kdo má rád napětí, kvalitní detektivní příběh a návaznost příběhu, tak by neměl dloho odolávat.